200 tipov, ako ušetriť peniaze

Hľadáte spôsob ako ušetriť peniaze v domácnosti? Stačí niekoľko malých krokov a môžete začať šetriť. Pripravili sme si pre vás zoznam tých najlepších tipov ako ušetriť. Nechajte sa inšpirovať a zlepšite svoj život jednoduchými zmenami, ktoré môže využiť úplne každý. Týmito spôsobmi môžete ušetriť desiatky až stovky eur mesačne

 

Využívajte zľavové kupóny a poukážky

Dostanete sa k nim z rôznych newsletterov, vďaka kampaniam, môžete ich získať ako darček alebo si vybrať zo širokej ponuky na kupónových weboch. Tieto kupóny obsahujú rôzne zľavy a výhody pri nákupe o konkrétneho predajcu alebo konkrétneho tovaru. Prečo teda nevyužiť túto voľnú príležitosť?

Permanentky

Fitness centrá, športové zápasy, plavárne, čokoľvek... ak navštevujete niečo, kde budete chodiť pravidelne a existuje možnosť zakúpiť si celoročnú permanentku, určite to využite. Predtým však naozaj dobre zvážte, či budete disciplinovaní. Permanentka vám z dlhodobého hľadiska ušetrí veľa peňazí. Ale vlastniť ju a nevyužívať znamená vyhodené peniaze. Bonusový tip: Siahnite po kvalitnom športovom vybavení. Budete motivovaný pokračovať v cvičení!

Bývajte lacnejšie

Ak pracujete vo veľkom meste, určite viete, že bývanie je tam drahé, najmä čo najbližšie k centru. Vtedy máte síce blízko do práce, ale naozaj sa vám to v každom prípade oplatí. Bývanie ďalej v pokojnejšej a odľahlejšej časti mesta, či v priľahlej dedinke je vždy oveľa lacnejšie. Zvážte si všetky pre a proti. Potrebujete mať do práce na skok alebo chcete viac šetriť.

Hľadajte použitý nábytok

Ak niekto ponúka použitý nábytok za symbolickú cenu alebo dokonca iba za odvoz, neznamená to, že sa zbavuje zničených harabúrd. Takýmto spôsobom môžete získať naozaj pekné, kvalitné a stále zachovalé kusy nábytku prakticky aj zadarmo. Prečo to nevyužiť? Ak je vám tento spôsob šetrenia proti srsti, siahnite po zľavových kupónoch na kvalitný nábytok a ušetrite pri zariaďovaní bytu alebo domu.

Látkové plienky

Ak je to možné a neohrozujete tým zdravie vášho dieťatka, zvážte využívanie látkových plienok pred tými jednorazovými, ktoré sú naozaj drahé. Musíte ich síce prať a sušiť, avšak nestojí to ani zďaleka toľko, ako neustále kupovanie nových jednorazoviek. Potom sa už len posnažte vaše detičky čo najskôr naučiť na nočník.

Využite vaše výhody

Či ste študent, dôchodca alebo máte preukaz ŤZP, to všetko pre vás znamená určité zľavy a výhody, ktoré môžete využívať v rôznych dopravných prostriedkoch, obchodoch atď. Využite to naplno. To všetko je ušité pre vás, aby ste z toho vyťažili. Zaslúžite si to a patrí vám to.

Automatický termostat

Či už bývate v dome alebo bytovke, teplota môže na základe rôznych vplyvov a podmienok kolísať. A tak môžete často zbytočne veľa kúriť, je vám teplo, potom vypínate radiátory, aby ste ich neskôr znova naplno púšťali, len aby sa rýchlo vykúrili miestnosti na požadovanú teplotu. Pritom, ak máte programovateľný termostat, dokáže vaše centrálne kúrenie ovládať na základe vopred nastavenej teploty. Vďaka tomu môžete veľa ušetriť.

Hľadajte použité produkty

Najmä, ak ide o elektroniku, ktorá je drahšia, vás kúpa môže vyjsť oveľa lacnejšie, keď sa najprv obzriete na internete. Môžete nájsť inzerát, kde niekto predáva takmer nový použitý tovar, alebo objavíte dobrý bazár, prípadne nájdete použitý či rozbalený tovar aj v ponuke oficiálne predajcov. V každom prípade takto ušetríte.

Pozrite sa na šrotoviská

Či už ide o autá alebo iné zariadenia, niektoré náhradné diely sú v originálnych autorizovaných servisoch a predajniach jednoducho príliš drahé. Ak vám hrozí, že jeden náhradný diel môže stáť viac ako ste zaplatili za vaše auto, zájdite sa opýtať na šrotoviská. Určite tam nakúpite oveľa lacnejšie. Verte, či nie, často tam nakupujú aj majitelia servisov. Totiž nie všetko, čo je v šrote, je na šrot.

Navštívte trhoviská

Ak máte v blízkosti trhovisko, rozhodne sa vyberte na nákup sezónneho ovocia alebo zeleniny radšej tam ako do supermarketu. Získate kvalitnejšie plody a navyše lacnejšie. Dávajte si však pozor na to, aby ste sa nenechali nachytať predajcom, ktorý nakupuje ovocie vo veľkoobchodoch a potom ho na trhu vydáva za svoje domáce. Odhalíte ho zväčša tak, že jeho plody sú až príliš dokonalé.

Domáce kozmetické masky

Ženy si môžu vyrobiť kozmetické masky aj z domácich surovín. Tie originálne sú väčšinou pomerne drahé. Pritom vám stačia ingrediencie, ktoré doma bežne máte v zásobe. Jogurty, uhorky, med atď. Nájdite si na internete nejaký dobrý recept a máte vybavené aj ušetrené.

Vzduchový filter v aute

Možno ste to netušili, ale zanesený vzduchový filter v motore spôsobuje nemalé zvýšenie spotreby paliva. Okrem toho to môže časom spôsobiť aj ďalšie ťažkosti, ktoré vás budú stáť návštevu servisu. Čistite vzduchový filter v aute pravidelne, rozhodne si pomôžete.

Stretávajte úspešných ľudí

Vraví sa, že každý z nás je priemerom piatich ľudí, s ktorými trávi najviac času. Či už tomu veríte alebo nie, je to dosť pravdepodobné tvrdenie. Úspešní, pozitívni a zaujímaví ľudia vás budú inšpirovať, otvoria vám nové možnosti, dodajú vám sebavedomie a naučia nové veci. Navyše, takí ľudia často vedia, ako účinne šetriť a zhodnocovať peniaze. Vďaka tomu môžete byť úspešnejší aj vy. Aj po finančnej stránke.

Dobrovoľníctvo

Ak sa rozhodnete nezištne pomáhať, môžete z toho dokonca aj získať. A nemusí to byť vždy len dobrý pocit. Spojiť dobrovoľnícku prácu s cestovaním vám napr. môže priniesť ubytovanie a stravu zadarmo. Čo je na niektorých zaujímavých miestach veľmi vábivá ponuka.

Nakupujte online

Základné a zlaté pravidlo, ako môžete ušetriť pri nákupe čohokoľvek, znie: nakupujte online. Všetky produkty, na aké si spomeniete, majú v eshopoch totiž nižšie ceny ako v kamenných obchodoch. Navyše môžete využiť aj ďalšie akcie a zľavy, ktoré eshopy v boji o zákazníkov v online priestore ponúkajú.

Nepožičiavajte peniaze

Hlavne nepožičiavajte peniaze kamarátom. Prečo? Pre kamarátov máte totiž slabosť, vedia, ako na vás a ťažko im poviete nie. Ešte ťažšie potom od nich budete peniaze pýtať späť, keď zistíte, že ich nedokážu vrátiť. Môžete napokon prísť o peniaze aj o kamarátov. S kamarátmi je to tak. Sklamú vás ľahšie ako cudzí ľudia, pretože im dôverujete. Nie sú však vždy spoľahliví.

Second-hand oblečenie

Týmto rozhodnutím urobíte niekoľko dobrých činov. V prvom rade sa zapojíte do boja proti rýchloobrátkovej móde, zabránite zbytočnému vyhadzovaniu často takmer nového oblečenia a ušetríte naozaj veľa. V second-handoch totiž dokážete nakúpiť oblečenie za zlomok skutočnej ceny.

Správna starostlivosť o oblečenie

Ak sa niečo má prať maximálne na 40-ke, skutočne to netestujte na 90-tich stupňoch. Oblečenie si takto zničíte veľmi rýchlo a môžete sa znova vydať na nákupy. Čítať etikety občas naozaj má svoj význam. Nechcete predsa každý mesiac tráviť v skúšobnej kabínke, či?

Letenky si rezervujte dopredu

Čím skôr, tým lepšie, teda lacnejšie. To je zlaté pravidlo pri rezervácie leteniek u akejkoľvek spoločnosti. Okrem toho, že si skôr môžete vybrať lepšie miesta, vyhnete sa aj zbytočnému zdražovaniu, ktoré zákonite prichádza, keď sa miesta v lietadle začnú vypredávať.

Zdieľajte auto

Či už ako vodič alebo pasažier, využite možnosti zviezť cestou ďalších ľudí alebo si nájdite odvoz z bodu A do bodu B. Ako vodič ušetríte, pretože vám pasažieri zaplatia za benzín. Ako pasažier zaplatíte určite menej ako za cestu vlakom. Využíva to mnoho ľudí, prečo by ste to neskúsili aj vy?

Úsporné auto

Sú krásne, silné a rýchle autá, s ktorými zažijete kopec zábavy aj ohúrite ostatných. Ale okrem toho, že sú drahé na kúpu a na údržbu, ich mohutné motory zožerú aj veľmi veľa paliva. Po prvé je to neekologické, po druhé drahé. Pritom v dnešnej dobe je na trhu už toľko úsporných motorov. Dokonca môžete skúsiť elektrický hybrid alebo iné alternatívne palivá, ktoré sú oveľa lacnejšie.

Pozor na daň z nehnuteľnosti

Vlastniť nehnuteľnosť znamená platiť za ňu daň. Niekedy síce ide o zanedbateľné ročné čiastky, avšak v niektorých prípadoch a lokalitách to môže byť zbytočne veľa. Zistite si tieto informácie skôr. Môže to ovplyvniť vaše rozhodnutie.

Kempujte

Ak ste cestovateľ a dobrodruh, skúste nabudúce namiesto hotela využiť kemping. V dobrej spoločnosti je to zábava, zážitok a ušetríte kopec peňazí. Ak máte auto alebo ešte k tomu obytný karavan, načo vám je vlastne hotel?

Neotvárajte rúru počas pečenia

Viete o tom, že každým otvorením znížite teplotu v rúre aj o 50 stupňov. Potom iba míňate viac energie a času na to, aby sa teplota vnútri opäť dostala na požadovanú úroveň. No a pečenie vám trvá celkovo dlhšie. Ak nedokážete skontrolovať stav koláča alebo mäsa zvonku, radšej si dôkladne umyte sklo na dvierkach.

Využívajte remeselníkov

Či už hľadáte maliara, murára, stolára alebo ďalších, tí sú počas svojej hlavnej sezóny vždy maximálne vyťažení, majú mnoho objednávok, a tak si pochopiteľne zdvíhajú ceny. Avšak v období, keď ľudia väčšinou ich služby nevyužívajú, majú viac času a sú preto ochotní pracovať aj lacnejšie. Vtedy si s nimi dokážete vyjednať najlepšie ceny. Skúste to.

Nepreháňajte to s vianočnými svetlami

Tento americký zvyk sa na Slovensku udomácňuje stále viac. Kto má viac osvetlené okná, balkóny a domy, ten je víťazom medzi susedmi. A v súčasnosti sa vianočná výzdoba vyťahuje už pomaly v novembri. A tak vám to nepretržite svieti takmer dva mesiace. Okrem toho, že to niekomu oproti v noci žiari rovno do okien, stojí vás to zbytočne veľa peňazí za elektrinu. A... je to naozaj také potrebné?

