Praktické tipy, ako ušetriť palivo v aute

Praktické tipy, ako ušetriť palivo v aute
Keďže neviete ovplyvniť cenu paliva, môžete ovplyvniť aspoň jeho spotrebu. Vyhnite sa preto neekonomickému správaniu, a zníži sa tým aj vaša spotreba. Dnešné ceny benzínu a nafty sú pre mnohých šoférov zlým snom. Ak máte technický stav auta v poriadku, zostáva upraviť váš jazdný štýl. Ekonomickou jazdou nešetríte len seba, ale príroda sa poteší. Prečítajte si preto jednoduché rady, ako na to. Keď sa nimi budete riadiť, poďakuje sa vám aj vaša peňaženka.

Ekonomická jazda a rýchlosť, ktorú si auto obľúbi 

Ak ste zástancami ekonomickej jazdy, musíte si dávať pozor hlavne na rýchlosť. Čím je rýchlosť vyššia, tým je vyšší aj aerodynamický odpor. Vozidlo ho vtedy musí prekonávať, a tým sa zvyšuje jeho spotreba. 

Auto sa cíti najlepšie pri rýchlosti 90 km/h, hlavne pri diaľkových jazdách. Pri rýchlosti nad 100 km sa spotreba môže zvýšiť až o 1 liter paliva.

Venujte sa aj správnemu odhadu situácie. Vyhnete sa tak zbytočnému brzdeniu a následnej akcelerácii. Nemyslite si, že najkratšia trasa je vždy aj najekonomickejšia. Zvlášť to pocítite hlavne v meste. Pri rovnomernej rýchlosti sa snažte zaradiť čo najvyšší prevodový stupeň.

palivo2

 

Šetrite palivo a predlžujte životnosť motora  

Nezohrievajte motor vášho vozidla len na voľnobehu. Motor vtedy nemusí produkovať výkonnosť, a jeho teplota narastá veľmi pomaly. Preto treba vyraziť hneď po naštartovaní. 

Týmto spôsobom šetríte na palive, a zároveň predlžujete aj životnosť motora, 

Aj nesprávny tlak v pneumatikách negatívne vplýva na jazdné vlastnosti. Dnešné autá majú systémy aj na kontrolu tohto tlaku. Tento stav sa občas oplatí skontrolovať aj osobne. Ak idete na dovolenku, treba nahustiť pneumatiky na maximálne zaťaženie.

Praktickým pomocníkom je aj tempomat. Ak však jazdíte po teréne s viacerými stúpaniami, neodporúča sa. Vtedy je lepšie spoľahnúť sa na vlastnú nohu.

TIP:

Klimatizácia je skvelým vynálezom, ale dokáže pekne zvýšiť spotrebu paliva. Platí to hlavne pre manuálne či poloautomatické klimatizácie. V tomto prípade sú efektívnejšie automatické klimatizácie. 

Asistent radenia

Vyskytuje sa pri vozidlách s manuálnou prevodovkou. Snaží sa, aby ste mali zaradený najvhodnejší stupeň rýchlosti. Pri ňom určite nebudete motor vytáčať či dusiť. Moderné motory majú dosť síl aj pri nízkych otáčkach.

Niektoré autá idú v mestských rýchlostiach viac než svižne. Majú výhodu veľkého krútiaceho momentu v širokom spektre otáčok. Pri vyšších rýchlostiach sú však niekedy už menej presvedčive. Pozrite si preto najúspornejšie autá vo svojich kategóriách.

Spoľahlivé rady, ako znížiť spotrebu paliva 

Pri dnešných cenách paliva je každá rada nad zlato. Určite ste si už prečítali pár takýchto tipov. Čítať je jedna vec, ale dodržiavať ich, to už je ťažšie. Osvojte si aspoň niektoré z nich:  

 • nenarúšajte aerodynamiku auta, a to najmä pri rýchlostiach nad 60 km/h,
 • čerpajte kvalitné palivá, najlepšie s čistiacimi prísadami,  
 • vyvarujte sa používaniu luxusu, ako je klimatizácia či vyhrievanie sedadiel,
 • nevozte v aute nepotrebné veci,
 • aj jazda za nákladným autom šetrí spotrebu,
 • kontrolujte stav pneumatik, nemali by byť podhustené,
 • pravidelne vymieňajte vzduchový filter i olej,
 • predvídajte akceleráciu brzdenia a jazdite plynulo,
 • riaďte sa asistentom radenia,
 • ak netreba, nezastavujte často,
 • starajte sa o výmenu letných a zimných pneumatík,
 • použite vzorec na výpočet spotreby paliva.

palivo3

Zhrnutie

Ako teda ušetriť na palive? Starajte sa o technický stav vozidla. Okrem opotrebovaných pneumatík kontrolujte aj vzduchový filter. Taktiež nekvalitný olej s vysokou viskozitou v zimnom období sa môže na spotrebe podpísať. Stav rozvodov, ložísk i deformácia karosérie zvyšujú odpor. Drahocenné kvapky paliva ušetrite aj odstranením zbytočného nákladu.

Bonipo odporúča