Ako ušetriť na kúrení

Ako ušetriť na kúrení
Za teplo si v chladnom období priplatíme. Túto vetu počúvame asi pred každou zimou. Čo robiť? Ako ušetriť na kúrení? Na čo myslieť a na čo nezabudnúť? Pozrieme sa spoločne, ako najlacnejšie, ale zároveň najefektívnejšie vykurovať. Predstavíme si solárne panely, tepelné čerpadlá a kúrenie peletami. Ponúkame aj rady, ako ušetriť, ak sme si metódu kúrenia už vybrali.

Najlacnejšie kúrenie a ohrev vody

Finančne najmenej nákladné je kúrenie štiepkou, obilím či drevom v klasickom kotli. Nie je problém zaobstarať si dostatočné zásoby dreva na zimu a tak ide o veľmi populárnu a rozšírenú metódu kúrenia. Veľkým problémom kúrenia na všetky tuhé palivá je veľká záťaž pre životné prostredie, v dôsledku čoho dochádza k postupnému sprísňovaniu pravidiel na používanie týchto kotlov. 

Z dlhodobého hľadiska je výhodnejšia investícia do tepelného čerpadla, ktoré je ekologicky šetrné a stále patrí medzi najlacnejšie spôsoby zaistenia tepla a horúcej vody. 

Náklady na kúrenie

Najnižšie náklady na kúrenie v domácnosti prináša hnedé uhlie, na opačnom konci sú akumulačné kachle, propán a ľahký vykurovací olej. 


Solárne panely na ohrev vody

Domácnosť v rodinnom dome spotrebuje na ohrev úžitkovej vody asi 4 000 kWh energie ročne, v prípade viacgeneračných nehnuteľností je táto hodnota ešte vyššia. Tieto náklady sa dajú znížiť o 45-60% inštaláciou sústavy troch solárnych kolektorov, s výhľadom na rast cien energií bude úspora v budúcnosti ešte významnejšia. 

Typy solárnych kolektorov

Solárne kolektory sa rozlišujú na ploché (lacnejšie, menej účinné) a trubicové (drahšie, účinnejšie). 

Solárny panel

Oplatí sa solárny kolektor? 

Za systém 24 trubíc s celkovou absorpčnou plochou 3,46 metrov štvorcových dodávaný spolu s bojlerom s objemom 250 litrov a 10 metrami potrubia zaplatíte necelých 3 000 eur s DPH a inštaláciou. Tento solárny systém ročne ušetrí asi 2 250 kWh energie. 

Ak budeme predpokladať priemernú spotrebu elektriny v domácnosti vo výške 4 250 kWh, vychádza ostatná energia na 2 000kWh. Platba za energiu u dodávateľov tak klesne z asi 870 eur na približne 640 eur. Ročne teda ušetríte 230 eur

Ak sa cena elektriny bude každoročne zvyšovať o niekoľko percent, vychádza návratnosť investície približne na 13 rokov. Pri deklarovanej životnosti systému 25-30 rokov je dobré brať do úvahy minimálne jednu výmenu bojlera, ktorý je drahší než elektrický.

Investovať či neinvestovať do tepelného čerpadla?

Ako si správne vybrať a aké sú ich výhody či nevýhody? Poďme si ich predstaviť. Tepelné čerpadlo používa malé množstvo pohonnej energie. 

Existujú rôzne typy. Získavajú teplo z rôznych zdrojov, akými sú vzduch, voda a pôda. Podľa zdroja sa aj rozdeľujú a využívajú ako vykurovacie systémy. Používajú chladiarenské kompresory poháňané elektrickou energiou. K niektorým modelom je možné čerpať aj dotácie v rámci projektu Zelená domácnostiam. Sú pridelené ešte pred inštaláciou.

 

Typy tepelných čerpadiel 

Na trhu nájdete širokú ponuku a veľa firiem, ktoré sa zaoberajú ponukou, poradenstvom a montážou čerpadiel. 

 

Tepelné čerpadlo vzduch-voda 

Tieto čerpadlá získavajú tepelnú energiu z okolitého vzduchu. Sú najľahšou cestou k úspornému vykurovaniu.

K výhodám patria minimálne nároky na priestor vonku či vnútri. Okrem jednoduchšej inštalácie majú vykurovanie, ohrev vody a chladenie v jednom. Zdrojom tepelnej energie je okolitý vzduch. Dá sa ovládať pomocou diaľkového ovládača a aj cez internet.