Čítajte elektronicky

Noviny, knihy, časopisy... to všetko už dnes môžete čítať v elektronickej verzii. Je to lacnejšie a dokonca si môžete takto kúpiť aj predplatné s ďalšími výhodami. Zbavíte sa množstva zbytočného a neekologického papierového odpadu a ušetríte. Dnes môžete mať všetko vrátane čítačky vo vašom mobile či tablete.

Vyhýbajte sa nákupným centrám

Platí pre tých, ktorí majú nervózne peňaženky. Ak totiž neviete prejsť nákupným centrom na poštu bez toho, aby vás to nevcuclo do štyroch obchodov, ktoré ste predtým vôbec neplánovali navštíviť, máte problém. A v takom prípade pomáha jedine prevencia. Choďte radšej na samostatne stojacu pobočku pošty a nákupnému centru sa zďaleka vyhnite.

Nechajte auto doma

Hľadať každé ráno hodinu parkovacie miesto v okolí pracoviska v centre mesta a potom popoludní zase doma... To naozaj nie sú prijemné zážitky. Ak máte svoj pľac v práci a tiež parkovacie státe pred barákom, je to skvelé. Aj tak však nemusíte zakaždým cestovať do práce autom. Spálené palivo v dopravných zápchach a tie nervy vám za to nestoja. Radšej sa lepšie vyspite, naskočte do MHD a prečítajte si cestou knihu.

Vernostné karty

Aj vy ich máte plnú peňaženku, ale ak sa vás na to neopýtajú, málokedy si na tú konkrétnu kartu v obchode spomeniete? Podobne to má veľa ľudí. Nevadí. Stačí sa v tom polepšiť. Na prvý pohľad sú to často malé zľavy, ale z dlhodobého hľadiska viete ušetriť pomerne dosť. Okrem toho sa ako majiteľ vernostnej karty viete dostať aj k iným výhodám.

Nakupujte na Ebay

Či už ide o elektroniku alebo iný druh tovaru, ak využijete Ebay a naučíte sa v ňom orientovať, pomôže vám to nájsť kvalitné, často aj nové, niekedy už používané, produkty za výrazne nižšie ceny ako o oficiálnych predajcov. Tak prečo to neskúsiť?

Darčeky s mierou

Detičky možno pri sviatkoch a na Vianoce darčeky očakávajú, a tak ich o to nechcete pripraviť. Lenže my dospelí si už často vystačíme aj bez toho. Teda za predpokladu, že nie ste prílišný materialista. Skromná fľaša či kvety a objatia aj stačia. Alebo nie?

Zdravý životný štýl

Aj keď medzi niektorými, najmä lenivými a skeptickými, ľudmi prevláda názor, že zdravý životný štýl je príliš drahý, aby si ho mohli dovoliť, opak je pravdou. V skutočnosti dokonca ešte ušetrite. A to z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. O 20 rokov totiž nebudete musieť vyhadzovať peniaze za lekárov a rôzne terapie. Hýbte sa, je to zadarmo. Varte si doma zdravo, je to lacnejšie.

Rodinné zľavy

Kultúra, zábava, rekreácia, dovolenky... ak máte rodinu, rodinné zľavy môžete využiť na rôznych miestach a pri rôznych službách. Často sú veľmi výhodné, napr. deti celkom zadarmo a pod. Ušetríte nemalé peniaze a užije si celá vaša rodina.

Využívajte bankomat plánovane

Lepšie ako náhle, neplánované a impulzívne výberu z bankomatu, kedy skutočne strácate prehľad o tom, koľkokrát a koľko peňazí ste v skutočnosti z účtu vybrali, si vyberajte peniaze z účtu v pravidelných intervaloch. Ideálne raz do týždňa. Vyberiete si sumu, ktorú budete potrebovať, zachováte si prehľad, poriadok a navyše sa budete viac kontrolovať, aby ste túto hotovosť hneď neutratili.

Navigácia v mobile

Nie každé auto má navigáciu v základnej výbave a tá príplatková môže stať veľa peňazí navyše. Pritom, ak žijete vo väčšom meste, často cestujete a vôbec pre akýkoľvek dôvod, navigačný systém za volantom je mimoriadne užitočná vec. Nepotrebujete ho však mať zabudovaný vo výbave. Stačí vám váš mobil a aplikácia Google Maps, ktorú máte celkom zadarmo a je naozaj skvelá. Okrem toho máme na Slovensku na trhu napr. aj Sygic alebo Waze. Taktiež sú zadarmo a sú veľmi kvalitné.

Opatrne s drahým alkoholom

Alkohol nie je dobrý nápad nikdy. Či už chcete šetriť alebo zostať zdravý. Bez neho to však už v živote akosi nejde. Preto si treba iba udržať správnu mieru. A v ideálnom prípade naň nevyhadzovať veľa peňazí. Viete, či už je to taká značka alebo onaká, či už stojí 10 eur alebo 50, vždy je to alkohol. Dávajte radšej väčší pozor na pôvod, výrobu, obsah a správnu mieru.

Hľadajte lacnejší autoservis

Najmä, ak máte staršie ojazdené auto, nemusíte s ním zakaždým zaparkovať v autorizovanom servise, kde vám síce poskytnú špičkový servis, ale ceny za normohodinu a nové originálne súčiastky vás často vyjdu na stovky eur. Vyhľadajte si spoľahlivý súkromný servis, ktorý robí kvalitnú prácu a kde sa môžete dokonca spriateliť s majiteľom, aby to medzi vami klapalo lepšie.

Využívajte cashback

Tento systém funguje jednoducho. Poskytovatelia cashback služieb majú zazmluvnených predajcov, ktorým vďaka svojim službám získavajú nových zákazníkov. Keď zákazník v tomto eshope nakúpi, poskytovateľ dostane províziu a zároveň vráti časť zo sumy objednávky zákazníkov späť na účet. Je to systém, ktorý je výhodný pre všetky strany. A pre vás ako zákazníka takisto.

Secret Santa (Tajný Ježiško)

Keď si chcete na pracovisku spríjemniť predvianočný čas, možno si radi rozdávate s kolegami darčeky. Ak si zvolíte hru „Secret Santa“ nemusíte zháňať špeciálne darčeky pre všetkých. Vylosujete si jedného a obdarujete iba jeho. Je to celkom zábava a nikto nebude očakávať, že mu v tejto činnosti kúpite drahý a veľký darček. Môžete to využiť aj v skupine blízkych priateľov. V rodine, ak má ísť o skutočné darčeky, to neodporúčame.

Nepite alkohol vôbec

To je asi najjednoduchšia a najlepšia rada. Alkohol v konečnom dôsledku nemá vlastne žiadny pozitívny vplyv na váš život. Zhltne veľa peňazí, ničí vám zdravie, vzťahy a hrozí aj nebezpečenstvo závislosti.

Prejdite sa peši

V dnešnej dobe sú ľudia príliš pohodlní. Všetci sa chcú vyvážať autami, taxíkmi, mestskou hromadnou dopravou. Niektorí sú schopní dokonca použiť auto či autobus, aj keď to majú do práce len 5 či 10 minút peši. Šetrite za benzín a za lístky. Prejdite sa peši.

Couchsurfing

Ak to nepoznáte, ide o platformu, ktorá spája cestovateľov s domácimi obyvateľmi za účelom nocľahu iba za výmenu získania nového priateľstva či obohatenia sa o novú kultúru. Je to možnosť, ako môžete na svojich cestách bývať úplne zadarmo. Dávajte si však vždy pozor, akého hostiteľa si vyberiete.

Naučte sa investovať

Nechajte si poradiť, najmite si odborníka alebo si niečo naštudujte a investujte vlastnou čiarou. V súčasnosti máte na výber skutočne veľa možností. Podielové fondy či akcie, nech sa rozhodnete akokoľvek, v budúcnosti vám to môže pomôcť zhodnocovať vaše peniaze. Stať sa investorom je jednoduchšie, ako sa zdá. Avšak pozor na možné riziká.

Detské oblečenie

Deti rastú veľmi rýchlo. A to všetky, nielen tie vaše. Vďaka tomu sme svedkami javu, ktorý produkuje oblečenie, z ktorého vaše ratolesti rýchlo vyrastú. Preto sa veľmi neoplatí deťom nakupovať kompletný šatník. Niektoré kúsky oblečenie im, samozrejme, môžete kúpiť nové, avšak vo väčšine prípadov obliekajte mladšieho do šiat po staršom, prípadne si požičajte od rodiny či od známych. Verte, každý má doma to nevyužité oblečenie, z ktorého deti už vyrástli.

Kontrolujte svoje výdavky

Najmä ako rodina. Výdavky viacčlennej domácnosti totiž nemusia byť vždy dostatočne viditeľné, niekedy sa môžu zdať zanedbateľné, ale spolu vytvárajú pomerne veľkú sumu. Často sa stáva, že niektoré paušály alebo iné mesačné programy máme nastavené neefektívne a míňame príliš veľa peňazí, ktorých hodnotu v skutočnosti nevyužívame. Ak budeme tieto veci sledovať a kontrolovať, dokážeme to napraviť.

Skráťte telefonáty

Pokiaľ sa práve nesnažíte zbaliť nového partnera, naozaj nepotrebujete telefonovať s nikým dve hodiny. Aj v takom prípade je však lepšie využiť iné internetové služby či aplikácie namiesto bežného telefónu. Aj keď mnohé paušály môžu mať predplatené množstvo minút, pokiaľ nevyužívate práve podnikateľský paušál s neobmedzenými volaniami, zrejme to takýmto štýlom prešvihnete. Bežné telefonáty využívajte rýchlo a efektívne. Nevykecávajte sa zbytočne. Šetrite čas a peniaze.

Opravujte

Nemusíte pri každom probléme hneď kupovať nové spotrebiče a tie pokazené vyhadzovať. Ak ide o poruchu, ktorá sa dá opraviť pomerne lacno, je zbytočné míňať ťažké peniaze na novú práčku, chladničku a iné produkty. Ak máte platnú záruku, samozrejme, to využite. Ak nie, nájdite si servis alebo šikovného majstra.

Predajte všetko nepotrebné

Skladovať doma nepotrebné veci, ktoré už nevyužívate s myšlienkou, že raz sa vám to určite zíde, je nezmysel. Vedzte, že viac sa vám zídu peniaze, ktoré získate predajom týchto vecí, kým ešte majú nejakú hodnotu.

Rýchla sprcha

Je v poriadku, ak si občas doprajete dlhú horúcu sprchu na zníženie stresu alebo relax. Dokonca aj horúci kúpeľ je v poriadku, ak ho skutočne vážne potrebujete. Ak sa však naučíte sprchovať rýchlo, ušetríte kopec času a peňazí za spotrebu vody.

Kultúra zadarmo

Nie všetky koncerty, vernisáže alebo iné zaujímavé, vzdelávacie či zábavné eventy sú spoplatnené. Na rôznych miestach sa často konajú akcie s voľným vstupom prístupné širokej verejnosti. Využite tieto možnosti, vyhľadávajte takéto príležitosti. Veď je to zadarmo.

Poplatky za spracovanie

Poskytovatelia rôznych služieb si často účtujú nemalé spracovateľské poplatky. Nikto doteraz presne nevie, na základe čoho si tieto poplatky pýtajú, keďže žiadny rozumný argument pre ne neexistuje. Jednoducho sa niekto iba snaží z vás vytrieskať viac peňazí. Práve ste sa však niekomu upísali, stali sa zákazníkom, mali by si vás vážiť a nie vás za to ešte kasírovať. Platíte predsa za konkrétnu službu. Vyjednávajte a nedajte sa odbiť. Dá sa toho zbaviť.

