Návod, ako ušetriť 100 000 eur

Návod, ako ušetriť 100 000 eur
Už vás nebaví žiť v strachu z toho, či máte dosť peňazí, aby ste pokryli svoj životný štandard? Unavuje vás splácať vysoké úroky? Okej. Nemusíte to robiť. S naším šikovným návodom sa naučíte hospodáriť s peniazmi tak, aby ste ušetrili.

Úvery na bývanie

Niektoré banky ponúkajú extrémne nízke úrokové sadzby na úvery na bývanie pre nových klientov. Chcú rozšíriť svoju klientelu a zvýšiť tak svoj podiel na trhu. Na tom nie je nič zlé. Doprajte im úspech a vyťažíte z toho aj vy. Bez váhania preneste svoju hypotéku z jednej banky do druhej. 

Získate fixovaný nízky úrok na niekoľko najbližších rokov a o živobytie máte postarané. Môžete tak ušetriť aj niekoľko stoviek eur. Spracovanie úveru prebieha bez poplatku a neplatíte ani za katastrálny úrad. 

Niekoľko nevýhodných úverov môžete dokonca spojiť do jedného výhodnejšieho a ušetriť tak na mesačných splátkach a duplicitných poplatkoch

TIP: Predĺžte si dobu splácania úveru, a znížte si tak mesačnú splátku. Zaplatíte síce viac, ale úsporu si môžete vložiť do sporenia. Ročne tak pri hypotéke 100 000 eur ušetríte 1 204 eur. 

Finančný agent

Ako ušetriť 100 000 €? Nájdite si lojálneho finančného agenta. Nespoliehajte sa na poistenia, ktoré ste v priebehu vášho života uzatvorili. Ak ste ako bežný Slovák, poväčšine ste ich uzavreli vždy u niekoho iného. Uzatvárať životné poistenia takýmto štýlom nie je veľmi výhodné a mali by ste sa snažiť o to, aby ste získali na svoju stranu skúseného a čestného finančného agenta s prehľadom.

Takýto finančný agent by mal mať dostatok informácií o vašich potrebách a možnostiach, ako aj o trhu. Kompetentný finančný agent vám pomôže ušetriť stovky eur na zbytočných výdavkoch. 

peniaze


Zahrajte sa na manažéra

Je jedno, či máte obrat 100 000 eur alebo 10 eur, správne používanie kreditnej karty by malo byť základom domáceho finančníctva. Manažujte vlastné zdroje a dbajte na to, aby sa ojedinelé prečerpanie nezmenilo na dlhodobý úver. Úročenie pri kartách je totiž o 15% vyššie ako pri spotrebných úveroch. 

Ak by mal váš dlhodobý úver na kreditnej karte trvať dlhšie než dva mesiace, radšej sa uchýľte k spotrebnému úveru a kartu vyplaťte. Ušetríte vďaka tomu desiatky, možno aj stovky eur. 


Sporenie

Odkladajte si na sporiaci účet mesačne aspoň 10% z príjmov. Vybudujete si stabilnú finančnú rezervu, takže sa vám nestane, že sa jedného dňa ocitnete na mizine. V prípade, že si nechcete zakladať sporiaci účet, si môžete jednoducho vyčleniť 10% z každého zárobku, a používať tak iba 90% zo svojho príjmu. 

Sporiť môžete aj tak, že budete zaokrúhľovať cenu nákupu. Prebytok ceny si odložíte. Ani sa nenazdáte a po pár týždňoch sa vám nazbiera pomerne slušná kopa peňazí. Ono to povestné prasiatko malo niečo do seba. 

prasiatko

Zaznamenávajte vaše výdavky a keď sa dá, plaťte v hotovosti. Platenie kreditnou kartou je síce pohodlnejšie, no ľahko pri ňom strácame prehľad o množstve financií, ktoré sme práve utratili. Stiahnite si preto do mobilu aplikáciu alebo použite poznámky. 

Zapisujte si minuté financie aj zárobky a vyhodnocujte, koľko ste mesačne schopný ušetriť. V prípade, že vám toto číslo nie je veľmi sympatické, je načase sa trochu uskromniť a začať šetriť.

Šetriť môžete aj takto

  • kúpte si ojazdené auto
  • náhradné diely kupujte na šrotoviskách
  • nekupujte produkty z reklám
  • kupujte potraviny s končiacim dátum expirácie
  • nakupujte použité oblečenie
  • vyčistite vzduchový filter vo vašom aute
  • šetrite batériu vášho smartfonu
  • mokré prádlo sušte na balkóne
  • využívajte zľavové kupóny

Investovanie

Investovanie je jednou z ciest, ako ušetriť 100 000 €. Vyhliadnite si P2P úver, podielový fond alebo akciu, a investujte do nej svoje rezervy. Váš kapitál bude systematicky rásť a vy pre to nemusíte robiť nič. Nikdy nenechávajte financie „ležať úhorom” v skrini alebo krabici od topánok. Zapojte ich do procesu, v ktorom sa budú hýbať a zväčšovať svoj objem. 

Zhrnutie

Každý, kto tvrdí, že to nejde, sa len dostatočne nesnažil. Ako vidíte, ciest ako ušetriť, je nespočet. Vyberte si tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a možnostiam a držte sa jej. Postavte si hlavu a dodržiavajte zásady. Neprekračujte medze ani vtedy, keď si myslíte, že je to odpustiteľné. Ľahko by ste nad vašimi financiami stratili kontrolu.

Bonipo odporúča