Nie je rum ako rum

Nie je rum ako rum

Keď sa povie rum, zvyčajne si predstavíme fešného piráta popíjajúceho na bielej pieskovej pláži. Alebo si vybavíme tú tmavú nie práve lahodnú, ale za to prevažne aromatickú surovinu do koláčov, ktorá s pôžitkovým pitím nemala nič spoločné.

Dnes v dobrých obchodoch, vrátane e-shopu SvetNapojov.sk, nájdete pod menom rum len ozajstné, vysokokvalitné alkoholické nápoje.


Široký výber rumov za skvelé ceny v Svete nápojov

tie časy, keď sa nám na Slovensku so slovom rum spájali iba punčové rezy, či vianočný vaječný likér sú dávno preč. Najmä vďaka špecializovaným obchodom s alkoholom, medzi ktoré sa riadi aj e-shop Svetnapojov.sk, sa naše obzory rozširujú. To čo sme dlhé roky poznali ako rum vlastne rumom vôbec nejde. Ako to teda vlastne je?

 

Aká bola cesta rumu

Rum bol pôvodne nápojom otrokov, ktorých z Afriky dovážali bieli otrokári. Černosi boli sústreďovaní na rôznych ostrovoch v Karibiku (Kuba, Jamajka a.i.), kde čakali na svojich nových pánov, ktorí si ich vo veľkom odvážali na územie dnešných USA a do Južnej Ameriky.

Otroci zistili, že z cukrovej trstiny sa dá vydestilovať alkoholický nápoj a ten v tajnosti popíjali mimo zraku svojich väzniteľov. Obľuba rumu rýchlo rastie aj mimo otrokárskych kolónií a plantáží.

Rum dokonca plnil aj úlohu platidla, na svoje výpravy si ho vo veľkom kupovali námorníci, a tak sa postupne rum šíril do zvyšných častí sveta.

 

Rum dnes

Karibik je dodnes miestom s najväčšou koncentráciou výrobcov rumu na svete. Proces výroby, ktorý začína spracovaním a „vypálením“ cukrovej trstiny, je zakončený dozrievaním v drevených sudoch. Tu získava rum svoju tmavú farbu aj chuť.

V niektorých krajinách je dozrievanie v sudoch povinné, inde nie. Líši sa aj koncentrácia alkoholu, vďaka ktorej je destilát považovaný za rum – niekde je to 50% (Kolumbia), inde zas stačí 40% (Venezuela).

V minulom storočí sa liehovina s názvom rum vo veľkom vyrábala aj u nás. Bohužiaľ, s ozajstným rumom nemala nič spoločné – možno len tmavšiu farbu. Tradiční svetoví výrobcovia pred niekoľkými rokmi zasiahli a dnes sa napodobeniny, čiže „tuzemáky“, nemôžu označovať ako rum.

 

Pyrat rum

 

Druhy rumu

Najzákladnejšie druhy rumu poznáme dva – biely, tmavý. Farba rumu je výsledkom procesu zrenia v sudoch. Biely rum v sudoch nezreje a po destilácii putuje rovno do fľaše. Tmavý rum sa uskladňuje v drevených sudoch a zreje niekoľko mesiacov, ba dokonca rokov.

Vôbec najdrahší rum na svete pochádza od výrobcu Wray & Nephew, ktorý vlastní štyri fľaše uložené k dozretiu ešte v 40-tych rokoch minulého storočia.

 

Bacardi rum

 

Pitie ako zážitok

Rum sa pred konzumáciou nedáva do chladničky ani mrazničky. Správne má mať rum izbovú teplotu. Dôvod? Rum je veľmi bohatý na pestré chute a tie sa potrebujú rozvinúť – pôsobením tepla.

Biely rum sa odporúča použiť do miešaných nápojov. Tmavý rum je lepšie konzumovať samostatne a postupne si vychutnávať pestrosť jeho chutí.

Pri zážitkovom pití tmavého rumu sa neodporúča pridávať ľad ani rum zbytočne neriediť vodou, nedajbože iným sladkým nápojom. Samozrejme, záleží hlavne od vašej chuti. Najlepšie je pred samotným naliatím rumu pohár opláchnuť vodou, nechať ho jemne presušiť a následne doň vliať samotný rum.

Na tvare pohára nezáleží. Je jedno, či má stopku alebo nie. Dôležité je, aby sa vám dobre držal v ruke a aby sa chute rumu mali kde rozvinúť.

Na záver sa odporúča piť rum pomaly a pred samotným vypitím vždy k poháru privoňať. Vtedy dostáva konzumácia exkluzívneho rumu nový rozmer a stáva sa zážitkovou.

 

Poháre

 

Moderné variácie rumu

Výrobcovia rumu dnes ponúkajú okrem tradičných bielych a tmavých rumov stále nové variácie v podobe korenených rumov a ochutených rumov. Vo výsledku je možné ochutnávať veľké množstvo prémiových rumov, ktoré nájdete na e-shope SvetNapojov.sk. Keďže sa nakupujú priamo od výrobcu majú lacný alkohol, alebo máte jedinečnú šancu získať exkluzívne a prémiové rumy minimálne za priaznivé ceny.

K dokonalým zážitkom stačí pár klikov a balíček chutí celého sveta môže byť u vás doma. Rum už dávno nie je len nápoj pirátov, je to nápoj objaviteľov. Objavujte SvetNapojov.sk, využite zľavy, zľavový kupón a bodový systém pri opakovaných nákupoch, ktoré sa vám oplatia stále viac a viac. Na zdravie.

Bonipo odporúča