V zime vyvetrajte nárazovo

Ak kúrite, určite nevetrajte priebežne počas celého dňa na „vetračke“. Teplo z radiátorov totiž v prvom rade stúpa hore a teplých vzduch si vždy nájde najrýchlejšiu cestu ako uniknúť do chladnejšieho prostredia. Je to fyzika. Ak chcete teda v zime vyvetrať, otvorte na pár minút všetky okná súčasne.

Porovnávajte

Už sú preč tie časy, kedy tu bol iba jeden dodávateľ a o výrobkoch ste v skutočnosti nič nevedeli, až kým sa vám doma nepokazili a nemuseli ste ich svojpomocne opravovať sami. Dnes je internet plný recenzií, odporúčaní, názorov, skúsenosti aj odborných článkov azda o všetkom, čo sa dá kúpiť. Tak sa vyhnete chybám, sklamaniam a ďalším zbytočným výdavkom.

Šetrite mobilné dáta

Ak nemáte paušál s predplatenými niekoľkými gigabyteami, radšej sa využívajte na prístup k internete na vašom mobilnom telefóne WIFI, ak je k dispozícii. Dáta využívajte iba na miestach, kde inú možnosť nemáte a najmä ich vypínajte. Váš telefón si totiž aj pri zapnutej WIFI môže na pozadí sťahovať rôzne aktualizácie, ktoré odčerpávajú dáta. Zbytočne prichádzate o dáta alebo o peniaze.

Deti na nočník

Čím skôr sa vám to podarí, tým skôr môžete prestať kupovať plienky vo veľkom. No a tým skôr ušetríte. Plienky nie sú vôbec lacným tovarom. Ak máte navyše viac malých detí, tak to musí byť celkom vysoká položka vo vašom rozpočte. A pri rodičovských povinnostiach určite nie je jediná. Naučte vaše deti na nočník čo najskôr a máte vyhrané. Ani prebaľovanie totiž nie je príjemná činnosť.

Vyhľadávajte akcie

Ak čítate reklamné letáky alebo aspoň pozeráte občas televíziu, tak budete mať aspoň základný prehľad o tom, kedy a ktorý supermarket má práve akcie, zľavy alebo výpredaje. Práve vtedy sa vyberte priamo tam. Aj keď inokedy nakupujte inde. Má to predsa význam. Určite ušetríte.

Perte úspornejšie

Viete, o tom, že keď znížite teplotu prania zo 60 na 40 stupňov, môžete ušetriť až tretinu energie? Tak teraz už áno. Samozrejme, pri extrémnom znečistení alebo z iných hygienických dôvodov sa vyššia teplota skutočne hodí, ale nepotrebujete prať na 60-ke a vyšších teplotách neustále.

Kupujte veci, ktoré využijete naplno

Ak využívate telefón iba na telefonovanie, skutočne nepotrebujete najnovší iPhone za 1500 eur. Ak využívate notebook iba na internet, nadupaná mašina s najmodernejšou grafickou kartou vám taktiež bude zbytočná. Alebo načo vám je smart TV, keď túto funkciu nikdy nevyužívate? Jednoducho, prispôsobujte nákup najmä takýchto drahších produktov tomu, čo skutočne vo svojom živote využívate.

Tipovanie nie

Aj keď ste milovníkmi športu a máte pocit, že sa v ňom vyznáte, nemyslite si, že sa automaticky stanete úspešným tipérom, ktorý vďaka tejto činnosti zbohatne. Takých bolo veľa. Ak ste už v živote vsadili niekoľko tiketov, spočítajte si, koľko z nich bolo úspešných, koľko peňazí ste do toho vrazili a koľko vyhrali. Nie, nie je to zlatá baňa. Je to tmavá studňa.

Vypínajte spotrebiče

V dnešnej dobe už, samozrejme, nemôžete pri odchode z domu zo zásuvky vytiahnuť úplne všetko. A určite to nerobte s chladničkou. Sú však elektrické spotrebiče, ktorých spotrebu výrazne znížite, ak ich vytiahnete. Pretože aj v pohotovostnom režime majú určitý odber energie, ktorý takto dokážete zastaviť. A opäť ušetriť.

Elektronické výpisy

Cez internet banking si môžete nechať zasielať pravidelné elektronické výpisy z vášho účtu. Tým pádom sa vyhnete zbytočným poplatkom za zasielanie papierových výpisov poštou a vďaka tomu tiež pomôžete ušetriť pár stromov. Z dlhodobého hľadiska.

Domáci filmový večer

Ak nejde o prípad, že sa už niekoľko mesiacov neviete dočkať pripravovanej premiéry nového veľkofilmu s vašim obľúbeným hercom, tak sa nemusíte ponáhľať do kina iba tak z nudy. Dnešná konkurenčná ponuka rôznych streamovacích služieb vám dokáže ponúknuť krásny filmový zážitok aj z vašej obývačky. Nemusíte kupovať žiadne lístky, žiadne drahé občerstvenie, parkovanie a podobne.

Raňajky sú základ

Ak si ráno pripravíte raňajky, vyhnete sa zbytočnému nutkaniu uhasiť hlad v dopoludňajších hodinách. Okrem toho to tiež celkovo pomáha vyrovnať hladinu cukru v krvi počas celého dňa a môžete sa zbaviť náhlych pocitov hladu či únavy aj v neskorších hodinách. Pomôžete sami sebe a opäť trochu aj vašej peňaženke. Dobrá rada znie, zvoľte na raňajky bielkoviny.

Budujte si rezervu

Existuje jedno pravidlo, ktoré hovorí, že z každej výplaty by ste najprv mali zaplatiť sami sebe. Pretože to vy ste sa o ňu pričinili. Takže skôr, ako váš príjem miniete na rôzne rozmary, zaplaťte minimálne 10 % z vášho príjmu sami sebe. Na sporiaci účet, do prasiatka, do vankúša...

Dodržujte hygienu

Najmä v tejto komplikovanej dobe dbajte aspoň na dôkladne umývanie a dezinfikovanie rúk. Vyhnete sa prenosu vírusov a baktérií, no a tým pádom sa budete držať v bezpečí pred rôznymi chorobami. Nielen pred koronavírusom. Všimli ste si, o koľko menej chorôb sa šírilo v roku 2020 medzi ľuďmi? Zvýšená prevencia a hygiena majú svoj význam. A ušetríte zbytočné výdavky na lieky, straty peňazí pri PN-kách a pod.

Sledujte vaše výdavky

Najdôležitejšie je to vtedy, keď máte rodinu. Niekoľko telefónov, kávičiek, drinkov, topánok a iných menších výdavkov pohromade dokáže urobiť na konci mesiaca alebo ešte skôr celkom slušný prievan vo vašom rozpočte. Sledujte všetky tieto výdavky, zanalyzujte ich a znížte všetky náklady, ktoré vám prídu zbytočné. Rozdiel pocítite sami.

Stopnite fast-food

Je to nezdravé, príliš kalorické a zbytočne drahé. Jednoducho pomer cena a kvalita pri fast-foode vôbec nie je ideálny. Často zaplatíte takmer 10 eur za niečo, čo vás ani nezasýti. Možno to chvíľu chutí dobre, ale to je tak všetko. Navyše, ak takéto stravovanie praktikujete pravidelne, míňate príliš veľa peňazí, ničíte si zdravie a veľmi viditeľne priberáte.

Plánujte rozpočet

Plánovať rozpočet na každý mesiac, mať perfektný prehľad o vašich príjmoch a výdavkoch, či dokonca rozdeľovať si peniaze na každý deň vám umožní vziať vaše financie skutočne do vlastných rúk a zistíte, že sa vám nestrácajú tak rýchlo a prekvapujúco ako predtým.

Last moment

Okrem toho, že dovolenky a letenky sú najlacnejšie v tzv. „first minute“ období, čiže pri rezervácii vo veľkom predstihu, sú veľmi lacné aj tesne pred odchodom, kedy sa spoločnosti snažia zaplniť posledné miesta. Síce sa už často musíte prispôsobiť časovo, ale za ušetrené peniaze to niekedy stojí.

Kúpte si LED žiarovky

Sú síce výrazne drahšie, ale v konečnom dôsledku oveľa úspornejšie a najmä vydržia extrémne dlho. LED žiarovky vám jednoducho nepraskne tak jednoducho, ako tá bežná. Šetrí vašu energiu, lepšie svieti, je spoľahlivá a z dlhodobého hľadiska vám môže ušetriť aj 10 % z ceny energií. Najmä, ak si LEDkami zariadite celý byt.

Obmedzte konzumáciu mäsa

Jesť menej mäsa znamená šetriť svoje zdravie, prírodu aj peňaženku. Stravovať sa vegetariánsky či vegánsky je ekologické, prospieva vášmu kardiovaskulárnemu systému a tiež šetrí vaše peniaze. Mäso je totiž pomerne drahá potravina.

Investujte do nehnuteľností

Ak máte peniaze navyše alebo si môžete dovoliť zobrať hypotéku, zvážte investície do nehnuteľností. Ide o najstabilnejšie komodity na trhu, ktoré majú vždy pomerne vysokú návratnosť. Byt môžete dlhodobo alebo krátkodobo prenajímať, tým pádom sa vám spláca sám, navyše zarába a zhodnocuje sa do budúcnosti. Na správnych nehnuteľnostiach nikdy neprerobíte.

Neplytvajte jedlom

Plytvať jedlom je v niektorých chudobnejších krajinách, ale aj rodinách doslova nepredstaviteľné. Pre väčšinu z nás je to však napriek tomu celkom bežné. Často držíme jedlo v chladničke príliš dlho, až sa pokazí. Alebo sypeme nedojedené porcie do koša. Potom musím častejšie jedlo nakupovať a máme vyššie výdavky.

Noviny a časopisy nepotrebujete

Naozaj? V dnešnej dobe? Prečo? Už aj knihy sú elektronické alebo vo zvukovej podobe. Na internete nájdete úplne všetko a vlastne oveľa viac správ a informácií ako v tých papierových novinách. Každé noviny dnes už majú svoju internetovú stránku. A áno, nájdete tam aj ten televízny program na sviatky. Nekupujte to, čo nemusíte. Ak nepotrebujete papier do pece.

Ovocie a zelenina do mrazáku

Sezónne ovocie a zelenina sú v zime v obchodoch podstatne drahšie, musia sa totiž dovážať z ďalekých krajín. Ak však máte možnosť vypestovať si vlastné ovocie, alebo máte niekoho známeho, odkiaľ ovocie a zeleninu čerpáte, pred zimou si ho jednoducho zmrazte. Potom môžete čerpať z mrazáku ako čerstvé a nemusíte míňať peniaze.

Umyte si auto sami

Koľko vás stojí jedna návšteva autoumývačky? Koľko drobných tam bežne nahádžete do automatu, aby sa vaše vozidlo znova blýskalo ako nové? Mnohí tam nechávajú aj viac ako 10 eur. A k tomu ešte prirátajte vysávanie. Ak máte garáž, záhradu alebo nejaké dobré miestečko, môžete to všetko urobiť aj svojpomocne. Bude vás to síce stáť možno trochu viac námahy, ale v konečnom dôsledku iba vašu vodu a vaše čistiace prostriedky. No a vysávač doma máte, však? Už ho len dostať k autu.

