Ako ušetriť za teplú vodu

Ako ušetriť za teplú vodu
Denná spotreba vody jedného človeka v domácnosti je približne 90 litrov vody. Štvorčlenná rodina tak ročne za vodu minie asi 400 eur, pretože za ten čas spotrebuje približne 200 000 litrov vody. Spoznajte triky, ako začať s úsporou vody hneď dnes.

Ako ušetriť za vodu v domácnosti

Takmer dve tretiny spotrebovanej vody v domácnosti pretečú vaňou, sprchou či toaletou. Pritom stačí zmeniť návyky, kúpiť úsporné a vôbec nie nákladné zlepšováky a môžete tak ušetriť aj 80 eur ročne na osobu.

Spotreba vody v domácnosti

Viac ako tretina spotreby vody v domácnosti pripadá na sprchovanie a kúpanie sa. v tesnom závese je splachovanie toalety, pranie bielizne tvorí len 13% z celkovej spotreby vody.

VEDELI STE, ŽE: Umývanie riadu ručne využije až 7x viac vody ako moderné umývačky riadu.

Ako znížiť spotrebu vody v domácnosti?

Kúpanie a sprchovanie

Až po okraj napustená vaňa plná horúcej vody s bublinkami je síce príjemnou relaxáciou, ale aj slušným vysávačom peňaženky. Jedna taká kúpeľ v priemernej vani s objemom 100 litrov vás len v nákladoch na vodu stojí asi 34 centov. Na prvý pohľad zanedbateľná čiastka, stačí sa ale kúpať obdeň a ročne vás tento relax vyjde na 61,53 eura za jednu osobu.

Šetrnejšími návykmi pri osobnej hygiene môžete ročne usporiť desiatky eur - a nemusíte nutne kúpanie nahradiť minútovou sprchou vo dvojici a ešte navyše v studenej vode.

Ak si navyknete pri kúpaní na vaňu zaplnenú do polovice namiesto až po okraj, ušetríte za jednu osobu ročne až 30,76 eura, v prípade rohových vaní ešte viac.

Menej budete platiť, ak si kúpite úsporné sprchové hlavice so spotrebou okolo 10 litrov za minútu namiesto bežných 20-25 litrov. Pri cene okolo 10 eur za bežnú úspornú hlavicu a dobe sprchovania 5 minút denne sa náklady na jej zakúpenie v jednočlennej domácnosti vrátia za asi 10 mesiacov, v štvorčlennej rodine za necelé tri mesiace.

Princíp fungovania úsporných hlavíc je jednoduchý - voda je vplyvom špeciálnej konštrukcie riedená vzduchom a zo sprchy strieka v menších kvapkách. Vďaka tomu je objem spotrebovanej vody menší, komfortný pocit zo sprchovania ale zostáva nezmenený.

Ušetriť môžete aj zmenou systému, akým sa sprchujete - stačí si vziať príklad z vojakov na lietadlových lodiach, ktorým na jedno sprchovanie obvykle stačí len 10 litrov vody a menej než 2 minúty času. Prvých 30 sekúnd pod tečúcou vodou využijú na namočenie, potom sprchu zastavia, namydlia sa a vydrhnú. Počas poslednej minúty zo seba všetko zmyjú.

Kúpanie a sprchovanie

Ušetrite na WC

Najmä v prípade starších modelov toaliet platí, že nesplachujete len vodu, ale s ňou aj svoje peniaze. Pri obvyklom objeme nádržky 10 litrov zaplatíte za každé spláchnutie 0,03 eura. Čiastka je na prvý pohľad zanedbateľná, ale pri štyroch použitiach toalety denne spláchne jedna osoba okolo 51 eur ročne.

Moderné toalety sú vybavené systémom dvojitého splachovania, kedy je možné si vybrať z prietoku tri alebo šesť litrov vody. Ročné náklady pri používaní tohto typu toaliet sa tak pohybujú len okolo 17 eur za jednu osobu. Ročne tak ušetríte až asi 34 eur, v prípade štvorčlennej rodiny dokonca 136 eur.

