Ako ušetriť na hypotéke

Ako ušetriť na hypotéke
Nižšie uvedený článok vám pomôže nahliadnuť do tematiky hypoték. Neberte to ako bibliu, nakoľko pre 100 % postup ako ušetriť na hypotéke by sa dala napísať menšia príručka. Ak ste vo financiách úplne stratený a hľadáte sever, nájdete ho po prečítaní tohto článku.

Naučte sa, čo sledovať pri výbere hypotéky

RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov. Tieto 4 slová sú alfou a omegou pri výbere hypotéky. Určujú totiž, aká drahá hypotéka nakoniec bude. A to samozrejme závisí od viacerých faktorov, ako sú:

- vaša bonita: čistá výška príjmu, úverová história, súčasné úvery a ich schopnosť splácať

- výška úveru, ktorý čerpáte

- výška financovania: čerpáte 90, 80, alebo 70 % financovanie? čím menšie číslo, tým lepšia hypotéka,

- skutočná hodnota nehnuteľnosti vs. kúpna cena (prehodnotená, alebo podhodnotená nehnuteľnosť),

- počet ručiteľov,

- atď.

Ideu o tom, akú výšku hypotéky môžete získať cez rôzne hypotekárne kalkulačky, ako je Finančný Kompas, alebo Hypotekarnyuver.eu.Využite služby finančného sprostredkovateľa

Ahoj, tu Peter, tvoj spolužiak zo strednej. Dáme zajtra kávu? Mám pre teba niečo zaujímavé.” Ruku hore, kto zažil podobný telefonát, po ktorom ste ľutovali, že ste vášmu Petrovi nevynadali a rázne nezložili telefón. Nuž, dámy a páni, časy sa zmenili a v tejto profesii si zopár ľudí uvedomilo, že pokiaľ budú robiť veci čestne, vráti sa im dobrá karma.

Poctivý finančný sprostredkovateľ je požehnaním. Stačí mu dodať podklady, pobehá banky a vybaví vám najlepší úrok podľa vašich podmienok. Čo chce za to? Nič. Jeho totiž vyplatí banka. Vy takto ušetríte kopu papierovania, osobných návštev bánk a zbytočného vyjednávania.

Ak neviete, ako nájsť vhodného sprostredkovateľa, pýtajte sa známych, alebo použite Google. Nájdete ho.

Refinancujte svoju hypotéku

Žijeme v zvláštnej dobe, kedy hypotéky nikdy neboli viac dostupnejšie, no nehnuteľnosti čoraz viac nedostupnejšie. Na trhu sa večne hrajú banky so svojimi hypotekárnymi kalkulačkami a predbiehajú sa, ktorá dá na trh lepšiu ponuku. Ak ste uzatvárali hypotéku pred pár rokmi, vaša úroková sadzba je určite vyššia ako súčasná priemerná na trhu.

Pojem refinancovanie znamená v skratke zmeniť podmienky hypotéky v rámci úrokovej sadzby.Keď refinancujete v rovnakej, alebo inej banke, vaša úroková sadzba sa znižuje a vy preplatíte celkovo menej. Väčšinou sa pri refinancovaní platí pokuta, no doba je taká, že banka,v ktorej môžete refinancovať hypotéku je ochotná túto pokutu zaplatiť. Minimálna doba potrebná na refinancovanie je 6 mesiacov splácania hypotéky.

Ako môžete začať s procesom refinancovania? Toto nie je PR článok na finančného sprostredkovateľa, no môžete opäť využiť jeho služby. Alebo si všetko pobehajte v každej banke sami. Vaša voľba.


Nebuďte lenivý a ušetríte

Viete na čom banky profitujú? Nevedomosti ľudí. Pokiaľ sa však trochu vyzbrojíte a niečo sa naučíte, otvoria sa vám lepšie oči a budete konečne rozumieť, čo vám to v banke na druhej strane vlastne hovoria. Nemusíte si to ani vybaviť sami, stačí, keď využijete služby finančného sprostredkovateľa. Možnosti sú, stačí ich využiť.

mBank.sk účet
mBank.sk účetNová akcia
Akcia

Založte si účet bez poplatkov s mBank

  • Neobmedzená platnosť
  • Využilo 25 ľudí
Tipsport.sk
Tipsport.skNová akcia
Akcia

Zaregistrujte sa a získajte zadarmo 15€

  • Neobmedzená platnosť
  • Využili 4 ľudia

Bonipo odporúča