Najprv premýšľať, potom míňať

A to najmä v prípade, ak sa chystáte urobiť väčšiu investíciu. Či už ide o nové auto, drahšiu elektroniku, nábytok, možno bývanie, čokoľvek... Skôr ako len tak bez premýšľania kúpite prvé alebo druhé, čo vám padne do oka, dajte si čas na to, aby sa vám to uležalo v hlave. Analyzujte, premýšľajte, porovnávajte. Niekedy nájdete oveľa lepšie, inokedy lacnejší produkt, no a občas to dopadne aj tak, že prídete na to, že to vlastne vôbec nepotrebujete.

Navštívte antikvariáty

Ste knihomoľ? A vyskúšali ste už niekedy antikvariát? Nájsť tu môžete naozaj zaujímavé kúsky za zlomkové ceny. Stačí vedieť dobre hľadať alebo sa nechať prekvapiť ponukou. V každom prípade ušetríte nemalé peniaze v porovnaní s nákupom v kníhkupectve.

Pozor na bankové poplatky

Poplatok za vedenie účtu, poplatok za výbery, za vklady, poplatky za zahraničné prevody, výber z cudzích bankomatov... Banky na nás vždy niečo vytiahnu. Môžete sa rozhodnúť vybrať si vašu banku podľa toho, čo všetko spoplatňuje. Alebo sa jednoducho vyhýbať činnostiam, za ktoré musíte zbytočne platiť.

Zjednávajte

Dá sa to na trhu, dá sa to pri nákupe niektorých služieb, ide to pri objednávkach priamo od remeselníkov, môžete vyjednávať pri kúpe bazárových produktov a využívajte aj službu garancie najnižšej ceny v eshopoch, ktoré ju ponúkajú. Každý obchodník si vďaka maržiam snaží zarobiť z predaja čo najviac, avšak vy ste zákazník, vy platíte, vy máte právo pýtať si lepšiu cenu za rozumné argumenty.

Prestaňte s lotériami

Viete, aká je priemerná pravdepodobnosť, že zbohatnete v lotérii? Asi tak 1 ku 100 miliónom. A viete, aká je pravdepodobnosť, že sa bežnému človeku podarí vybudovať úspešnú firmu? 1:20! Na založenie úspešnej firmy pritom vôbec nepotrebujete byť ani bohatý. Samozrejme, správy o tom, že dedko vo vedľajšej dediny vyhral v 50 miliónov eur a celá jeho rodina je teraz zahojená, v nás prebudia akúsi nádej, ale... Treba na to rýchlo zabudnúť.

Tabuľka príjmov a výdavkov

Takúto tabuľku si už dokonca nemusíte ani pracne vytvárať sami. Excel ju obsahuje napr. v predvolených šablónach, obsahuje všetky potrebné vzorce a výpočty, vám už stačí iba zaznamenať vaše príjmy a výdavky. Okamžite budete mať prehľad o tom, koľko mesačne míňate, koľko ušetríte a kde sa to dá zlepšiť.

Domáci kaderník

Ak neholdujete práve tým najmodernejším a komplikovaným účesom, ktoré je potrebné špeciálne upravovať u kaderníka každé dva týždne, nepotrebujete platiť pravidelne za kaderníka alebo barbera. Strojčekom sa môžete jednoducho ostrihať aj sami, prípadne vám s tým môže pomôcť niekto z vašej rodiny alebo priateľov. Zadarmo alebo iba za nejakú protislužbu. No nie je to dobrý nápad?

Navarte si

Či už je to práca alebo výlet, keď si uvaríte obed alebo pripravíte desiatu doma, ušetriť môžete aj desať eur iba za jeden deň. A teraz si predstavte, že máte rodinu. Jednoznačne si začnite variť doma.

Buďte domácim pestovateľom

Nie, nepotrebujete na to ani vlastný dom, ani záhon, ani veľkú záhradu, ani nič podobné. Mnoho druhov ovocia a zeleniny dokážete vypestovať aj na balkóne alebo dokonca v izbovom prostredí. Naštudujte si niečo, naučte sa o to správne starať a možno už nikdy nebudete musieť niektoré pochúťky nakupovať.

Zastavte kohútik

Pri umývaní zubov, v sprche, pri umývaní riadu, kedykoľvek, keď je zbytočné, aby ste nechali vodu len tak tiecť. Podľa toho, s akou intenzitou ju máte pustenú, dokáže za pár sekúnd odtiecť aj niekoľko litrov. Predstavte si, že to takto robíte denne. O koľko peňazí sa tak v skutočnosti oberáte?

Prepočítavajte

Každý z nás si občas chce urobiť radosť. A častokrát si to naozaj aj zaslúžime. Niekedy si však možno robíme viac radosti, ako si môžeme dovoliť. Keď si nabudúce budete chcieť kúpiť niečo pekné, kvalitné a neodolateľné, skôr ako miniete peniaze, prepočítajte... Ako dlho musíte pracovať na to, aby ste si to mohli dovoliť?

Obmedzte deťom elektroniku

Herná konzola, počítač, telefón aj tablet? Naozaj to všetko vaše deti potrebujú? Minimálne polovicu z toho môžete škrtnúť bez toho, aby ste ich o niečo pripravili. Lepšie bude na to myslieť ešte predtým, ako im to všetko nakúpite. Potom im totiž budete ťažko vysvetľovať, prečo im to musíte zobrať. Myslite na to. Nerobte si zbytočné výdavky. Ani vývoju vašich detí to všetko neprospieva. Kúpte im radšej športové náčinie. Je to aj lacnejšie.

Kontrolujte pneumatiky

Ak máte príliš mäkké pneumatiky, zvyšuje to pri jazde spotrebu paliva. Niektoré autá sú vybavené snímačom tlaku v pneumatikách, ktorý zobrazuje aktuálne hodnoty v palubnom počítači, iné vás upozornia iba na príliš nízky tlak. Aj keď túto funkciu v aute nemáte, skontrolujte čas od času pneumatiky na pumpe alebo v garáži sami. Doplniť vzduchu vás nič nestojí a iba vám to môže znížiť spotrebu. Pozor, pneumatiky ani „neprefukujte“, môže to zase negatívne ovplyvniť priľnavosť na vozovke.

Prezujte si pneumatiky sami

Či už prezúvate z letných na zimné alebo naopak, ak ste len trochu zruční, zvládnete pri troche námahy túto činnosť v garáži alebo na dvore aj sami. Potrebujete k tomu iba niekoľko správnych nástrojov. Navyše, ak nemusíte prezúvať gumy, ale vymieňate celé kolesá, je to podstatne jednoduchšie a v takomto prípade je využitie platených služieb v pneuservise aj trochu zbytočné. Koleso na aute si totiž musí vedieť vymeniť každý šofér.

Eliminujte platby kartou

V čase, keď už môžeme platiť aj telefónom alebo hodinkami, je platba kartou takmer nemodernou. Pravdou však je, že či už ide o ten smartfón alebo smart hodinky, všetko je to de facto platba kartou. Úprimne. Koľkí z nás si potom kontrolujú účty a výdavky. Stačí jeden pohyb ruky a nákup je zaplatený. Ak sa však budete čo najčastejšie snažiť platiť starou dobrou hotovosťou, budete mať prehľad o tom, koľko peňazí skutočne dávate z ruky.

Prejdite na elektrické vozidlá

Premýšľate nad novým autom alebo skútrom. Trendom sa stávajú elektromobily. Sú ekologické, nehlučné a najmä vám ušetria mnoho peňazí, ktoré by ste inak vrážali do nestálych cien pohonných látok. Prípadne vyskúšajte hybrid. Aj to je pomerne zaujímavá úspora. Obstarávacia cena takýchto modelov síce môže byť vyššia, ale z dlhodobého hľadiska sa to oplatí.

Zásoby, len ak sa to oplatí

S príchodom pandémie sme mohli byť svedkami, že ľudia v panike vo veľkom nakupovali obrovské zásoby jedla a iného tovaru. Vyhnite sa takémuto nerozumnému konaniu. Robiť si zásoby sa však oplatí vtedy, ak sú niektoré druhy tovaru výrazne zlacnené. A, samozrejme, ak ich máte doma kde uskladniť.

Umývačka riadu sa oplatí

Aj keď počiatočná investícia do umývačky riadu môže byť vyššia, z dlhodobého hľadiska sa vám jej kúpa a využívanie jednoznačne oplatí a vráti. Pri ručnom umývaní riadu plytváme teplou vodou a často aj čistiacimi prostriedkami. Navyše si to vyžaduje čas aj námahu. Ak máte umývačku a využívate ju rozumne, najmä v rodine určite ušetríte.

Pravidelne sporte

Ideálnou možnosťou je zriadiť si sporenie alebo sporiaci účet vo vašej banke, kde si môžete nechať pravidelne každý mesiac posielať určitú čiastku. Odborníci odporúčajú si z každej výplaty takto odložiť aspoň 5 až 10 %. Vytvoríte si finančnú rezervu a už vás neprekvapia nečakané výdavky.

Hľadajte v nižších regáloch

Viete, že ten najdrahší tovar umiestňujú v obchode vždy zhruba do výšky očí, aby vás okamžite zaujal? Rátajte s tým, keď pôjdete najbližšie na nákup. Ak sa zohnete, nájdete lacnejšie a možno aj oveľa lepšie produkty.

Navarte si dopredu

Či už máte rodinu alebo nie, občas je ťažké odhadnúť, koľko toho potrebujete skutočne navariť. Netrápte sa tým. Uvarte viac, jednoducho to uskladnite v chladničke a neskôr iba zohrejete. Budete mať vlastné jedlo na niekoľko dní dopredu a ušetríte aj čas aj peniaze. Nie každému sa totiž chce variť každučký deň.

Triedenie odpadu

Je pravda, že na Slovensku sa tomuto modernému ekologickému trendu ešte stále iba učíme. Mnohým stále nie je príliš pochuti. Ak však máte záhradu, môžete oddeľovať biologický odpad od toho ostatného a kompostovať ho. Ušetríte za vývoz a vyrobíte si vlastné hnojivo. Napríklad.

Vypnite televízor

Jedna vec je elektrina, ktorú neustále zapnutý televízor spotrebúva. Druhá vec je čas, o ktorú vás niekedy príliš dlhé sledovanie televízie môže oberať. Najmä, ak ste mladí, slobodní a môžete čas využívať efektívnejšie vo váš prospech. Či už na čítanie, vzdelávanie alebo iné aktivity, ktoré vám v konečnom dôsledku môžu finančne pomôcť.

Porovnávajte mobilných operátorov

Na slovenskom trhu je v tomto segmente už pomerne veľká konkurencia, a tak si môžete jednotlivé produkty a služby pred podpisom zmluvy vždy celkom dobre porovnať. Hľadajte si paušál na mieru presne podľa vašich potrieb a hľadajte čo najlepšiu ponuku na trhu. Občas sa stane, že si vás váš operátor bude chcieť udržať, a tak vám ponúkne bezkonkurenčnú podpultovú ponuku, len aby ste neodišli inam. V inom prípade o vás ako nového zákazníka podobným spôsobom zabojuje iný operátor. Využite tento konkurenčný boj vo svoj prospech.

Používajte v kuchyni pokrievky

Zabránite tým teplu unikať len tak do priestoru alebo do digestora a urýchlite dobu tepelnej prípravy jedla často až o polovicu. Ušetríte tak čas aj energie. Potrebujete ešte ďalší dôvod?

Zabudnite na chipsy

Večer pri televízii, oslava s priateľmi či s rodinou, alebo len tak z nudy, niektorí z nás do seba chipsy hádžu naozaj príliš často. Pritom ide o jeden z najmenej zdravých a najviac zbytočných porkmov, aké existujú. Nenajete sa z nich, sú príliš mastné, príliš slané a veľmi rýchlo sa z nich priberá. Prečo to teda kupovať?

