Ako ušetriť za teplú vodu

Ako ušetriť za teplú vodu
Denná spotreba vody jedného človeka v domácnosti je približne 90 litrov vody. Štvorčlenná rodina tak ročne za vodu minie asi 400 eur, pričom úspora sa dá dosiahnuť aj bez väčších investícií či zanedbávaním hygieny.

Ako ušetriť za vodu v domácnosti

Takmer dve tretiny spotrebovanej vody v domácnosti pretečú vaňou, sprchou či toaletou. Pritom stačí zmeniť návyky, kúpiť úsporné a vôbec nie nákladné zlepšováky a môžete tak ušetriť aj 80 eur ročne na osobu.

Spotreba vody v domácnosti

Viac ako tretina spotreby vody v domácnosti pripadá na sprchovanie a kúpanie sa. v tesnom závese je splachovanie toalety, pranie bielizne tvorí len 13% z celkovej spotreby vody.

Ako znížiť spotrebu vody v domácnosti?

1) Kúpanie a sprchovanie

Až po okraj napustená vaňa plná horúcej vody s bublinkami je síce príjemnou relaxáciou, ale aj slušným vysávačom peňaženky. Jedna taká kúpeľ v priemernej vani s objemom 100 litrov vás len v nákladoch na vodu stojí asi 34 centov. Na prvý pohľad zanedbateľná čiastka, stačí sa ale kúpať obdeň a ročne vás tento relax vyjde na 61,53 eura za jednu osobu.

Šetrnejšími návykmi pri osobnej hygiene môžete ročne usporiť desiatky eur - a nemusíte nutne kúpanie nahradiť minútovou sprchou vo dvojici a ešte navyše v studenej vode.

Ak si navyknete pri kúpaní na vaňu zaplnenú do polovice namiesto až po okraj, ušetríte za jednu osobu ročne až 30,76 eura, v prípade rohových vaní ešte viac.

Menej budete platiť, ak si kúpite úsporné sprchové hlavice so spotrebou okolo 10 litrov za minútu namiesto bežných 20-25 litrov. Pri cene okolo 10 eur za bežnú úspornú hlavicu a dobe sprchovania 5 minút denne sa náklady na jej zakúpenie v jednočlennej domácnosti vrátia za asi 10 mesiacov, v štvorčlennej rodine za necelé tri mesiace.

Princíp fungovania úsporných hlavíc je jednoduchý - voda je vplyvom špeciálnej konštrukcie riedená vzduchom a zo sprchy strieka v menších kvapkách. Vďaka tomu je objem spotrebovanej vody menší, komfortný pocit zo sprchovania ale zostáva nezmenený.

Ušetriť môžete aj zmenou systému, akým sa sprchujete - stačí si vziať príklad z vojakov na lietadlových lodiach, ktorým na jedno sprchovanie obvykle stačí len 10 litrov vody a menej než 2 minúty času. Prvých 30 sekúnd pod tečúcou vodou využijú na namočenie, potom sprchu zastavia, namydlia sa a vydrhnú. Počas poslednej minúty zo seba všetko zmyjú.

Kúpanie a sprchovanie

2) Ušetrite na WC

Najmä v prípade starších modelov toaliet platí, že nesplachujete len vodu, ale s ňou aj svoje peniaze. Pri obvyklom objeme nádržky 10 litrov zaplatíte za každé spláchnutie 0,03 eura. Čiastka je na prvý pohľad zanedbateľná, ale pri štyroch použitiach toalety denne spláchne jedna osoba okolo 51 eur ročne.

Moderné toalety sú vybavené systémom dvojitého splachovania, kedy je možné si vybrať z prietoku tri alebo šesť litrov vody. Ročné náklady pri používaní tohto typu toaliet sa tak pohybujú len okolo 17 eur za jednu osobu. Ročne tak ušetríte až asi 34 eur, v prípade štvorčlennej rodiny dokonca 136 eur.

Ak nechcete kupovať nový klozet, odporúčame zadovážiť si zariadenie s názvom WC stop. To sa nainštaluje priamo do nádržky súčasnej toalety, kde nielen zabraňuje pretekaniu, ale aj znižuje objem splachovanej vody. Inštalácia WC stopu v cene asi 10 eur je jednoduchá a rýchla a dosiahnete ročnú úsporu približne 33 eur za jednu osobu. Investícia tohto zariadenia sa tak v jednočlennej domácnosti vráti za menej ako pol roka.

WC3) Pranie a upratovanie v domácnosti

Veľkým žrútom vody bývajú staré pračky, ktoré sa pri každom praní naplnia až 100 litrami vody v cene 35 centov. A to bez ohľadu na to, či je pračka plná po okraj, alebo periete len jednu košeľu.

Oproti tomu nové pračky na jeden prací cyklus použijú len 40-80 litrov vody. Niektoré drahšie modely navyše pred začatím programu bielizeň zvážia a odoberú si len také množstvo vody a nastavia takú dĺžku cyklu, ktorá je potrebná. Významne tak usporia nielen vodu, ale aj elektrinu.

Pri nákupe novej pračky nevyberajte podľa ceny spotrebiča, ale ideálne si zrátajte pomer energetickej triedy zariadenia a ceny. Pomôcť môžu aj energetické štítky, ktoré musia byť povinne súčasťou každého zariadenia a informujú o spotrebe vody a elektrickej energie. Veľmi často je oveľa výhodnejšie kúpiť drahší spotrebič, ktorý vám v priebehu používania prinesie vyššiu úsporu.

práčka

4) Umývanie riadu

Umývanie riadu si z priemernej dennej spotreby jednej osoby vezme asi 8%. Rozdiel v spotrebe vody pri používaní umývačky a ručným umývaním hrá mierne do kariet v prospech prvému variantu. Zatiaľ čo úspornejšou umývačkou riadu pretečie okolo 10-15 litrov vody za jeden cyklus, pri ručnom umývaní v dreze spotrebujete asi 20 litrov vody.

K nákladom na prevádzku umývačky je nutné ešte pripočítať nákupnú cenu, spotrebovanú elektrinu, leštidlo a soľ. Umývačka sa tak ako výhodnejší spôsob ukáže až po tom, čo vezmeme v úvahu časovú úsporu.

umyvačka

Bonipo odporúča