Ak nechcete kupovať nový klozet, odporúčame zadovážiť si zariadenie s názvom WC stop. To sa nainštaluje priamo do nádržky súčasnej toalety, kde nielen zabraňuje pretekaniu, ale aj znižuje objem splachovanej vody. Inštalácia WC stopu v cene asi 10 eur je jednoduchá a rýchla a dosiahnete ročnú úsporu približne 33 eur za jednu osobu. Investícia tohto zariadenia sa tak v jednočlennej domácnosti vráti za menej ako pol roka.

WC

AndreaShop.sk
AndreaShop.skNový kupón
20%
Zľava

ZADAJTE KÓD A ZÍSKAJTE ZĽAVU -20% NA PRODUKTY COLOR WAY.

 • Platí do 31. 7. 2024
 • Využil 1 človek


Ako naučiť deti šetriť vodou?

Hovorí sa, čo sa v mladosti naučíš, na starobu akoby si našiel. Keď naučíte vaše deti šetriť vodou už v mladom veku, neušetríte peniaze len sebe, ale v budúcnosti aj im. Voda je vzácna, a preto by ste to mali vštepiť aj vašim ratolestiam. Príkazy a zákazy v tomto prípade nemusia fungovať a nie sú ani potrebné. Motivujte vaše deti odmenou, vytvorte zo šetrenia zábavu formou hry. Robte si domáce pokusy.

Pokus s umývadlom

Nechávajú pri umývaní zubov pustený kohútik hoci ste ich už viackrát napomenuli? Keď to spravia nabudúce, vložte do umývadla nádobu. Počas celej doby umývania zubov sa tak bude napĺňať vodou. Vodu, samozrejme, môžete využiť na polievanie alebo umývanie. No hlavne, vaše deti budú mať predstavu o tom, akým množstvom vody plytvajú, keď kohútik neuzavrú. 

 

VEDELI STE, ŽE: Povedzme, že si umývate zuby približne 2 minúty. Viete, koľko vody zatiaľ prejde kohútikom? Pretečie ním neuveriteľných cca 12 litrov pitnej vody.

Súťaž v sprchovaní

Presne tak. Máte doma viac detí a rady si doprajú dlhé sprchy či relax vo vani? Vytvorte súťaž o najrýchlejšie osprchovanie sa. Môže sa to zdať absurdné, ale ozaj je každý deň potrebné to polhodinové státie pod tečúcou sprchou? Zapojiť sa nemusia len deti, ale celá rodina.

voda

Tipy ako šetriť vodou v domácnosti

Začnite šetriť vodou už dnes. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete zaviesť hneď po ich prečítaní.

 • Ak máte balkón, zbierajte dažďovú vodu. Následne ňou môžete polievať vaše rastlinky.
 • Zapínajte len plnú práčku a umývačku. Obe totiž spotrebujú rovnaké množstvo vody, či sú poloprázdne alebo naplnené.
 • Na umývanie zeleniny použite misku plnú vody namiesto pusteného kohútika.
 • Keď nanášate šampón na vlasy, kohútik odstavte.
 • Zvyšnú vodu z kanvice nemusíte vylievať. Nechajte ju odstáť a keď vychladne, môžete ju použiť na varenien či polievanie kvetov.
 • Skontrolujte, či vám nekvapká vodovodný kohútik. Ak áno, utiahnite ho.
 • Pokiaľ máte tú možnosť, na splachovanie toalety zbytočne nestláčajte celé tlačidlo.
Ďalšie tipy ako šetriť vodou nájdete tu.

Tipy, ktoré si vyžadujú čas

Samozrejme, niektoré zmeny sa nedajú spraviť zo dňa na deň. Tu je niekoľko z nich.

 • Vymeňte staré sprchovacie hlavice a batérie za nové, úsporné.
 • Nahraďte staré toalety novými. Zatiaľ čo tie staršie spotrebujú 8 až 12 l vody, tie nové v priemere 3 až 5 litrov.
 • Zjednodušte si domáce práce. Kúpte si umývačku riadu, ktorá na jeden cyklus spotrebuje len okolo 12-15 litrov vody. Pre porovnanie, ručným umývaním miniete 40 až 100 l.

Šetrenie vodou je dôležité. Každým dňom sa míňajú zásoby pitnej vody. Jej uvedomelé využívanie prospieva vašej peňaženke aj budúcim generáciám. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať zložité, všetko je o zvyku. Na jeho vytvorenie je potrebných len 21 dní.

Bonipo odporúča