Vypínajte telefón/signál

Je pravdou, že dnešné smartfóny slúžia na mnoho iných vecí, a tak často musia byť zapnuté prakticky nepretržite. Ak teda nemôžete váš telefón vypnúť, skúste na noc alebo v iných obdobiach napr. „Režim lietadlo“. Telefón bude bez signálu a zároveň sa ušetrí aj batéria. Doprajete si oddych od neustálych notifikácii a navyše nebude musieť tak často nabíjať. Čím opäť ušetríte na elektrine.

Neverte reklamám

Reklamy sú skvelý spôsob, ako môže predajca či výrobca spropagovať svoje produkty, avšak v mnohých prípadoch nehovoria pravdu. Ak im budete slepo veriť a nakupovať všetko, čo na vás vyskočí z televízie alebo internetu, zaručene budete mať menej peňazí. Nie však viac radosti a spokojnosti, ako vám tieto reklamy sľubujú. Buďte rozumní.

Nepotrebujete úplne nové auto

Ak na to máte, rozmaznajte sa pokojne aj novučičkým Mercedesom. Avšak, ak pre vás kúpa auta znamená naozaj výrazný škrt cez rozpočet, investujte radšej do lacnejšieho ojazdeného vozu. Cena nových vozidiel dramaticky klesá už po prvom roku používania. Môže sa vám stať, že získate takmer nové auto, ktoré je už dokonca v zábehu a za polovicu jeho ceny.

Potrebujete fitness centrum?

Permanentky do fitka môžu byť naozaj drahé a povedzme si úprimne, mnohí z nás ich časom prestanú využívať. Pritom športovať môžete aj doma alebo vonku na čerstvom vzduchu. Je to často zdravšie, no a určite lacnejšie. Stačí vám nejaké oblečenie a výbava.

Kúpte si prasiatko

Samozrejme, nie také skutočné, ktoré treba držať v chlieve. Teraz máme na mysli prasiatko na šetrenie. Dnes nás často otravuje plná peňaženka drobných mincí, ktorých sa nevieme zbaviť. Ak ich budete sypať do prasiatka, párkrát do roka si môžete urobiť nečakanú radosť, keď ho vysypete a porátate úspory.

Vyhnite sa polotovarom

Polotovary a hotové jedlá sú vopred spracované potraviny, ktoré prešli často nie celkom ideálnym procesom a obsahuje nie celkom ideálne prísady, za ktoré navyše zaplatíte zbytočné peniaze navyše. Nakupujte radšej zdravšie a lacnejšie.

Vyhnite sa cudzím bankomatom

Aj keď existujú banky, ktoré vás zaručujú bezplatný výber zo všetkých konkurenčných bankomatov, väčšina z nich túto službu nemá a pri takomto výbere hotovosti platíte zbytočné a niekedy nie najnižšie poplatky cudzej banky. A za čo? Za nič. Iba si vyberiete svoje vlastné peniaze. Vyhýbajte sa tomu, pokiaľ je to možné.

Vyrábajte vlastné darčeky

Hľadať drahé a zaujímavé darčeky pre svojich blízkych, nech už sú to narodeniny, meniny či Vianoce, je pre mnohých už normálnou záležitosťou. Chceme druhým ukázať, ako si ich ceníme a ako na nich myslíme. Avšak vlastnoručne vyrobený darček, ktorému venujete namiesto peňazí čas, sústredenie a námahu je najlepším dôkazom vašej náklonnosti. A nestojí vás to veľa peňazí.

Nezdravé jedlo

Či už sú to sladkosti alebo „slanosti“, drvivá väčšina z nás ich nakupuje a požíva prakticky každý deň. Pozreli ste sa niekedy na to, koľko peňazí týždenne a mesačne vyhadzujete na niečo, čo je nezdravé, priberáte z toho a navyše to pre vás nemá prakticky žiadnu nutričnú hodnotu? Je to skoro, ako keby ste večer pred televízorom jedli peniaze.

Každý nákup zaokrúhľujte

Teraz nemáme na mysli, aby ste zakaždým nechávali v obchode „prepitné“. Zaokrúhľujte sami pre seba každý nákup na celé eurá a čo je navyše, to si odložte. Veľmi rýchlo sa vám podarí ušetriť zaujímavé peniažky na ďalšie nákupy.

Drahá kozmetika je zbytočná

Značkové topánky, oblečenie či hodinky, to sa ešte dá pochopiť. Značka je viditeľná a môžete sa pochváliť pred inými, resp. na oko zvýšiť svoj sociálny status. Ale kozmetika, ktorú naozaj nie je nijako vidieť a často ani len cítiť. Namiesto toho, aby ste míňali príliš veľa peňazí na „slávne“ značky kozmetiky a parfémov iba z rozmaru, radšej sa zamerajte na tie zdravšie a ekologickej produkty, ktoré vôbec nemusia byť najdrahšie. A príťažlivosť si skúste budovať viac charizmou ako vôňou.

Nepotrebujete veľký dom

Ak neplánujete celoživotne ubytovať štyri generácie vašej rodiny, skutočne nepotrebujete obrovský dvojposchodový dom s obývateľnou terasou. Pre bežnú rodinu súčasnosti naozaj postačí menší energeticky výhodný domček. Snažte sa priestory využiť na maximum. Vyhnite sa veľkým nevyužitým izbám, ktoré sa ťažko vykurujú a tiež zdĺhavo upratujú. Radšej sa zadovážte väčší pozemok pre záhradu.

Potraviny tesne pred dátumom spotreby

V každom obchode nájdete vyhradený priestor so superlacnými výrobkami, ktorým každú chvíľu končí určený dátum spotreby. Nemusíte sa obávať, že sú už znehodnotené. Väčšina takýchto potravín v skutočnosti vydrží podstatne dlhšie, ako uvádza tento dátum. Za predpokladu, že ich neplánujete držať v chladničke ďalšie dva mesiace, kúpte si ich a spotrebujte.

Domáci chlebík

Ak pravidelne varíte, určite zvládnete upiecť aj jednoduchý domáci chlebík. No a možno vôbec nemusí byť taký jednoduchý. Je to len na vás. Každopádne vás výroba domáceho chleba vyjde lacnejšie, ako keby ste si rovnaký mali kupovať pravidelne v obchode. A najmä môžete veriť jeho zloženiu.

Zverte sa do rúk študentom

Mnoho študentov rôznych odborov ponúka svoje služby za výrazne nižšie ceny. Je to pre nich skvelá prax a skúsenosti, ako sa môžu v budúcnosti niečo naučiť a urobiť si meno. Kvalita ich služieb často nebýva najhoršia, možno aj kvalitnejšia ako niekde u profesionálov. Zvážte to však dôkladne. Môžete ušetriť, ale nie za každú cenu.

Výhodné poistenie

Aj poskytovateľov poistiek na autá či nehnuteľnosti je veľa a konkurenčné prostredie vám teda dáva možnosť porovnávať a vyberať si medzi nimi tie najlepšie a najvýhodnejšie ponuky. Neskočte na lep prvému, kto pred vami zamáva pripravenou zmluvou. Zvážte viac možností, dajte si čas. A keď už poistku máte, stále to neznamená, že ju nemôžete časom vymeniť za výhodnejšiu.

Nakupujte iba to, čo potrebujete

Toto pravidlo sa týka v podstate akéhokoľvek tovaru. Nakupujte iba to, čo naozaj potrebujete. K tomu je veľmi dobré, najmä pre bežné nákupy, vytvoriť si vopred pripravený nákupný zoznam. Keď vojdete do obchodu, bude pre to pre vás ako mapa, ktorá vás zavedie priamo tam, kam potrebujete ísť a potom aj včas k pokladni. Eliminujte impulzívne a nepremyslené nakupovanie čo najviac.

Drahé vzdelávacie kurzy

Internet a sociálne siete sú plné rôznych ponúk na online alebo offline vzdelávacie kurzy, ktoré vám zaručujú kvalitné know-how a neoceniteľné skúsenosti, ktoré nikde inde nenájdete. Áno, je pravda, že váš takéto kurzy môžu niečo naučiť, avšak v dnešnej dobe je internet plný informácií, ktoré sú zadarmo. Vzdelávacie kurzy bývajú veľmi drahé a pritom...

Opatrne s klimatizáciou

Klimatizácia alebo kúrenie v aute počas jazdy spotrebúva súčasne aj viac paliva. Je to jednoduché. Všetko v aute funguje na benzín, aj elektrina. A tak si buďte istí, že všetko, čo máte zapnuté prispieva k vyššiemu odberu energie a teda vyššej spotrebe paliva. V lete sa dá občas otvoriť okno, v zime sa zase môžete v aute lepšie obliecť. Myslite na spotrebu aj týmto spôsobom.

Nenakupujte cez víkend

Cez víkendy máte často veľa voľného času, vyberiete sa tak do nákupného centra na kávičku a koláčik, no a pritom zájdete do jedného obchodu pozrieť tie nohavice. Nakoniec tam niekde vyhádžete stovky eur až vám to bude ľúto. Je vám to treba? Cez víkend si radšej urobte radosť v prírode alebo na výlete.

Nepreháňajte to s kávou

Sú ľudia, ktorí pijú kávu niekoľko krát denne. Napriek tomu každé ráno vstávajú nevyspatí a zničení. Dôvodom je aj to, že pitie kávy popoludní alebo dokonca večer vám úplne pokazí prirodzený spánkový rytmus. Okrem toho, iba jedna kupovaná káva denne, vás ročne vyjde na viac ako sedem stoviek.

Nikdy nevyhadzujte jedlo

Ak nie je skazene, plesnivé a iným spôsobom nepožívateľné, nevyhadzujte jedlo do koša. Keď budete nabudúce stáť s jedlom nad odpadkami, zamyslite sa nad tým, koľko ľudí z naozaj chudobných krajín by sa za tento kúsok, ktorý držíte v ruke dokázalo aj pobiť. Uskladnite si ho do chladničky na zajtra, alebo aspoň posuňte zvyšky kolegovmu psovi. Len nevyhadzujte jedlo.

Nenakupujte hotové jedlá a minútky

Je to príznak mladých lenivcov a starých mládencov. Samozrejme, nič v zlom. Možno máte veľa práce, možno práve nedôverujte vlastným kuchárskym schopnostiam, no nakupovať v supermarketoch tento druh potravín zabalených v prepravke s ochrannou fóliou naozaj nie je ideálna voľba. Po prvé, porcie sú veľmi malé. Po druhé, prísady sú dosť veľký hnus. Po tretie, sú to viac-menej vyhodené peniaze. Navyše zlým spôsobom.

Vyrobte si čistiace prostriedky

Áno. Vyrobte si ich doma. Na internete nájdete množstvo rôznych návodov, ako si môžete najmä tie jednoduché a najpoužívanejšie čistiace prostriedky vyrobiť sami. V mnohých prípadoch budú zdraviu menej škodlivé a o tom, koľko takouto pravidelnou činnosťou ušetríte, ani netreba hovoriť.

Nejazdite ako na rally

Agresívny spôsob jazdy, prudké brzdenie a zrýchľovanie jednak pomerne zvyšuje spotrebu pohonných hmôt. Ak sa za volantom trochu upokojíte, ocení to vaša peňaženka, určite aj vaša spojka, spolujazdci a tiež ostatní účastníci cestnej premávky vo vašej blízkosti.

