8 tipov pre študentov, ako ušetriť a nejesť iba suché rožky

8 tipov pre študentov, ako ušetriť a nejesť iba suché rožky
Vraví sa, že študentské roky sú to najkrajšie obdobie v živote. Nie všetci študenti s tým ale súhlasia. Stravovať sa a spoločensky žiť na vlastnú päsť a náklady je častokrát nočná mora. S našimi 8 tipmi sa naučíte hospodáriť s peniazmi tak, aby ste ušetrili a zároveň sa nemuseli napchávať len lacnými potravinami.

1. Šetrite energiami

Štúdium už nie je to, čo bývalo. Čoraz častejšie sú na úspešné zvládnutie školských zadaní a skúšok potrebné technológie, bez ktorých to skrátka nejde. MacBook Air si študent kúpi už len zriedka, omnoho častejšie sa stretnete s tým, že si školské poznámky píše do predpotopného mobilu s popraskanou obrazovkou. Chcete si aj vy kúpiť kvalitný notebook? Naučte sa šetriť energiami. 

Ak ako študent žijete sami, šetrite vodu, elektrinu aj plyn. Rýchlo zistíte, že svietiť po tme, variť a sprchovať sa dá šetrne. Pri umývaní riadu si napustite teplú vodu do taniera a namáčajte si hubku na riad do nej. 

Z ušetrených peňazí si môžete kúpiť notebooky pre študentov, ktoré rôzne obchody s technikou ponúkajú za zvýhodnenú cenu. Tieto zariadenia navyše obsahujú všetko, čo študent k štúdiu potrebuje. 


2. Používajte portály, ktoré vám za nákup vracajú peniaze

Na Slovensku existuje niekoľko portálov, ktoré vám za nákup vracajú časť peňazí na účet. V ponuke týchto portálov nájdete všetky vaše obľúbené obchody. Na sortiment sa taktiež uplatňujú zľavy. Nielenže tak ušetríte na zľavnený sortiment, ešte aj späť získate časť z platby. 


3. Sledujte online katalógy zliav

Digitálne katalógy zliav majú vo svojej ponuke obchodné reťazce ako:

  • Billa
  • Jednota
  • Lidl
  • Kaufland
  • Tesco

Ušetriť môžete desiatky eur. Používaním online letáku navyše šetríte životné prostredie. Katalóg máte vždy poruke vo vašom smartfóne. Ponuka letákov sa v časových intervaloch mení. V zásade však platí, že v nich nájdete prierez všetkým, čo k spokojnému životu potrebujete. 


4. Využívajte Isic na 100%

Študentská karta Isic má všestranné využitie, veľa študentov však plný rozsah jej výhod nepozná alebo nevie, kde ho hľadať. Odpoveďou je oficiálna aplikácia Isic alebo leták zliav, ktorý si pýtajte od vašej školy, ktorá vám študentský preukaz vybavila. 

V Isicu nájdete zľavy do:

  • reštaurácií
  • kníhkupectiev
  • na oblečenie
  • na kozmetiku

Isic môžete využiť aj v zahraničí, predovšetkým v rozvinutých západoeurópskych štátoch má Isic široké uplatnenie a ušetríte s ním doslova desiatky eur. 


5. Cestujte šetrne

Ako študent máte nárok na bezplatnú vlakovú prepravu. Potrebovať k tomu budete študentský preukaz Isic, ktorým sa preukážete pred vlakovou kontrolou. Vďaka Isicu si môžete na webe železničnej spoločnosti zakúpiť študentský lístok zdarma. Na cestovanie v meste používajte električenku, kúpiť si ju môžete až na dobu jedného roka, čím si ušetríte starosti aj peniaze. 

city

 

6. Šetrite vďaka zľavneným ponukám a akciám

Portály ako ZľavaDňa či Zľavomat ponúkajú pre študentov nekonečné more možností, ako si skrátiť dlhú chvíľu alebo voľný víkend za čo najmenej peňazí. So stiahnutou aplikáciou sa môžete dokonca aj najesť za zlomok pôvodnej ceny. Stačí si vyhliadnuť ponuku, zakúpiť kupón a užívať si jeho výhody. Zľavové portály poznajú odpoveď na to, ako môže študent ušetriť. Kúpte si dovolenku pre študenta za smiešne nízku sumu. Využiť taktiěz môžete rôzne akcie a výpredaje.

 

7. Študent plán na Netflixe

Milujete seriály a najradšej by ste ich sledovali od rána do večera? S študent plánom na Netflixe je to realita. Platíte iba pár eur mesačne, no výhody si vychutnávate každý deň. Získajte prístup k stovkám kvalitných seriálov svetovej produkcie za príjemné študentské ceny. 

TV

 

8. Kde zarábať? 

Ak vás zaujíma, ako môže študent ušetriť, mali by ste si najprv položiť otázku, z čoho chce vlastne šetriť. Keďže študent má iba málokedy stály príjem, môže sa prihlásiť na brigádu pre študentov. Ak ide o kreatívneho a podnikavého človeka, môže si prípadne založiť živnosť. Podnikanie tak nikdy nebolo jednoduchšie. 

Študent si môže uplatniť úľavu na dani a v prípade preplatku smie požiadať o vrátenie dane. Lepšia príležitosť sa vám už nenaskytne, podnikať v študentských rokoch je výnimočná príležitosť. 


Stručné zhrnutie

Veríme, že vám našich 8 tipov pomôže zorientovať sa v študentskom živote a hospodáriť s peniazmi tak, aby ste ušetrili. Netvrdíme, že to bude vždy jednoduché. Veľakrát si budete musieť odoprieť to, čo chcete. V konečnom dôsledku však budete za naše rady vďační. Podarí sa vám ušetriť až stovky eur mesačne.

Bonipo odporúča