Ako pripraviť svoje auto na zimu?

Ako pripraviť svoje auto na zimu?

Letné slnečné obdobie skončilo, prišla jeseň a čochvíľa tu máme zimu. S príchodom výrazne chladnejšieho počasia, na naše auto útočí aj množstvo ďalších poveternostných nástrah. Ako teda pripraviť auto na zimu, aby sme ho ochránili pred znehodnotením a zároveň, aby sme spravili naše cestovanie bezpečným a pohodlným bez ohľadu na vrtochy počasia? Pozrite sa na naše tipy a nechajte sa inšpirovať.


Základom sú kvalitné zimné pneumatiky

Pneumatika je jediná vec, ktorá spája vozidlo s cestou alebo iným povrchom. Bez ohľadu na to, či je cesta suchá, mokrá alebo zasnežená, nepodceňujte stav a výber zimných pneumatík. Skontrolujte si hĺbku dezénu aj optický stav pneumatík. Napríklad v e-shope Autoobuv.sk nájdete veľký výber pneumatík od všetkých renomovaných výrobcov, v rôznych veľkostiach a na rôzne použitie. Kvalitným zimným obutím chránite najmä seba, svoju posádku a samozrejme aj ostatných účastníkov dopravnej premávky.

 

Zimné pneumatiky

 

Aj v zime sa dá cestovať komfortne

Pri cestovaní v zime sa zvyšuje náročnosť starostlivosti o auto a komfort sa tak môže naopak znížiť. Dôležité je vybrať si kvalitné rohože, ktorých tvar presne zapadne práve pre váš typ auta. Zabúdať netreba ani na batožinový priestor, ktorý je taktiež vystavovaný riziku znečistenia. Odporúčame preto kúpu vaničky do kufra, ktorú v prípade nečistôt jednoducho vyberiete a vyčistíte.

Dôležitý je samozrejme aj komfort cestujúcich. Niektorým autám trvá trochu dlhšie kým sa v zime zohrejú. Výrazne môžu pomôcť zimné clony masiek, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu vyhriatiu interiériu. Znížite tak spotrebu auta a samozrejme zvýšite svoje pohodlie. 

 

Autorohože

 

Chráňte vášho miláčika

Ako sme spomínali na začiatku, v zime je auto vystavované mnohým rizikám. Okrem chladu, soli a vysokej vlhkosti je jedným z nich aj štrk a malé kamienky, ktoré sa používajú na posyp ciest. Tie od kolies auta pred vami odlietavajú a výrazne poškodzujú lak na prednej maske vášho vozidla. Výsledkom sú tak škrabance a drobné poškodenia laku. Aby ste predišli zbytočnému a nákladnému lakovaniu, odporúčame zimné pouvažovať nad kúpou krytu prednej kapoty

 

Nízke teploty sú rizikom nielen pre váš konfort ale aj pre samotné auto. Majú vplyv najmä na batériu, ktorá sa rýchlo vybíja. Štartovacie káble by preto mali patriť medzi povinnú výbavu. Budete tak pripravený, ak vás prekvapí vybitá batéria. K bezpečnej a pohodlnej jazde v období dažďa a snehu patria aj stierače. Tie by sa mali meniť pred každou zimou, aby bol výhľad z auta 100%-ný.

 

Vonkajší stav však nie je všetko a pomôcť môžete aj motoru kvalitným adjektívom. Ten po pridaní do benzínu alebo nafty prečistí celý nasávací systém a chod motora bude hladší, zbavený všetkých nečistôt z predchádzajúceho obdobia. Zlepšuje tak štartovanie auta v zime a vy sa nemusíte báť, že v mraze, keď sa budete najviac ponáhľať, vás auto sklame.

 

Nekonečné zimné oškrabovanie čelného skla

Vonku fúka vietor, mínusové teploty idu až pod kožu a vy musíte 10 minút škrabať ľad z čelného skla. Vyriešte to inteligentne a najmä bez práce s clonou proti mrazu, ktorú len zložíte, hodíte do kufra a môžete jazdiť.

Okrem týchto tipov na zimnú údržbu vášho auta nájdete na Autovýbava.sk aj ďalšie skvelé a užitočné doplnky, ktoré spríjemnia cestovanie a udržia hodnotu vozidla. 

 

Pri nákupe zimnej výbavy pre vašeho štvorkolesového miláčika nezabudnite sledovať zľavové kupóny a akcie v sekcii Auto-moto v Bonipe. Prajeme veľa šťastne najazdených kilometrov, pohodlie a bezpečnosť na zimných cestách. :)

 

 

Bonipo odporúča