Nezbierajte zbytočnosti

Sú ľudia, ktorí sa tohto zlozvyku nedokážu zbaviť. Je to však zbytočné a nie celkom rozumné. Zhromažďovať veci, ktoré už nepotrebujete iba preto, že vám, je ľúto sa ich zbaviť, pretože kedysi ste k nim mali nejaký vzťah, alebo si poviete, že sa vám raz ešte zídu? Spočítajte si koľkokrát ste tie veci za posledné roky vôbec videli, nie to ešte použili. Samozrejme, že prídete na to, že sú vám zbytočné a iba zaberajú priestor. Pritom ich možno viete aj predať.

Porovnávajte hypotéky

Aj keď ste verným zákazníkom vašej banky celý život, nemusí to znamenať, že práve ona vám v súčasnosti dokáže ponúknuť tú najvýhodnejšiu hypotéku. Pri nákupe nehnuteľností alebo refinancovaní už existujúcich úverov klienti často menia banku práve kvôli lepšej ponuke u konkurencie. Ďalšou možnosťou je, že vašej banke ukážete výhodnejšiu ponuku, ktorú ste našli inde a ak si vás bude chcieť udržať, môže vám upraviť podmienky individuálne. Berte to však vážne, splácať budete zrejme dlhé roky.

Prestaňte fajčiť

V ideálnom prípade okamžite. Možno si tým dokonca aj zachránite život. Krabička cigariet už teraz stojí takmer 4 eurá. Ak vyfajčíte denne jednu, ročne vás to vyjde na viac ako 1400 eur. Pritom cigarety sa neustále zdražujú, takže už budúci rok vás to bude stáť viac. Ťažko nájdeme väčší nezmysel, na ktorý môžete vyhadzovať peniaze, ako sú cigarety.

Pevná linka patrí do zabudnutia

Dnes už majú všetci mobilné telefóny. Takže prečo vlastne potrebujete domácu pevnú linku? Nevolajú na ňu už ani úrady. Jednoducho ju zrušte. Sú to zbytočné peniaze. Naozaj zbytočné. Ak ide o vašu rodinu, rozdajte im predsa čísla na mobilné telefóny a všetko bude jednoduchšie.

Nepreháňajte to s hračkami

Ak milujete svoje deti, samozrejme im chcete urobiť radosť aj novými hračkami. Ak však deti zahlcujete hračkami až príliš a nesnažíte sa ich v detstve zapojiť aj do iných aktivít, ako je napr. šport, turistika, prechádzka a pod., môžu vám zlenivieť. A vy môžete zistiť, že ste pri tom ešte vyhodili na hračky príliš veľa peňazí. Venujte deťom radšej váš čas ako vaše peniaze.

Využívajte zľavy a zľavové kupóny

Ak nakupujete v kamenných predajniach, odsledujte si, kedy tie vaše obchodíky majú práve výpredaje. Ak nakupujete online, gratulujeme, už teraz ste ušetrili, no stále môžete ešte viac. Ak využijete obdobie zliav a k tomu si nájdete aj zľavový kupón, ktorý má každý predajca určite v ponuke.

Telefonujte cez WIFI

Volania a SMS-ky medzi dvoma majiteľmi iPhonov sú možné aj prostredníctvom WIFI, teda zadarmo. Využiť to však môžu aj majitelia iných telefónov. Dnes už existuje množstvo aplikácii, ktoré na to môžete využiť. Stačí si vybrať. A telefonujete cez internet zadarmo.

Nepreplácajte streamovacie služby

Sú ľudia, ktorí majú zaplatené účty na niekoľkých platformách: Netflix, HBO Go, Amazon Prime, Apple TV... Sú to desiatky eur mesačne. Lenže ani jednu z nich nevyužívajú naplno. Zrušte predplatné pre všetko, kam ste za posledné mesiace ani nenazreli. Oplatí sa využiť aj rodinný „multiúčet“ na Netflixe, kde môžete zapojiť niekoľko ľudí a mesačná suma sa tak rozdelí. Budete platiť pár drobných a užívať si všetky výhody naplno spolu s priateľmi či rodinou.

Nepotrebujete balenú vodu

Napriek tomu, že obchody sú vždy plné regálov s balenými minerálkami, tento trend už našťastie ustupuje. Po prvé vláčiť mimoriadne ťažké fľaše zakaždým z obchodu domov je nezmysel. Po druhé to vytvára zbytočne veľa plastového odpadu. A po tretie... kvalitná voda vám tečie aj z vodovodu. Ak ju chcete urobiť ešte lepšie, zvážte radšej nákup filtračnej kanvice alebo Soda Stream.

Radiátory nie sú poličky

Počas leta, keď ich nepoužívate, ukladajte si na nich, vešajte si na nich čo len chcete. Lenže, ak v zime radiátor takýmto spôsobom zablokujete a zabalíte, určite z neho nedostanete toľko tepla, koľko by ste chceli. Znížite tak jeho účinok, ale míňať bude stále rovnako veľa energie. Na zapnutých radiátoroch v izbe teda určite nesušte bielizeň.

Zaobstarajte si fľašu na vodu

Napíšte Ježiškovi, aby vám najbližšie priniesol peknú dobre uzatvárateľnú fľašu na vodu, za ktorú sa nikde nebudete hanbiť a vždy si ju môžete naplniť. Nemusí mať dva a pol litra, aby ste na ňu nepotrebovali samostatný batoh. Mať však vodu vždy po ruke najmä počas teplých letných dní má viac výhod. Nezostanete smädní a nebudete neustále kupovať plastové fľaše.

Stop plastom

Patrí sem nakupovanie tovaru v plastových obaloch, ako napr. balené vody, kozmetika a všetky ostatné výrobky, ktorých plastové obaly majú väčší objem ako ich obsah. Zvážte napr. čapovanú drogériu do vlastných znovu použiteľných nádob, vyrábajte si minerálku doma v Soda Streame a pod. Ušetríte peniaze aj životné prostredie.

Hladní nenakupujte

Určite to poznáte. Vkročiť do obchodu s prázdnym žalúdkom v konečnom dôsledku znamená, že svoj nákupný košík nezmyselne zaplníte tým, po čom v tom momente prahne váš mozog kvôli nízkej hladine cukru v krvi. Sú to často rafinované cukry a ďalšie zbytočné nezmysly navyše. Snažte sa nakupovať s plným žalúdkom a v potravinách zakúpte iba nutné potraviny.

Vyberajte si z vlastných značiek predajcov

Možno to neviete, ale každý väčší reťazec má v súčasnosti rad produktov s vlastnou značkou. Niekde nájdete dokonca niekoľko kategórií takýchto vlastných produktov podľa kvality. Mnohé z nich sa pritom práve kvalitou dokážu rovnať podstatne drahšiemu tovaru iných renomovanejších značiek. Napríklad taký Lidl-shop ponúka svoje vlastné oblečenie vysokej kvality za nízku cenu. Verte. Táto voľba sa oplatí.

Trvalky sa oplatia

Ak ste nadšencom pre kvety, máte záhradu, staráte sa o ňu a zveľaďujete svoje veľké záhony, určite viete, že nasadiť každý rok kvety môže stáť nemalú finančnú čiastku. Úspornejšou alternatívou je nasadiť si trvalky. A máte pokoj.

Nepotrebujete stále vysávať

Aj keď platí pravidlo, že skôr, ako prejdete dlážku mopom, mali by ste ju najprv povysávať, pretože v opačnom prípade si môžete neviditeľným prachom a vodou narobiť ešte viac škody, občas to neplatí. Občas naozaj stačí využiť metlu alebo mop. Ušetríte elektrinu. Ale zvážte veľmi dobre, kedy je to správne.

Potrebujete výživové doplnky?

Pokiaľ nie ste profesionálny športovec alebo naozaj nemáte ťažké tréningy a nepotrebujete kvalitnú regeneráciu, tak nepotrebujete ani množstvo propagovaných doplnkov výživy, ktoré sú všade také ospevované. V prvom rade sa potrebujete stravovať zdravo a vyvážene. Bez toho vám nepomôžu ani žiadne výživové suplementy, ktoré stoja často nemalé peniaze. Odporúčame teda vyradiť rôzne predtréningovky a pumpy a siahnuť po overených výživových doplnkoch.

Uskladňujte jedlo

Aby ste nevyhadzovali jedlo, aby ste ním neplytvali, aby ste sa naučili variť doma a nosiť si jedlo so sebou do práce, variť doma na celý týždeň a uchovávať jedlo v chladničke, uskladňovacie nádoby vám v tom iba pomôžu. Sú skvelou pomôckou, keď chcete bezpečne a rozumne uskladniť jedlo a ušetriť vďaka domácemu vareniu.

Internet banking

Lepšie a jednoduchšie ako navštevovať pobočku je sedieť v pohodlí domova a jednoducho si všetky operácie na vašom bankovom účte riadiť pohybom ruky. Vďaka tomu môžete ušetriť čas, energiu aj niektoré poplatky. A ešte k tomu mať poriadok a prehľad vo všetkom, čo sa s vašimi peniazmi deje.

Lacnejšie jedlo

Tu treba v prvom rade zvážiť vlastný rozpočet. Ak sa vás kvalitný losos a dobré hovädzie niekoľkokrát do týždňa finančne takmer nedotkne, nepotrebujete si v tomto robiť ústupky. Ale ak ledva vyžijete do výplaty, skúste radšej cestoviny, mleté kuracie alebo lacnejšieho tuniaka.

Zhasínajte

Ak nemáte inteligentnú domácnosť, ktorá za vami sama zhasína, jednoznačne sa naučte vypnúť svetlo, keď odchádzate z miestnosti. Často totiž nechávame po sebe svietiť takmer všade. Mnoho ľudí v skutočnosti nemá predstavu, koľko energie a peňazí tak zbytočne míňa. Odnaučte sa to a pri ročnom zúčtovaní môžete byť pozitívne prekvapení.

Prenajímajte bývanie

Ak vlastníte byt alebo dom, v ktorom nebývate, určite ho nepredávajte, ak práve nemusíte. Rozumnejšie je nehnuteľnosť si ponechať a prenajímať. Budete na tom zarábať a peniaze môžete investovať ďalej. Podobne to môžete urobiť aj vtedy, keď si kúpite väčší byt a máte v ňom nevyužitú izbu. Prenajmite ju. Nájdite si dobrého nájomníka, bude vašim priateľom a zároveň vám finančne výrazne pomôže.

Pite čistú vodu

Zabudnite na kupované balené minerálky, zabudnite na sladené nápoje, ktoré sú nezdravé a priberáte z nich, napite sa jednoducho obyčajnej čistej vody. Možno vám spočiatku príde nudná, ale verte, že časom zistíte, že sa vďaka tomu cítite oveľa lepšia, ako keď ste do seba denne liali kopec cukru. No a v neposlednom rade ušetríte. Takáto voda vám totiž tečie doma z vodovodu.

Kupujte kvalitné produkty

Teraz máme na mysli najmä tie, ktoré sa týkajú dlhodobého využívania. Hovorí sa, že nikto z nás nie je taký bohatý, aby nakupoval lacné veci. A z časti je to naozaj pravda. Aj keď to nemusí platiť v každej oblasti, kúpiť si napr. jeden kvalitný aj keď drahší mobilný telefón, ktorý vám vydrží aj niekoľko rokov namiesto toho, aby ste každých pár mesiacov bojovali s pokazeným a nefunkčným zariadením, je určite rozumnejšie. Pretože v konečnom dôsledku vás to vyjde lacnejšie. Aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať. Ak máte problém s vyšším jednorazovým výdavkom, ešte stále môžete využiť aj nákup na splátky alebo sa poobzerajte po akciách a výpredajoch.

Odmietnite predĺženú záruku

Predajcovia vám často túto nadštandardnú službu doslova tlačia nasilu. Samozrejme, môžete vždy povedať nie. No je možné, že vás aj tak budú presviedčať o jej výhodách. Je to však pomerné drahé. Dobre zvážte, či sa vám to pri danom produkte oplatí alebo nie. V drvivej väčšine však predĺženú záruku nikdy nevyužijete a iba ju zbytočne zaplatíte.

