Nový telefón každý rok? Ak poznáte ako na to, na výmene dokážete ušetriť

Nový telefón každý rok? Ak poznáte ako na to, na výmene dokážete ušetriť

Mobilné telefóny patria k produktom s najväčšou stratou hodnoty v prepočte na rok. Či už za to môže ich masová výroba alebo neustále predstavovanie nových modelov, kúpa nového zariadenia nie je príliš dobrou investíciou, ak to ako investíciu môžeme nazvať. Môžete však vyskúšať:

  1. Kúpiť mobilný telefón na výhodný paušál
  2. Kúpiť nový telefón z inzertného portálu
  3. Akcia ako 1+1

Paušál platím aj bez mobilu, tak prečo si jeden mobil nevziať?

Paušál platíte bez bez ohľadu či zariadenie zakúpite alebo nie - výška platby sa nezmení a vy každý mesiac zaplatíte rovnakú čiastku.

Áno, je síce pravda, že operátori často ponúkajú telefóny o čosi drahšie, ako ponúka konkurencia na internete. Avšak k paušálu získava zákazník aj bonus na telefón. Výška bonusu záleží od úrovne paušálu - tu platí staré známe, čím drahší paušál, tým väčší bonus.

Príklad: Na internete stojí mobil cca 420€. S mojim paušálom som jednorázovo zaplatil 90 eur a mesačne platil 11 eur. Za 2 roky som tak za telefón zaplatil 354 eur. Ešte stále sa Vám zdá kúpa telefónu na paušál nevýhodná?

Bonus: Pri kúpe zariadenia odporúčam kúpu cez eshop - zariadenie na eshope operátora stoji ešte o pár desiatok eur menej.

Prečo ľudia predávajú nové telefóny tak lacno?

Jeden z dôvodov je práve kúpa telefónu na paušál (u niektorých operátorov je bonus aj viac ako 400€). Ak si teda niekto zoberie zariadenie na takýto paušál, bez problémov ho vie zavesiť na bazár a cenu znížiť aj o spomínaných 100 eur.

Druhý dôvod je kúpa zariadenia v zahraničí. Najčastejšie teda kúpa iPhone-u v USA - cena je o dosť nižšia. Tieto zariadenia však bývajú často blokované pre naše lokálne siete a tak si treba v prípade kúpy takéhoto zariadenia z druhej ruky dôkladne skontrolovať, či je zariadenie odblokované pre siete našich operátorov.

Existuje ešte viacero dôvodov, ako nevhodný darček, darček pri kúpe iného zariadenia (stará známa akcia 1 + 1) a podobne.

Ako vymeniť telefón za nový a neprísť pri tom o veľa?

Ak chcete každý rok nový telefón a nechcete zakaždým zaplatiť niekoľko stoviek, mám pre vás zopár tipov. Na začiatku však treba počítať s počiatočnou investíciou.

iPhone - Najlepšie pre vás bude kúpiť telefón v USA. Ak takáto možnosť nieje, je tu kúpte telefón na paušál (výhody som už spomínal vyššie). Tieto zariadenia sa pýšia jedným zaujímavým benefitom - držia si cenu. Postup je takýto:

  1. Kúpiť iphone na paušál alebo v USA (ušetrených cca 200€
  2. Predaj po 1 rok používania (strata len cca 100€)
  3. Doplatenie rozdielu a kúpa nového iPhonu

Na to že máte každý rok nový iPhone celkom slušná obeta nie?Android - zariadenia s androidom na cene strácajú pomerne rýchlo. Stále sa však oplatí kupovať vlajkové lode spoločností. Tu sa tiež oplatí takto:

  1. Kúpa smartfón z bazáru alebo na paušál
  2. Predaj smartfónu po 1 rok používania
  3. Doplatenie rozdielu a kúpa nového zariadeniaKrátke zhrnutie

Skúsim to nakoniec trošku zhrnúť. Najviac sa oplatí kúpa takzvaných vlajkových lodí, čiže najlepších modelov značky. Je o ne najväčší záujem a aj po roku používania sú stále výkonné a IN. Ak máte stredný, poprípade drahší paušál, určite sa oplatí práve táto voľba.

V neposlednom rade ma napadlo už len jedno výhodné riešenie. Kúpa zariadenia v akcií 1+1 a následný predaj jedného z nich. Tieto zariadenia však zväčša nie sú veľmi drahé, takže sa táto voľba moc neoplatí. Názor si však môžete spraviť sami.

Bonipo odporúča