Nemáš ešte 18 a chceš zarobiť? Môžeš robiť toto

Nemáš ešte 18 a chceš zarobiť? Môžeš robiť toto
Ak čítaš tento článok, pravdepodobne si mladý a hlavne ambiciózny. Výborne! Najdôležitejšie je predsa chcieť. Na Slovensku môže dieťa legálne vykonávať fyzickú prácu až po dovŕšení 15. roku života, a to formou dohody o brigádnickej činnosti. Ako však zarobiť peniaze, keď ešte nemáš 15? Je tu pár spôsobov, ktoré si rozdelíme do dvoch kategórií. V prvej kategórií sú spôsoby, ako si zarobiť ako dieťa. V druhej kategórii zase spôsoby, ako si zarobiť ako študent.

Ako si zarobiť peniaze, keď si dieťa?

Detská práca je samozrejme zakázaná. Čo však môžeš robiť, aby si si ako dieťa zarobil?

Modeling

Veľa slávnych modeliek a modelov začínalo s modelingom už v ranom detstve. Máš zaujímavé črty tváre či tela? Potom neváhaj a povedz o tomto nápade rodičom. Modeling je náročný a jeho svet čelí rôznym nástrahám. Preto rodičom dôveruj a skús pochopiť, ak sa im nápad s modelingom nebude páčiť.

Komparz

Rozmýšľaš, aké by to bolo vidieť sa v reklame? Všetko, čo preto musíš spraviť, je ísť na casting. Opäť však ide o prácu, ktorú nemôžeš vykonávať bez súhlasu rodičov. Pokiaľ sa reklamy alebo filmu bojíš, nezúfaj. Stále je tu možnosť komparzu. Ide v ňom len o tvoju účasť. Do niektorých relácii nie je potrebný ani casting, stačí sa len prihlásiť. A keď sa ti kamery zapáčia, možno raz budeš aj hlavnou postavou.

Herectvo

Herectvo má trochu dočinenia s komparzom. Avšak, otvára ti mnoho ďalších dverí, ako len byť komparzistom v relácii. Baví ťa herectvo? Najlepšie bude, keď sa prihlásiš do umeleckej školy a s rodičmi navštíviš zopár castingov. Tentoraz však nemusí ísť len o televíziu. Hrať a zarábať môžeš aj na divadelných doskách. Ide o super možnosť, ak sa priatelíš s kamerou.

Rada: Keďže ešte nie si plnoletý a nemáš 15 rokov, vždy potrebuješ súhlas rodiča.

YouTube

Určite máš aj ty svojho obľúbeného youtuberistu. Čo ti bráni v tom, aby si ním bol ty sám? Nič! Jediné, čo na to budeš potrebovať je internet, počítač a kamera. O čom budeš točiť videá, je len a len na tebe.

youtube

Venčenie psov

Na to, aby si mohol susede vyvenčiť hafana, nepotrebuješ ani zmluvu ani nič špeciálne. Zaklop susedke a spýtaj sa, či by ti bola ochotná niečo zaplatiť za každodenné prechádzky. Možno povie áno a ty zarábaš. Keď bude s tebou spokojná, čoskoro budeš venčiť psov aj jej kamarátkam!

Predaj starých vecí

Máš kopec hračiek, s ktorými sa už nehráš? Sprav online bazár, alebo bazár u seba v izbe. Pozvi naň všetkých kamošov a raz-dva zarobíš na svojich starých veciach.

Pečenie

Zvýšiť hodnotu svojho vreckového si môžeš aj predajom upečených koláčikov. Upeč zopár čokoládových cookies, samozrejme s dozorom dospelého. Zostáva ti ich už len zabaliť a obehať susedov. Ver, že si každý aspoň jednu sušienku vezme a ty si zarobíš.

Vlastnoručná výroba

Ide ti niečo skutočne od ruky? Vieš vyrobiť skvelé mydlo, hračku alebo bytovú dekoráciu? Môžu to byť napríklad aj náramky! Začni ich vyrábať vo väčšom množstve a obdaruj najprv rodinu. Môžeš si za to vypýtať aj menšiu odmenu, aspoň na materiál. Neskôr sa s tým určite pochvália známym či kolegom, a tebe sa rozrastie klientela! Nezabudni si k tomu vytvoriť aj sociálne siete.


vyroba


Ako si zarobiť peniaze popri škole?

Pokiaľ už máš 15 rokov a viac, otvárajú sa ti dvere s novými možnosťami. Už môžeš byť aj oficiálne zamestnaný a brigádovať. Stále sa však na teba vzťahujú aj predchádzajúce možnosti. Ako si môžeš zarobiť, keď už máš 15?

Roznášanie letákov

Takmer každý si tým prešiel. Nie je to fyzicky ľahká práca, no nepotrebuješ na to žiadny špeciálny talent. A čo viac, nebudeš sedieť len doma, ale aj trochu vyvetráš hlavu.

Promotérstvo

Vždy, keď sa konajú veľké konferencie, autosalóny, predstavenia, hľadajú agentúry promotérov. Čo je ich náplňou? Byť reprezentatívny, pekne sa usmievať a byť nápomocný. Niekedy ide o promovanie produktu, inokedy potrebuje konferencia niekoho, kto usadí hostí.

Pomocná sila v kaviarni

Cez víkend, kedy sú kaviarne plné, pár šikovných rúk sa vždy zíde. Zastav sa preto v niektorej z nich a spýtaj sa, či nepotrebujú brigádnika po škole a cez víkend. Samozrejme, kaviareň môžeš nahradiť rôznymi inými prevádzkami.

Odovzdaj svoje skúsenosti

Vieš perfektne cudzí jazyk? Ide ti matika? Doučuj po škole svojich spolužiakov, a vyťaž zo svojich vedomostí! V budúcnosti sa ti to zíde pri práci s ľuďmi.


Na to, aby si mohol pracovať už v detstve, potrebuješ hlavne odvahu a chuť. Porozprávaj sa o tom s rodičmi a určite ťa v tom podporia. Predsa len, naučí ťa to zodpovednosti a finančnej gramotnosti.

Bonipo odporúča