Skúste stopovať

Na začiatok je potrebné podotknúť, že to môže byť aj trochu nebezpečné. Prinajmenšom dobrodružstvo. Nikdy totiž neviete, komu práve sadnete do auta. Avšak na vašich cestách takto môžete ušetriť a dokonca aj spoznať nových zaujímavých ľudí.

Pozor na upomienky

Aj keď sa v tom množstve faktúr a pri veľkej pracovnej vyťaženosti občas môže stať, že vám nejaká platba jednoducho ujde, mali by ste si na to dávať pozor. Upomienky a úroky z omeškania nie sú nič príjemné. A už sa vám niekedy stalo, že na vás kvôli pár drobným rozbehli exekúciu za niekoľko stoviek? Veľmi nepríjemná záležitosť. A celkom zbytočná. Najprv si zriaďte všetky možné trvalé príkazy na účte a zvyšok sa snažte platiť okamžite, ako vyberiete faktúru zo schránky. Okamžite.

Žiadne kasína a hazard

V súčasnosti prebieha na Slovensku boj za zákaz prevádzkovania herní a kasín, pretože ide o nemorálne obohacovanie sa často na smutných ľudských osudoch. Avšak pravdou je, že ľudia si cestu do kasín vždy nájdu sami. Herne nezbierajú ľudí po uliciach. Ak máte radi svoj život a svoje peniaze, zahrajte si radšej videohry doma na hernej konzole (na niektorých videohrách môžete dokonca zarobiť). Žiadny hazard a automaty.

Refinancujte vaše úvery

Máte dlhodobú hypotéku a zdá sa vám, že váš mesačný rozpočet splátky zaťažujú až príliš? Na základe zmluvy máte po určitom časovom období fixácie možnosť úver refinancovať. Zahŕňa to prepočítanie podľa aktuálnej úrokovej sadzby, spájanie viacerých úverov do jedného a pod. To všetko vám v konečnom dôsledku za dobrých okolností môže často znížiť vaše mesačné splátky úverov aj o polovicu.

Jazdite bicyklom

Do práce, z práce, prakticky všade, kde sa to dá. Má to viac výhod. V prvom rade je to zadarmo, zlepšujete svoju kondíciu a zdravie, ste na čerstvom vzduchu a svojou troškou šetríte aj životné prostredie. Dávajte si však pozor na autá, chodcov a iné nebezpečenstvá. Taktiež odporúčame zakúpiť si kvalitný bicykel a nešetriť na jeho kúpe. Vráti sa vám to tým, že vydrží omnoho dlhšie ako lacný.

Používajte Skype

Na dlhšie telefonáty, na rozhovory s blízkymi, ktorí sú ďaleko, na akékoľvek volania do zahraničia... využívajte radšej internetovú aplikáciu Skype. Za volania na Skype nič neplatíte. Nemíňate žiadne predplatené minúty a navyše sa môžete aj vidieť. Stačí mať prístup k stabilnému a rýchlemu internetu.

Auto využívajte rozumne

Využívať auto do obchodu vzdialeného pár sto metrov je naozaj veľký luxus, ale zároveň aj veľká hlúposť. Ak sa nechystáte na 20-kilový nákup, tak je to naozaj zlé, neekonomické a škodlivé rozhodnutie. Automobil bol vynájdený najmä na presun ľudí na veľké vzdialenosti. Využívajme ho správne.

Nepoužívajte sušičku

Mnoho štúdií a odporúčaní v súčasností radí, že elektrická sušička v bežnej domácnosti je viac-menej zbytočná. Má pomerne veľký odber energie a najmä, ak máte balkón, záhradu alebo dostatok miesta v interiéri, aby ste mohli rozložiť skladací sušiak, je zbytočná. Navyše, sušička dokáže aj urýchliť znehodnocovanie oblečenia.

Rozmrazujte potraviny rozumne

Využívať na rozmrazovanie potravín z mrazáku mikrovlnnú rúru je tak trochu zbytočné. Ak to kurča nepotrebujete mať rozmrazené do piatich minút, bude rozumnejšie, ak si ho vyberiete vopred, ideálne deň vopred, necháte ho len tak pri izbovej teplote a bude pripravené na ďalšiu úpravu. A práve ste to urobili bez použitia elektrickej energie. Dobré, však?

Lietajte low-cost

Najmä v prípade, že neplánujete príliš dlhý let, sú nízkonákladové letecké spoločnosti naozaj dobrou voľbou. Dve hodiny v lietadle vydržíte aj bez nadštandardného servisu. Ak si zakúpite letenku u Wizzair alebo Ryanair, v porovnaní s inými spoločnosťami vás cesta vyjde oveľa lacnejšie a verte, nikto sa vás po dovolenke nebude pýtať, ako ste strávili tie dve hodiny v lietadle. A koniec-koncov, až také zlé to nie je.

Spoznajte generiká

Ak ste o nich ešte nepočuli, sú to lieky alebo liečivá. V podstate ide o akého napodobeniny klasických a známych liekov. Obsahujú hlavnú účinnú látku, avšak chýbajú im ostatné pomocné látky. Ich zloženie teda nie je také bohaté a preto sú podstatne lacnejšie ako oficiálne produkty. Hlavný účinok však väčšinou majú rovnaký. Pri liekoch si však vždy dávajte pozor, aby ste do seba nesypali nič nebezpečné.

Mesačné a ročné cestovné lístky

Ak viete, že využívate mestskú verejnú dopravu pravidelne každý deň, tak je jasné, že sa vám oplatí kúpiť si rovno mesačný alebo dokonca ročný lístok. Ušetríte a najmä máte svätý pokoj. Vyhnete sa neustálemu kupovaniu lístkov, prípadným pokutám a pod.

Vzdelávanie zadarmo

Okrem tých drahých platených kurzov, ktoré vám ponúkajú všade na sociálnych sieťach, existujú aj kurzy a workshopy, kde odborníci zdieľajú svoje know-how celkom zadarmo. V praxi sa môžete naučiť veľa nových vecí a zdokonaliť rôzne svoje zručnosti.

Car sharing (zdieľané auto)

U nás zatiaľ táto služba nie je príliš rozšírená, ale pomaly sa dostáva do obehu a jedného dňa bude celkom bežná. Funguje to najmä vo veľkých mestách, keď sa potrebujete rýchlo prepraviť, nemáte vlastné auto k dispozícii a verejná doprava môže byť komplikovaný. Využiť služby zdieľaného auta ako je to u nás v súčasnosti najmä s bicyklami či kolobežkami, je ekonomicky výhodné a jednoduché.

Plánujte si jedálny lístok

Najmä pokiaľ máte rodinu s deťmi vám plánovanie jedálneho lístku aspoň na týždeň dopredu pomôže urobiť si lepší poriadok v chladničke, v špajzi, zreorganizovať zásoby jedla a predovšetkým z ich vyťažiť maximum. Môžete sa tak naučiť jednoducho variť z toho, čo máte doma. Nebudete plytvať jedlo a navyše sa vyhnete tým dňom, keď musíte mimoriadne a neplánovane využívať donášku.

Obmedzujte donášku jedla

V dnešnej uponáhľanej dobe, keď od vás často v práci chcú, aby ste makali nonstop aj 12 hodín, po príchode domov vás čakajú iba ďalšie povinnosti a sotva sa dostanete k spánku, je donáška často jedinou možnosťou, ako sa môžete počas vypätých dní vôbec najesť. Ale ak práve nezažívate najšialenejšie obdobie vo vašom živote, skúste sa zamyslieť nad tým, o koľko je jedlo dovezené z reštaurácie k vám domov predražené.

Pripravujte si vlastn ý ú kávu

Môžete investovať do kúpy kávovaru alebo nájsť iný spôsob, ako si budete doma pripravovať tú vašu obľúbenú kávičku na štart každého dňa. Sami seba určite neoklamete a v konečnom dôsledku sa vám to jednoznačne vyplatí. Kupovať si kávu každý deň vás vyjde na stovky eur ročne.

Neperte v poloprázdnej práčke

Skutočne. Prať štyri uteráčiky a dve tričká vo veľkom bubne je nezmysel. Snažte sa pred praním pozbierať čo najviac oblečenia, ktoré môžete prať naraz. Nechať bežať dve hodiny poloprázdnu práčku, ktorá spláchne množstvo vody a minie veľa energie, je nerozumné.

Voľte radšej prechádzku v prírode

Ak si chcete cez víkend oddýchnuť príjemnou prechádzkou s partnerom alebo rodinou, zájdite radšej do prírody. Je tam lepší vzduch, urobí to viac radosti vašej duši a najmä sa vyhnete všetkým tým obchodom, cukrárňam, terasám, vinárňam, fast-foodom a iným podobným prekážkam, ktoré sa vám počas vychádzky zvyknú zjavovať pred očami a vy nedokážete odolať.

Varte na plyne

Plyn je podstatne lacnejší ako elektrina. Aj keď si teda zadovážite nový sporák, v prípade, že chcete šetriť, mali by ste zvážiť kombináciu elektrickej rúry a plynových varných dosiek. Práve varné dosky totiž využívate doma na varenie najčastejšie. Plynové horáky dokonca ohrievajú nádoby rýchlejšie a po vypnutí z nich už nesála zostatkové teplo.

Čítajte recenzie

Skôr ako sa odhodláte k výraznejšej investícii, nájdite si na internete kvalitnú recenziu konkrétneho produktu, porovnajte viaceré značky, typy, funkcie, ceny a vyberte si aj na základe odporúčaní a skúseností iných ľudí alebo po prečítaní odborných recenzií. Možno potom nekúpite najlacnejší produkt, ale s najväčšou pravdepodobnosťou najspoľahlivejší. A tak ušetríte do budúcnosti.

Nakupujte v pondelok

Týka sa to najmä internetových obchodov. Ceny v eshopoch sa totiž menia aj v závislosti od dní v týždni. Najvyššie sú práve cez víkend a najmä v nedeľu. Naopak pondelok a začiatok týždňa sú ceny najnižšie. Práve vtedy by ste mali ísť do akcie.

Zbavte sa kreditných kariet

Jeden z najdrahších foriem úveru, aký na trhu existuje, je práve kreditná karta. Môžete ju síce využívať, avšak neustále ju musíte pravidelne splácať. Okrem peňazí, ktoré míňate, však neustále musíte splácať aj vysoké úroky, ktoré vychádzajú z výšky aktuálne čerpanej sumy. Ak máte kreditku, rýchlu ju splaťte a zrušte. Najlepšia rada k tejto téme.

Zrušte povolené prečerpanie na účte

Veľmi podobný princíp ako pri kreditnej karte. Máte síce pocit, že čerpáte peniaze navyše zadarmo, ale v skutočnosti vám vždy, kým ste v mínuse, odchádzajú z účtu nemalé úroky za využívanie tejto služby. Všetko to treba čo najskôr splatiť a snažiť sa už nikdy nevyužívať. Nenápadne tak prichádzate o peniaze.

Jednorazové veci si radšej požičajte

Nech už potrebujete čokoľvek, o čom viete, že je to mimoriadne výnimočná a ojedinelá situácia, zahoďte svoju hrdosť a opýtajte sa rodiny, priateľov či susedov. Či už je to náradie, vybavenie na varenie alebo netradičné kusy oblečenia, čokoľvek... skúste si to najprv požičať od spoľahlivého človeka a sľúbte mu za to protislužbu. Nemusíte si hneď všetko kupovať.

