Stať sa investorom je jednoduchšie, ako sa zdá. Vyskúšajte

Stať sa investorom je jednoduchšie, ako sa zdá. Vyskúšajte
Všade počúvate, že investorom sa môže stať len zručný ekonóm s rokmi skúseností a s prehľadom o trhu. Pravda je trochu odlišná. V skutočnosti sa do investovania môže pustiť každý, pokiaľ má zápal a chuť. Stačí k tomu zdravá intuícia a dostatočný kapitál.

Ako investovať počas korona krízy

Skôr, než si povieme o spôsoboch, ako investovať, by sme vás radi upozornili, do čoho v čase korona krízy neinvestovať. Na kríze sa dá aj zarobiť, no treba byť opatrný

Nenakupujte investičné fondy a sporenia cez banku, ľahko by ste mohli prerobiť, a to určite nechcete. Zamestnancov banky poháňa silná motivácia predať vám produkt, pretože za to očakávajú variabilnú zložku platu. Nemajú však kvalitné školenie a málokedy poznajú obe strany mince. Banky zabezpečujú povrchnú finančnú analýzu klienta, majú obmedzenú ponuku fondov a vyžadujú vysoké poplatky. 

Finančná gramotnosť

Nepúšťajte sa do investovania na bez toho, aby ste mali prehľad o vašich financiách. Zhodnoťte príjmy a výdaje. Musíte byť schopný ušetriť slušnú sumu peňazí z čistého príjmu. Ideálne je aspoň 5 %. Majte železnú rezervu. To znamená, že z nej dokážete pokryť aspoň tri mesiace. Splaťte všetky dlhy a hypotéky. Do toho sa počíta aj splatenie prekročeného limitu na kreditnej karte. 

investovanie

Investície na vlastnú päsť

Toto je jednoduchých pár spôsobov, ako môžete investovať aj na vlastnú päsť:

  • kúpa a následný prenájom nehnuteľnosti
  • kúpa a renovácia nehnuteľnosti v exekúcii a jej predaj za zvýšenú cenu
  • rekonštrukcia zakúpenej nehnuteľnosti s úmyslom navýšenia jej ceny
  • nákup akcií s výnosom vo forme dividendy

Podielové a ETF fondy

Investovanie do podielových fondov je pre väčšinu začínajúcich investorov najideálnejšia možnosť investície. Predtým, ako sa pustíte do investovania, si rozdeľte financie na rôzne účely a časové obdobia. Je dobré, aby ste mali na sporiacom alebo depozitnom účte odložené peniaze zo železnej rezervy. Bez nej sa do investovania nepúšťajte. 

TIP: Pri dlhodobom investovaní vložte 100 % peňazí do akciových fondov.

Okrem vstupného poplatku pre makléra sa uistite, že investícia neobsahuje ďalšie skryté poplatky. Vstupný poplatok činí zhruba 2 až 5 % zo sumy, ktorú do investovania hodláte vložiť.

investor_2

ETF fondy

Ako zarobiť investovaním? Vložte peniaze do dlhopisov, akcií a iných aktív bez toho, aby ste ich museli kupovať jednotlivo. Na to slúžia ETF fondy, obchodované na burze. Majú štruktúru investičného fondu a na burze sa správajú ako akcie. ETF fondy majú nižšie manažérske poplatky. Peniaze investované do ETF fondov nepodliehajú zdaňovaniu. Ide o pasívne investovanie. Na investovanie do dôchodku, štúdia alebo detí sú ETF fondy najziskovejšou alternatívou. 

Investovanie do dlhopisov

Investovanie do dlhopisov sa oplatí najmä pri kratšom investičnom období. Je to jedna z konzervatívnejších metód. Prináša nízky zisk, ale predstavuje nízke riziko. Výnos je s väčšou pravdepodobnosťou istý. Dobrou alternatívou sú dlhopisy ETF fondov. Nakupujte dlhopisy kryté NBS.

Investovanie do nehnuteľností

Investovanie do nehnuteľností je stabilné podnikanie. Ľudia budú vždy hľadať domy a byty, v ktorých by mohli bývať. Pri investovaní do nehnuteľností prakticky nemôžete stúpiť vedľa. Platí, že čím lepšia lokalita nehnuteľnosti, tým vyšší zisk. Ako investícia vám môže poslúžiť aj lukratívna pôda. Pôda má vysokú mieru stability a rastu.

investor_3

Investovanie do zlata

Okrem zlata môžete investovať aj do iných komodít, ako napríklad striebro, drahé kovy, bavlna, marihuana, kukurica, mäso. Dobrou správou je, že pri investovaní do komodít ich nemusíte skladovať. Investovanie do komodít sa považuje za najrizikovejšie. Dokonca ani zlato nie je bezpečná komodita na investovanie. Svoju hodnotu si síce zachováva, no v priebehu času dobieha infláciu. Budúci potenciál má marihuana a voda. Tá posledná by ani v prípade vojny či katastrofy svetových meradiel nemala stratiť na cene, práve naopak.

Zhrnutie

Rozdiel v úspešnosti medzi amatérom a kvalifikovaným finančníkom pri predpovedaní trhu je takmer nulový. Šancu na zárobok má každý. Zhodnoďte vaše možnosti a výšku kapitálu. Zadefinujte si cieľ, ktorý chcete investovaním dosiahnuť. Vyberte si jednu z ciest, ktorými investovať. A zarábajte. Veľa šťastia.

Bonipo odporúča