Chcete zarobiť na dom či auto? Tu sú spôsoby

Chcete zarobiť na dom či auto? Tu sú spôsoby
Každý z nás má nejaký cieľ, kvôli ktorému sa snaží šetriť peniaze. Najčastejšie je to auto, dom, dovolenka alebo budúcnosť detí. Kľúčom k dosiahnutiu cieľa je vždy to isté – nájsť spôsob, ako zarobiť veľa peňazí. Prečítajte si zopár tipov, ktoré vám k tomu môžu pomôcť.

Stanovte si presnú sumu

Asi najväčšia chyba, ktorú ľudia robia v súvislosti so sporením peňazí je, že nemajú jasno v číslach. Pre zvýšenie šance na úspešné našetrenie potrebnej sumy je veľmi dôležité vypočítať si, koľko presne potrebujete. 

Už samotné rozhodnutie „idem si našetriť na auto“ je prvý správny krok na ceste k vysnívanému autu. Avšak pre čo najefektívnejšie sporenie je dobré stanoviť si presný cieľ. Vaše podvedomie potom bude ľahšie hľadať spôsoby, ako tie peniaze získať.

peniaze


Nastavte si budget

Tento krok nadväzuje na prvý – len ak viete presnú sumu, ktorú chcete našetriť, môžete začať plánovať. Z hľadiska sporenia financií sa totiž bez plánu ďaleko nepohnete. Budgeting je veľmi dobrý spôsob, ako našetriť na dom alebo iný veľký cieľ. Základom je istý čas sledovať svoje príjmy a výdavky. Každý svoj nákup si zapisujte do

  • excelovej tabuľky
  • zošita
  • niektorej z mnohých budgeting aplikácií
  • obyčajných poznámok v mobile.

Vyberte si možnosť, ktorá vám najviac vyhovuje. Keď zozbierate dostatok dát (ideálne za jeden mesiac), sadnite si k stolu, vytiahnite kalkulačku a začnite počítať. Keď viete cieľovú sumu a čas, ktorý máte na jej našetrenie, môžete si vypočítať, koľko potrebujete každý mesiac našetriť

Potom si pozrite svoje výdavky a škrtajte všetko nepotrebné dovtedy, kým nebude hodnota vyškrtaných položiek rovná sume, ktorú chcete každý mesiac odložiť. Zvyšok závisí už len od toho, ako sa budete vedieť svojho budgetu držať v budúcnosti.


Vedeli ste, že...

… podľa prieskumu z roku 2018 si na mesačnej báze určitú sumu odkladá 58% Slovákov? Najhoršie sú na tom mladí ľudia (16-24 rokov), z ktorých si nesporí 48%.


Automatizujte proces šetrenia

V dnešnej dobe je úplne bežné, že s peniazmi pracujete viac v elektronickej forme než s hotovosťou. Môže to byť nevýhodné, lebo človek si ťažšie uvedomí koľko míňa, pokiaľ mu stačí pri platbe iba priložiť kartu k terminálu. Na druhej strane, prináša to aj určité výhody. 

V aplikácii svojej banky si môžete nastaviť pravidelné platby. Využite túto možnosť a každý mesiac si nechajte previesť sumu, ktorú ste vypočítali pri tvorbe budgetu na sporiaci účet. Ak vám chodí výplata stále v rovnaký deň, nastavte tento proces tak, aby peniaze, ktoré chcete ušetriť, strávili čo najmenej času na bežnom účte.


Zbavte sa zlozvyku

Všetci dobre vieme, aké drahé dokážu byť niektoré zlozvyky. Možno ani nemáte konkrétny cieľ, len chcete nájsť spôsob, ako zarobiť prvý milión. Nezáleží na konci tejto cesty – dôležité je, že bude oveľa dlhšia, ak sa budete držať zlozvykov. Medzi finančne najnáročnejšie patrí:

  • fajčenie
  • alkohol
  • hazardné hry
  • riešenie stresu nakupovaním.

V každom prípade platí, že čím skôr prestanete, tým jednoduchšie bude našetriť cieľovú sumu. Nielenže prospejete vášmu sporiacemu účtu, s istotou sa vám poďakuje aj vaše zdravie a psychika. Zlozvyky ničia oveľa viac oblastí života, než si väčšina ľudí pripúšťa.

automaty


Záver

Pokiaľ sa budete držať vyššie spomínaných tipov, vaše šance na splnenie finančných cieľov budú vyššie. Určite tak budete vedieť sporiť efektívnejšie, než ako keby ste si len povedali: „Idem si našetriť na auto.“ Ak chcete proces šetrenia urýchliť, skúste si napríklad zariadiť aj pasívne zdroje príjmov. Bude si to síce žiadať určitú časovú investíciu na začiatku, ale potom budete zarábať bez toho, že by ste sa im museli aktívne venovať.

Bonipo odporúča