Choďte do knižnice

Že ste tam už dlho neboli? A prečo vlastne? Pretože držať v ruke novučičkú knihu je také lákavé? Áno, sú knihy, ktoré si chcete kúpiť a založiť do svojej domácej knižnice, pretože majú pre vás určitú hodnotu. Ale potom sú také, ktoré si stačí raz prečítať a navždy zapamätať. A presne na to sú dobré knižnice alebo kamaráti. Aby ste nevyhadzovali zbytočne peniaze.

Odvzdušnite radiátory

V radiátoroch sa mimo vykurovaciu sezónu hromadí vzduch, kvôli ktorému sa do nich potom nemôže dostať a prúdiť teplá voda, keď sa kúriť konečne začne. Preto by ste mali pred každou vykurovacou sezónou radiátory vo vašom domove najprv odvzdušniť. Budú kúriť celou plochou, vy nebudete zbytočne prerábať na teple a ušetríte na kúrení.

Nakupujte mimo sezóny

To znamená nakupovať zimné veci v lete a naopak tie letné v zime. Všimnite si napr. o koľko lacnejší je záhradný nábytok v októbri a aké vysoké sú jeho ceny na začiatku leta, keď ide na dračku. Rovnaké je to napr. so zimným oblečením alebo lyžiarskym vybavením počas zimy. V takýchto prípadoch teda buď myslite dopredu alebo si počkajte na posezónne výpredaje. Tie rozdiely v cenách vás môžu až zaraziť.

Dovolenka na Slovensku

Aj vy chcete každý rok cestovať do ďalekých a exotických krajín? Samozrejme, je to skvelý zážitok, spoznáte novú kultúru, iných ľudí, iné zvyky, úžasné neznáme miesta, odlišnú gastronómiu a môžete sa tým pochváliť na sociálnych sieťach. Niektoré miesta sú veľmi výnimočné a ocitnúť sa tam je prestíž. Avšak, ako dobre poznáte tie výnimočné miesta vo vlastnej krajine? Mnoho ľudí Slovensko stále nepozná dostatočne. Dovolenka doma je jednoduchšia, lacnejšia a možno bude aj zaujímavejšia. Skúste to.

Oslavujte doma

Veľké narodeninové alebo iné oslavy v meste väčšinou končia tučným účtom a poriadnym prievanom v peňaženke. Vyhnúť sa tomu môžete jednoducho tak, že usporiadate párty u vás doma. Pozvite rodinu, priateľov, kohokoľvek, pripravte malé občerstvenie, ďalšie veci určite prinesú hostia, veď nikto nechce chodiť s prázdnymi rukami. Zábava sa môže začať. Práve ste ušetrili.

Zožeňte si úsporné sprchové hadice

Sprchové hadice a hlavice s nízkym prietokom vody dokážu aj vaše dlhé sprchovanie tak trochu skrotiť. Najmä, čo sa týka spotreby vody. Správne skonštruovaná hlavica vám dá pocit rovnomerného a dostatočne silného prúdu, pričom na to využíva čo najmenej vody. Keď sa už teda neviete uskromniť sami, využite takéto vymoženosti.

Nevyhovujúci tovar určite vráťte včas

Ak nakúpite oblečenie alebo aj iné produkty cez internet, môže sa stať, že vám nesadne veľkosť, tvar či rôzne iné vlastnosti v závislosti od druhu tovaru. Za normálnych okolností môžete takmer každý tovar do 14 dní bez udania dôvodu vrátiť a dostanete späť peniaze. Niektoré obchody dokonca ponúkajú aj dlhšiu dobu na odstúpenie od kúpnej zmluvy. Snažte sa však o to, čo najskôr. Nechcite premeškať termín, kedy to už nebude možné. Riešte to hneď, ako spoznáte problém.

Nepotrebujete 200-kanálovú káblovku

Nie. Naozaj nikto nepotrebuje, nevyužije ani nedokáže sledovať viac ako 200 kanálov, ktoré ponúkajú televízni operátori v tých najvyšších mesačných programoch. Bohužiaľ je však ich ponuka natoľko prešpekulovaná, že tie najžiadanejšie balíčky sa často nedajú zaplatiť samostatne. A tak, ak chcete mať iba všetky športové kanály, musíte si zaplatiť všetkých 200+. Je to neférové, ale vedia, prečo to robia. Preto zvážte, či to naozaj potrebujete. Sú to vaše peniaze.

Starajte sa o vašu elektroniku

Ak vlastníte a používate akúkoľvek cennú elektroniku, či už je to mobil, počítač, tablet, snažte sa ju nezničiť. Keď totiž príde čas a vy sa rozhodnete pre kúpu nového zariadenia, to staré môžete stále predať. Lenže dolámaný telefón s rozbitým displejom alebo doškriabaný notebook s chýbajúcimi tlačidlami na klávesnici si od vás nikto nevezme ani zadarmo.

Požičovňa áut

V závislosti od vášho životného štýlu, potrieb, členov domácnosti a rôznych povinností, ktoré musíte či nemusíte vykonávať, je vlastníctvo auta pomerne individuálna záležitosť. Je stále viac ľudí, ktorí sa napokon rozhodnú svoje auto nevlastniť. Keď príde na výlety, dlhšie cesty alebo iné situácie, kedy vozidlo potrebujú, využívajú krátkodobý alebo dlhodobý prenájom. V tomto prípade si však musíte vypočítať, či sa vám to vyplatí. Požičiavať si totiž auto každý víkend... to už si naozaj radšej kúpte svoje vlastné.

Radšej hypotéka ako nájom

Prídete na to časom, keď si uvedomíte, koľko peňazí ste v priebehu rokov zaplatili za nájomné. Napr. pri 300-eurovom nájme, ktorý budete platiť 10 rokov, je to dohromady 36 tisíc eur. Čo je skutočne príliš veľká suma na to, aby ste ju radšej investovali do nadobudnutia vlastnej nehnuteľnosti, ako len na cudzí účet. Samozrejme, závisí to vždy od vašich možností a situácie. Avšak, ak máte na 300-eurové nájomné, máte aj na 300-eurovú hypotéku.

Nebuďte nočnou sovou

Sú ľudia, ktorí sú aktívnejší v noci. To sú tie okná, v ktorých sa každú noc svieti, keď v ostatných je tma. Títo ľudia však okrem svojho posunutého biorytmu nabúravajú aj svoj rozpočet. Pretože kým iní spia s vypnutým svetlom, televízorom, počítačom a ďalšími spotrebičmi, nočné sovy majú práve vtedy zapnuté všetko naplno. A to zvyšuje účty za energie.

Kúpte si nové spotrebiče

Možno sa to prieči niektorým iným radám, že by ste nemali hneď meniť staré funkčné spotrebiče, ale má to svoj význam. S novými modernejšími technológiami totiž prichádzajú na trh stále efektívnejšie, úspornejšie a ekologickejšie spotrebiče. Investícia do nich môže váš rozpočet síce nárazovo zaťažiť, ale z dlhodobého hľadiska sa budete usmievať. Pretože nová práčka, umývačka, televízor a pod. fungujú v celkom inej energetickej triede ako tie, ktoré sa vyrábali pred 10 rokmi.

Nie všetko značkové je lepšie

Stalo sa vám už niekedy, že sa vám 150-eurové topánky rozpadli skôr ako tie 25-eurové? Určite ste z toho obviňovali sami seba alebo ste si nahovárali, že je to fakt nejaká výnimka. Najmä, ak vám ich odmietli reklamovať. Verte, či nie, v oboch prípadoch boli pravdepodobne vyrobené v Číne vo veľmi podobných továrňach. Znamená to, že pri známych značkách väčšinu cenu zaplatíte za samotný „brand“, nie za kvalitu. Ak vám už ide o kvalitu, dávajte si viac záležať na tom, aby ste zistili pôvod a miesto výroby produktov.

Otužujte sa

Má to iba samého výhody. O zdravotných benefitoch ani netreba hovoriť. Zlepšite si termoreguláciu vášho organizmu, zlepšite prúdenie krvi, spustite procesy omladzovania, doslova zrenovujete svoj kardiovaskulárny systém, nakopnete imunitu, je toho veľmi veľa... No a pravidelné studené sprchy navyše šetria vaše peniaze. Teplá voda je totiž drahá. A v ľadovej dlho aj tak nevydržíte.

Ignorujte platené hry

Či už ide o mobilné hry alebo tie veľké v herných konzolách, ich výrobcovia nás stále viac tlačia k plateným bonusom. Kúpite si hru, ktorá vás má zabaviť a napokon do nej vrážate ešte ďalšie peniaze iba preto, aby ste nejakým spôsobom mohli hrať lepšie. Samozrejme, je to na zváženie každého človeka, ale sú to trochu ľahkovážne vyhodené peniaze. Stačí si to iba uvedomiť.

Recyklovaný nábytok

Môžete to poňať ako moderný ekologický trend alebo na druhej strane ako formu umenia. Jednou z možností je paletový nábytok, ktorý ľudia často využívajú v záhrade, na terasách, balkónoch a niektorí dokonca aj v interiéroch. Vyhnete sa drahým sedačkám a pod. Ďalšou možnosťou je recyklácia či renovácia starého nábytku, prípadne jeho využitie inde. Ak napr. vyradíte staré sedačky alebo jedálenský set, nemusíte to vyhadzovať. Stačia jemné úpravy a môžete ich využiť v záhrade. Tým pádom ušetríte na záhradnom nábytku.

Obliekajte sa ako miliardári

Myslíme tých skutočných. Všimli ste si niekedy, ako sa obliekal Steve Jobs, čo nosí Bill Gates alebo Mark Zuckerberg. Žiadne výstredné, drahé, extravagantné módne kúsky. Nič, čím by dokazovali celému svetu, že majú na účte viac ako si bežný smrteľník vôbec dokáže predstaviť. Títo ľudia nosia lacné, pohodlné a jednoduché oblečenie. A zaujímavosťou je, že často stále to isté. Neznamená to však, že chodia mesiac v tom istom tričku. Len ich majú viac rovnakých. Pretože nemajú čas nakupovať pol dňa. Aj keď na to majú peniaze.

Dávajte si zaslúžené odmeny

Princíp zaslúženej odmeny spočíva v tom, že si nebude kupovať darčeky z rozmaru skôr, ako si ich zaslúžite. Znamená to jednoducho, že na čokoľvek, čím si chcete urobiť radosť, musíte najprv zarobiť. Keď si zvyknete na tento „odmeňovací“ systém, stanete sa sami pre seba a pre svoj život mimoriadne prínosní, efektívni a disciplinovaní. Nebudete míňať viac, ako zarobíte a keď si už odmenu dáte, budete z nej mať skutočnú radosť.

Nekupujte oblečenie, ktoré musí do čistiarne

Ak to neviete vyprať a vyčistiť doma, dajte od toho ruky preč. Ani sa na to nepozerajte. Takáto móda je väčšina sama o sebe príliš drahá, no to akoby nestačilo. Okrem toho musíte potom platiť stovky eur ročne na pravidelné chemické čistenie, ktoré doma jednoducho nezvládnete. Patria sem „špeciality“ ako kašmír, hodváb, norkové kožuchy a pod. Toto je naozaj zlý nápad.

Nesnažte sa vyzerať bohatí

Toto je asi alfou a omegou všetkého, ak sa bavíme o tom, čo to znamená šetriť a ako ušetriť. Bohatí ľudia sú bohatými, pretože sa nesnažia celý život zadlžovať iba preto, aby vyzerali, že majú viac peňazí, ako je skutočný stav na ich účte. Bohatý človek najprv pochopí, že prvým krokom je odoprieť si zbytočné a drahé veci, na ktoré nemá, a urobí všetko pre to, aby na ne raz mal. A to sa začína šetrením.