Nevýhodou je vyššia hlučnosť, môže rušiť susedov. Ideálne sú pre domy s väčším odstupom. 

 

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Toto čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu a ohrieva vnútro objektu. Systém otepľuje vnútorný vzduch bez pomoci vykurovacieho systému.

Na prvom mieste vo výhodách je najnižšia cena a jednoduchá inštalácia. Má vo výbave aj funkciu chladenia, odvlhčovania a ionizácie vzduchu. Je ideálnym doplnkom pre objekty vykurované elektrinou. Znižuje náklady. Môže byť doplnený k elektrokotlu aj k elektrickému podlahovému kúreniu priamovýhrevným panelom. Rovnako si ho obľúbia majitelia chát či chalúp. V dobe neprítomnosti temperuje drevostavbu na 10 °C.

Nevýhodou je jeho hlučnosť a nedokáže ohrievať teplú vodu. Nie je vhodný pre objekty s veľkým počtom malých miestností.

 

Tepelné čerpadlo zem / voda-plocha

Teplo odoberá z plochy záhrady, v ktorej sú umiestnené zemné kolektory. Sú ideálne pre domy s rozsiahlym pozemkom.

Výhodou je o 30 % nižšia spotreba elektriny ako u čerpadiel odoberajúcich energiu zo vzduchu. Bude to nízka investícia a bezhlučné riešenie. Nevýhodou je, že si to vyžaduje väčší pozemok i väčšiu vstupnú investíciu. Dôležitú úlohu zohráva aj kvalita zeminy.

 

Kúrenie peletami

Ak si vyberiete tento typ kúrenia, musíte si zakúpiť kotol, ktorý spaľuje pelety. Vyznačuje sa bezproblémovou montážou. Tieto zariadenia sú už plnoautomatické, môžete ich ovládať aj mobilom. Použitie kotlov ústredného kúrenia na pelety kombinuje najnovšie technológie, komfort a štýlový dizajn. Vyznačujú sa malými rozmermi a sú nehlučné.

Priemerné náklady na vykurovanie s peletami počas celej vykurovacej sezóny sú nasledovné:

Plocha 50 m²: 220 €

Plocha 100 m²: 430 €

Plocha 150 m²: 650 €

pelety

 

TIP

Ak sa nechcete vrátiť do chladného domu, spýtajte sa na ovládanie kúrenia smartfónom.

 

Rady, ktoré vám ušetria peniaze

Idete na celý deň preč z domu a vypínate ventily? Veď na čo vykurovať, keď nie ste doma. Aspoň ušetríte.Takto rozmýšľajú viacerí. Ale skutočne šetríte? Vypínaním ventilov však dochádza k podchladeniu priestoru. Dosiahnutie želanej teploty potom trvá dlhšie. A samozrejme, vyššia spotreba tepla sa rovná väčšej platbe. Ktoré rady si treba zapamätať aj pri kúrení v paneláku?

 • namontujte si termostatické ventily a regulujte teplo
 • odvzdušnite radiátory - uvoľnite ventil a vypustite vzduch
 • vymeňte radiátory za nové s menším objemom vody
 • zbytočne neprekurujte schodisko
 • nižšia teplota v spálni prospieva zdraviu
 • temperujte – nevypínajte kúrenie úplne, radšej nastavte teplotu na nižšiu
 • vetrajte správne – vetrať treba raz za čas a intenzívne
 • prikúrte si klimatizáciou pomocou tepelného čerpadla
 • skontrolujte tesnenie a vymeňte tie staré za nové
 • neprekrývajte radiátor závesmi alebo sušením bielizne
 • majitelia rodinných domov potrebujú revíziu kotla a prečistenie komína.

 

Zhrnutie

Predstavili sme vám rôzne metódy kúrenia. Vy si len vyberiete. Možno vás oslovili solárne panely a možno tepelné čerpadlá. Aj kúrenie peletami má svoje opodstatnenie. Ak kúrite drevom, štiepkou či obilím v kotle, musíte sledovať sprísňujúce sa pravidlá. Ak nechcete investovať do iných technológií kúrenia, zoberte si k srdcu aspoň naše rady.

Bonipo odporúča