Platíte veľa za poistku? Takto ušetríte s PZP

Platíte veľa za poistku? Takto ušetríte s PZP
Na Slovensku pôsobí aktuálne 12 poisťovní, ktoré ochotne vyhodnotia cenu PZP (povinného zmluvného poistenia) vášho auta. Slovom ochotne myslíme, že cenu sa pokúsia čo najviac nafúknuť a ochotne sa budú vŕtať v každej súčiastke auta, len aby našli nejakú nedokonalosť. Existuje však niekoľko trikov, ako cenu PZP znížiť. S naším návodom sa naučíte, ako ušetriť na PZP a ako získať najlacnejšie PZP auta.

Vek majiteľa je pri PZP rozhodujúci

PZP je povinnosť, ku ktorej je zaviazaný každý majiteľ motorového vozidla. Kúpou auta vaše starosti nekončia. Musíte dať vaše vozidlo skontrolovať a následne zaplatiť poistnú sumu. Chránite sa tak pred škodou spôsobenou prevádzkou motorového vozidla. 

Aby ste mali nárok na lacné PZP, napíšte vaše vozidlo na rodiča alebo iného staršieho skúseného vodiča. Prečo? Pretože cena PZP je podstatne vyššia pre začínajúcich a mladých šoférov, ktorí sú rizikovou skupinou. Starší človek, ktorý navyše nespáchal žiadnu dopravnú nehodu, zaplatí omnoho menej. 


Miesto registrácie rozhoduje

Ako ušetriť na PZP, keď žijete v hlavnom meste Slovenska, kde sa cena PZP rádovo pohybuje v mnohonásobkoch cien ako v menších slovenských mestách? Najlacnejšie PZP auta získate tak, že si vaše vozidlo zaregistrujete do menej nápadného mesta niekde na strednom či východnom Slovensku. Jediná chybička krásy, ktorú táto technika má, je, že sa nebudete môcť pochváliť bratislavskou ŠPZ. 

Veľkosť motora zaváži

V zásade platí, že čím menšie auto s menším výkonom vlastníte, tým menej zaplatíte na povinnom zmluvnom poistení. Istotu lacného PZP majú staré modely áut s motorom s výkonom menším než 70 koní. Akonáhle vlastníte veľké auto s extrémne objemným motorom, cena, ktorú zaplatíte za PZP, bude poriadne mastná. 

car


Ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú ušetriť, sú elektromobily. Elektromobil spadá do kategórie vozidiel s objemom motora do tisíc centimetrov kubických, vďaka čomu zaplatíte úplné minimum. 


Definuje vás i zamestnanie

Ako už asi viete, zamestnanie a spoločenská prestíž majú na život v spoločnosti výrazný vplyv. Iné to nie je ani pri vypočítavaní výšky PZP. Znalci sa pri vyhodnocovaní výšky sumy pozerajú na váš socioekonomický status, rodinné zázemie a stav. Všetky tieto faktory môžu výšky výslednej sumy podstatne ovplyvniť.

TIP: Nepodpisujte všetko, čo vám znalci podsunú. Vyjednávajte a snažte sa znížiť cenu PZP o zbytočné služby, ktoré do nej síce odborníci zahrnuli, no takmer nikdy ich nebudete potrebovať. 


Akými ďalšími spôsobmi možno získať najlacnejšie PZP auta?

Zabudnite na kvartálne alebo polročné platenie PZP. Za menej ako ročné platenie si poisťovňa účtuje menšiu prirážku. Prirážka k prirážke a po pár rokoch zistíte, že ste na PZP prerobili stovky eur. Platením v presne stanovenom ročnom intervale sa vyhnete nepríjemnostiam a ušetríte

Šetriť peniaze dokážete aj tak, že lacné PZP uzatvoríte online. Prostredníctvom internetu totiž platíte pri PZP menej. Ak na to máte, ušetriť môžete aj tak, že PZP uzatvoríte na viac vozidiel či vo viacerých poisťovniach. 


Asistenčné služby v cene

Mnoho ľudí ani netuší, že pri uzatváraní PZP získali určitý rozsah asistenčných služieb v cene. Množstvo ponúkaných služieb závisí od výšky PZP a množstva ďalších služieb (spomínali sme ich predtým), za ktoré ste zaplatili. 

Môže v nich byť:

  • odťah vozidla
  • oprava defektu


auto oprava

Stručné zhrnutie

Existuje viacero ciest, ktorými môžete umelo nafúknutú cenu za PZP efektívne znížiť. Riaďte sa nimi a ročne ušetríte desiatky eur. Na väčšinu z nich nepotrebujete takmer žiadny kapitál, stačí mať len chuť a odhodlanie.

Bonipo odporúča