Výber lyží nenechávajte na náhodu: Viete, ako si vybrať tie správne?

Výber lyží nenechávajte na náhodu: Viete, ako si vybrať tie správne?
Zima je okrem iného aj symbolom kvalitnej lyžovačky. Ak tento rok plánujete stráviť čas na svahoch, výber lyží nenechávajte na poslednú chvíľu. Poradíme vám, na čo si pri ich kúpe dávať pozor.

Zhodnoťte svoje schopnosti

Pred samotným výberom lyží je nevyhnutné kriticky zhodnotiť svoje schopnosti, zručnosti, preferovaný štýl jazdy a tiež to, ako často a na akých svahoch budete lyžovať. Neexistujú totiž zlé lyže, iba zle vybrané lyže. Ktoré parametre si treba všímať?

Rekreačné lyžovanie

Ak nepatríte do skupiny profesionálnych lyžiarov, pri kúpe lyží sa zamerajte na mäkšie lyže, ktoré sú vhodné pre rekreačných lyžiarov. Aké typy lyží na trhu nájdete?

  • Slalomové lyže – určené sú na upravené zjazdovky, pre začiatočníkov, pokročilých aj skúsených lyžiarov na celodenné používanie. Ich rádius je od 12 do 17 metrov a disponujú vyrovnanými vlastnosťami a jazdnými výkonmi. Odporúčaná dĺžka k postave -20 až -10 cm, radius do 13 m.
  • All round dámske lyže – vzhľadom na fakt, že ženy majú zväčša nižšie položené ťažisko ako muži, dámske lyže sú ľahšie, kratšie aj mäkšie. Viazanie je posunuté o centimeter dopredu kvôli výkonu.
  • All round lyže – kategória lyží, z ktorých si vyberie každý lyžiar vďaka rôznej tvrdosti, vykrojeniu aj šírky. Vhodné sú pre začiatočníkov aj pokročilých, na upravenú aj neupravenú zjazdovku. Odporúčaná dĺžka k postave -15 až -10 cm, rádius 12 až 16 m.
  • Lyže na obrovský slalom – vhodné pre lyžiarov, ktorá jazdia vo väčšej rýchlosti a väčšími oblúkmi.
  • Freeride lyže – určené na jazdu v teréne, na hlbokom, mäkkom a neupravenom snehu. Odporúčaná dĺžka k ostave -10 až + 5 cm, rádius nad 15 m.
  • Freestyle lyže – pevná ale ohybná konštrukcia lyží zaručuje bezpečnosť a komfort pri jazde v snowparku. Odporúčaná dĺžka k postave -20 až -5 cm, rádius nad 14 m.
Rovnako aj profesionálne lyžiarky a lyžiari potrebujú rôzne druhy lyží pre rôzne disciplíny, napríklad pri obrovskom slalome využívajú lyže so širším rádiusom.


Dôležité parametre lyží

Dĺžka lyží – závisí nielen od výšky lyžiara ale aj od terénu, na ktorom budete jazdiť. Kratšie lyže majú oproti dlhým menší rádius a ľahšie sa ovládajú. Dlhšie sú typické väčším rádiusom a plochou.

Dĺžka detských lyží - ak lyžujete s deťmi každú zimu, najlepšie urobíte, ak im každý rok kúpite alebo požičiate lyže, ktoré sú vhodné k ich aktuálnej výške. Jazda na dlhých lyžiach je únavná, s kratšími dosiahnu pokroky oveľa rýchlejšie. Prvé lyže by mali siahať do úrovne podpazušia, pre pokročilé deti sú vhodné lyže po plecia, pre rýchlych a skúsených jazdcov zabezpečte lyže dlhé po nos.

Rádius lyží – platí, že lyže s kratším rádiusom sa jednoduchšie ovládajú a sú viac točivé, pričom lyže s dlhším rádiusom držia smer a sú pokojné pri dlhých oblúkoch.

Tvrdosť (flexia) lyží – ovplyvňuje ju materiál jadra. Mäkšie lyže tvorí kompozitové jadro, tvrdšie majú jadro drevené, v niektorých prípadoch zosilnené titanalom.

Značka a cena lyží – pri kúpe lyží sa nezameriavajte výlučne na cenu, ani na značku. Neplatí totiž pravidlo, že lacná lyža bude menej kvalitná ale ani to, že značka vám zabezpečí nezničiteľnosť.


 

Bonipo odporúča