Aké sú nástrahy nelegálnych zárobkov? Oplatí sa to vôbec vzhľadom na riziká

Aké sú nástrahy nelegálnych zárobkov? Oplatí sa to vôbec vzhľadom na riziká
Globálna pandémia negatívne ovplyvnila rôzne odvetvia priemyslu. Mnoho ľudí sa muselo naučiť žiť s nižším platom, a niektorí prišli úplne o prácu. Táto situácia možno prinútila aj vás hľadať nový zdroj príjmu. Bohužiaľ, tí ktorí nemali dostatočné finančné rezervy, začali rozmýšľať nad spôsobmi, ako zarobiť načierno. Toto riešenie so sebou prináša ale riziká, ktorým by ste sa určite mali vyhýbať.

Ilegálne spôsoby zarábania

Všetci dobre vieme, že v dnešnom svete sa dá zarábať činnosťami, ktoré rozhodne nie sú v súlade so zákonom. Najčastejšie ide o:

  • obchod s drogami
  • krádeže
  • predaj kontrabandu
  • okrádanie ľudí cez internet.

K týmto spôsobom zárobku sa ľudia priklonia, keď už naozaj nemajú čo stratiť a nezáleží im na vlastnej slobode a bezpečnosti. V spomenutých oblastiach podnikania je ale obrovské riziko toho, že vám (prípadne vašim blízkym) niekto ublíži. Okrem toho si zarobené peniaze možno ani nebudete môcť užiť, lebo sa budete neustále schovávať pred políciou. Jednoducho, ak potrebujete peniaze, s istotou vám niekto známy dokáže poskytnúť poctivú prácu. V porovnaní s ilegálnym zarábaním vám budú na účet pribúdať menšie sumy, ale aspoň nebudete žiť v strachu z toho, že skončíte vo väzení.

vezenie


Problémy s daňami

Vyššie sú spomínané extrémne prípady nelegálneho zarábania. Oveľa častejšie sa ale stretnete s miernejšou formou porušovania zákonov. Ide o nesplnenie povinností v súvislosti s daňami. Miernejšie je v tom zmysle, že vám nehrozí priame nebezpečenstvo porovnateľné s postrelením na ulici, keď budete predávať drogy. Aj napriek tomu by ste ale mali urobiť všetko pre to, aby ste zarábali v súlade so zákonom.

Problémy často vznikajú pri zarábaní cez internet, lebo ľudia si stále nie sú istí tým, kedy im vzniká povinnosť podávať daňové priznanie. Povedzme, že si založíte blog a prilákate na svoj obsah dostatok čitateľov. Ako rozlíšite, či musíte riešiť dane alebo nie?


TIP: Pokiaľ vaše celkové ročné príjmy (pre 2020) nepresiahnu 2206,10€, nevzniká vám povinnosť podávať daňové priznanie.Staňte sa podnikateľom

Najjednoduchší spôsob, ako zarábať cez internet bez obáv z porušovania zákona, je stať sa oficiálnym podnikateľom. Podnikanie je definované ako sústavná činnosť vykonávaná za účelom zisku. Ak plánujete zarobiť viac ako spomínaných 2206,10€, bude najlepšie založiť si živnosť, s.r.o. alebo inú právnu formu podnikania.

dane

Čo hrozí v prípade nelegálneho podnikania?

Ak budete na internete tvoriť obsah alebo predávať svoje služby online a nezdaníte svoj príjem do stanoveného termínu, porušujete zákon. Pokuta za prácu „na čierno“ sa v tomto prípade pohybuje medzi:

  • 30 a 16000€ v prípade prvej výzvy na zaplatenie
  • 60 a 32000€ + úrok z omeškania v prípade opakovanej výzvy na zaplatenie

Správca dane pri rozhodovaní o výške pokuty zvažuje rôzne okolnosti – závažnosť a následky vášho protiprávneho konania, prípadne jeho trvanie, alebo či ste mali problémy aj v minulosti. Úrok z omeškania je počítaný podľa základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky.


Záver

Ak ešte stále máte pochybnosti o tom, či sa oplatí zarábať legálne, zamyslite sa nad benefitmi, ktoré vám to prinesie. V prvom rade nebudete musieť platiť pokuty a báť sa o svoju bezpečnosť, ako bolo spomínané vyššie. Okrem toho budete mať oveľa väčšiu šancu na rozvíjanie svojej kariéry do budúcnosti. Vaši klienti vám budú viac dôverovať. Naviac budete mať z poctivo zarobených peňazí dobrý pocit. Spôsob, ako zarobiť peniaze nelegálne, by našiel hocikto – avšak zarábať si poctivou prácou je to, čo vám do života prinesie skutočnú radosť.

Bonipo odporúča