Výber opaľovacieho krému netreba podceniť

Výber opaľovacieho krému netreba podceniť

Slnko je zdrojom života, preto ho nielen v lete všetci veľmi vyhľadávajú. Slnečné lúče sú síce príjemne hrejivé, ale pokožke môžu aj uškodiť. Predísť spáleniu a následným nepríjemnostiam sa dá vhodne zvolenou ochranou pokožky. Chrániť by sa mal naozaj každý od detí až po seniorov, muži aj ženy.

Základným pravidlom pri výbere opaľovacieho krému je vedieť, aký ste fototyp a na základe toho si vybrať prípravok, ktorý vás patrične ochráni pred slnečným žiarením. Netreba ani zabúdať na pravidelné a opakované nanášanie, najmä po pobyte vo vode. 


UV žiarenia

Existujú tri typy UV žiarenia - UVA, UVB a UVC. Prvé dve spomínané poškodzujú pokožku a spôsobujú to, čo už asi každý z nás zažil - spálenie pokožky. Dôležité je preto pre kúpou sa pozrieť, či má opaľovací krém označenie UVA i UVB.

UVA žiarenie preniká hlboko do pokožky a následne ju vysušuje. Práve toto žiarenie je zodpovedné za predčasné starnutie a následné vrásky či pigmentové škvrny. Zvyšuje tiež riziko rakoviny kože.

UVB žiarenie pôsobí predovšetkým na povrchu. Práve ono pokožku spaľuje a následne dochádza k jej odlupovaniu.

UVC žiarenie aj v malých dávkach môže telu uškodiť, avšak na Zem nedopadá, takže pred ním sa chrániť nemusíme.

 

Krém na opaľovanie s SFP faktorom

Ochranný faktor predlžuje dobu, po ktorej pokožka vplyvom slnečného žiarenia prirodzene sčervená. SFP vlastne znamená sun protection filter, t.j. ochrana slnečného faktora. Na krémoch sa bežne vyskytuje číslo, ktoré znamená stupeň ochrany. Čím je číslo vyššie, tým viac predlžuje dobu, kým pokožka sčervená. Veľmi vysoká ochrana je SPF 50+, vysoká ochrana je SFP 30 a SPF 50, stredná ochrana je SPF 15, SPF 20 a SPF 25 a nízka ochrana je SPF 6 a SPF 10.

 

Aký ste fototyp?

Na svete sa rozlišuje celkovo šesť typov pokožky. V Európe sa ale vyskytujú len štyri typy. Hlavným faktorom, podľa ktorého sa zaradíte do tej vašej kategórie, je reakcia vašej pokožky na slnečné lúče. Vo všeobecnosti platí, že čím je vaša pokožka, farba očí a vlasov svetlejšia, tým ste nižší fototyp. Ale po poriadku.

 

Keltský typ

Keltský typ tvoria asi 2% obyvateľov Európy. Charakteristické pre nich sú pehy, ryšavé vlasy a modré oči. Títo ľudia sa dohneda nikdy neopália. Ich pokožka na priamom slnku vždy len sčervená. Bez ochrany sa spália do maximálne 10 minút. Pri mori by ľudia keltského typu mali používať ochranný faktor SPF 50+, na Slovensku im stačí SPF 30.

 

Keltský typ

 

Európan so svetlou pleťou

Európanov so svetlou pleťou je asi 12%. Spoznáte ich vďaka trochu tmavšej pleti, riedkym pehám, blond vlasom a svetlým očiam. Ich koža na priamom slnku najskôr sčervená až následne zhnedne. Bez ochrany sa spália do 20 minút. Pri mori by Európania so svetlou pleťou mali používať ochranný faktor SPF 40, na Slovensku im stačí SPF 20.

 

Európan so svetlou pleťou

 

Európan s tmavou pleťou

Európania s tmavou pleťou sú najväčšou skupinou. Patrí sem až 78% obyvateľov. Charakteristická pre nich je svetlohnedá pleť, hnedé vlasy a hnedé alebo sivé oči. Ich pokožka pri opaľovaní mierne sčervená a krátko nato stmavne. Bez použitia ochrany sa spália do 30 minút. Európania s tmavou pleťou by mali pri mori používať ochranný faktor SPF 25 a na Slovensku SPF 15.

 

Európan s tmavou pleťou

 

Stredomorský typ

Stredomorský typ tvorí 8 percent Európanov. Spoznáte ich podľa hnedej alebo olivovej pokožky, tmavých očí a tmavohnedých vlasov. Bez ochrany sa na priamom slnku spália za asi 45 minút. Pre stredomorské typy je pri mori ideálny ochranný faktor SPF 15, na Slovensku stačí SPF 10.

 

Stredomorský typ

 

Ktorý krém na opaľovanie si v Dr.Max vybrať?

Vždy si treba vyberať podľa fototypu vašej pokožky a destinácie, kde chcete oddychovať. Intenzita žiarenia je v rôznych kútoch sveta odlišná. Slniečko inak žiari u nás, inak na rovníku, inak v prímorských oblastiach či na horách. Pri mori a na horách je dobré používať čím vyššiu ochranu. Predídete tak nepríjemnostiam ako spálenie ši predčasné starnutie pokožky, ktoré sa prejaví vo forme vrások alebo pigmentových škvŕn. Vyšším faktorom si nielen ochránite pokožku, ale aj nič nepokazíte. V e-shope Dr.Max.sk našťastie majú široký výber opaľovacích krémov rôznych značiek pre každý typ pokožky

Bonipo odporúča