Ako ušetriť peniaze za mobilný aj pevný internet

Ako ušetriť peniaze za mobilný aj pevný internet
Bývate v meste alebo na vidieku? Hľadáte nové pripojenie na internet a chcete si vybrať to najlepšie? Odpovede na vaše otázky nájdete v tomto článku. Väčšinu zákazníkov pri internetovom pripojení osloví cena. Určite viete, že v tomto prípade treba dať prednosť kvalite a spoľahlivosti. K ďalším dôležitým parametrom patrí rýchlosť či neobmedzené dáta. Dnes sú rôzne možnosti a dostupnosti. Najlacnejší internet nemusí byť vždy najspoľahlivejší.

Lacný internet aj v mobile

Nie všade sa dá pripojiť zadarmo, wifi sú zaheslované. A keď sú voľne dostupné, znižuje sa bezpečnosť surfovania. Preto je lepšie, ak ste vybavení vlastným mobilným internetom. Či potrebujete riešiť dôležité pracovné e-maily alebo iba surfovanie na sociálnych sieťach, zaručene mobilný internet využijete. Ktorý je ten najlepší? 

V prípade mobilného internetu sú dôležité dva parametre. Pokrytie a objem dát. Dnes už nemá zmysel riešiť rýchlosť. Ak má váš mobilný operátor dobré pokrytie, určite nebude mať problém s rýchlosťou. 

Poďme riešiť dáta. Situácia na Slovensku sa neustále zlepšuje. A niektorí operátori majú v ponuke neobmedzené dáta. Tu si treba dať pozor na FUP. Ide o zásady férového využívania služieb. V skratke to znamená, že aj neobmedzený internet je niekde obmedzený. Pred uzatvorením zmluvy si tento údaj zistite. 

internet

Neobmedzené mobilné dáta u operátorov

  • Telekom – nekonečné dáta môže získať každý zákazník s paušálom  
  • 4ka – s programom Sloboda dáta si doprajete neobmedzený internet aj bez viazanosti 
  • Orange – ak dáta vyčerpáte, ďalšie sa nespoplatňujú, zníži sa len rýchlosť
  • O2 – ak si vyberiete ponuku Dáta bez viazanosti, môžete od nej kedykoľvek odstúpiť

Používanie neobmedzených dát nie je samozrejmosťou. Potrebujete vyšší mesačný paušál. Treba si priplatiť aj balíčky služieb, prípadne byť stálym zákazníkom v spoločnosti, kde si internet vyberiete.   


Pri výbere mobilného internetu najviac ušetríte, ak poznáte vašu približnú mesačnú spotrebu dát. Následne si vyberte operátora, ktorý vám ich dá najlacnejšie. Zohľadnite aj pokrytie, hlavne v mieste, kde sa pohybujete. 


TIP: Na dátach ušetríte, ak si budete internet zapínať len v momentoch, keď ho potrebujete. Často pred spustením nájdete dostupnú wifi sieť. Prekvapí vás, koľko dát vám ostane na situácie, keď mobilný internet budete skutočne potrebovať.

 

Lacný internet na doma

Výhodou pevného internetu je jeho neobmedzenosť. Okrem mobilných operátorov ponúkajú internet na doma s televíziou aj iné spoločnosti: 

  • Slovanet – ponúka internet, digitálnu TV, telefonovanie zadarmo, vysokú rýchlosť, 
  • SkyDSLinternet cez satelit, TV, vysoká rýchlosť, lacná ponuka, bez viazanosti,
  • SWAN – pevný internet s televíziou, výhodné balíky, ale pripojenie slabšie,
  • UPC – optický internet, TV, pevná telefonická linka, štyri základné paušály

Dôležité je pokrytie signálom a rýchlosť. V tomto prípade nemusí najlacnejší zodpovedať aj najlepšiemu. Ceny a ponuky sa veľmi rýchlo menia. Najlacnejšie pripojenie nájdete už od od 9 eur mesačne. Možno nie je dobré pristúpiť hneď na viazanosť, ale najskôr si ho u seba doma vyskúšať. 

 

TIP: Pri výbere internetu na doma dajte prednosť optickému pripojeniu. Ceny sú veľmi sympatické. Výhodou je vysoká rýchlosť a minimálne výpadky.

 

Ponuky pevného internetu od mobilných operátorov

Internet na doma od O2 funguje prostredníctvom mobilného pripojenia a je zárukou rýchlosti. Výhodou je neobmedzený objem prenesených dát. Nevýhodou sú vyššie ceny. 

Orange ponúka pevný internet s digitálnou i satelitnou televíziou. Všetky balíky ponúkajú neobmedzené dáta a vysokú rýchlosť.   

Telekom má taktiež rýchlu optickú sieť. Ponúka viacero balíkov. Nevýhodou je menšia dostupnosť v menších mestách a obciach.

Lacný internet pre seniorov

Najlacnejší internet v mobile môžete získať aj s výhodnými balíčkami. S internetom získate aj voľné minúty na volanie, sms-ky a istý počet dát. 

Pre dôchodcov ponúka balík Senior za 8,99 € práve SWAN. Seniori si však vyberú v každej spoločnosti, kde im ochotne poradia a vysvetlia všetky výhody.

internet

Zhrnutie

Vybrať si z množstva ponúk internetu je dosť náročné. Najlacnejší pevný internet a internet do mobilu ponúka v reklame každá spoločnosť. Ich ceny a aj ponuky sa každú chvíľu menia. Ak nechcete prísť o tú najvýhodnejšiu, používajte internet bez viazanosti. Ak vám po čase ponúkne iná spoločnosť niečo výhodnejšie, môžete k nej kedykoľvek prejsť. Pri výbere pevného internetu dávajte prednosť optickému pripojeniu.

Bonipo odporúča