Aj z malej výplaty sa dá šetriť. Tu je návod, ako na to

Aj z malej výplaty sa dá šetriť. Tu je návod, ako na to
Možno sa vám zdá, že ušetriť z malej výplaty sa v týchto ťažkých časoch koronakrízy a hospodárskej recesie nedá. Všetci predsa dobre vieme, ako to je u nás s tabuľkovými platmi učiteľov či policajtov. Našťastie je to iba zdanie. Aj z malej výplaty sa dá ušetriť, len treba vedieť, ako na to. V článku si povieme zopár najužitočnejších tipov.

Začať treba doma

Základom je šetrenie priamo vo vašej domácnosti. Zvlášť, keď máte pocit, že zarábate dostatočne. Hrozí tu totiž, že to môže viesť k neuváženému plytvaniu a utrácaniu. Žiť len pre prítomnosť sa zvyčajne nevypláca, treba pamätať aj na nečakané výdavky. Preto je rozumné urobiť si finančnú rezervu a stanoviť si krátkodobé ciele šetrenia. Väčšina bánk odporúča finančnú rezervu, ktorá sa rovná vašim trom až šiestim výplatám. Pochopiteľne, čím viac, tým lepšie.

Kde v domácnosti sa dá najviac ušetriť?

Posvieťte si na elektrinu 

Ide o jeden z najväčších požieračov vašej peňaženky. Náklady za elektrinu môžu byť naozaj vysoké. Záleží od toho, kde bývate, a na čo všetko elektrinu využívate. Vždy s ňou ale môžete začať rozumne hospodáriť, napríklad aj tým, že odpojíte zo siete prístroje, ktoré sa práve nepoužívajú. Ušetriť môžete aj tak, že začnete využívať prirodzené svetlo a pri odchode z miestnosti budete vypínať svetlá. Jednou z najlepších možností je však vymeniť všetky klasické žiarovky za žiarovky LED-kové. Keď si kupujete nové elektrické prístroje do domácnosti, nezabudnite vyberať iba také, ktoré šetria energiou – označenie A+/++/+++.

ziarovka

Vážte si vodu

Plytvanie vodou má tiež vplyv na vašu peňaženku. Žijeme v krajine, kde je vody dosť, a tak si často ani neuvedomujeme, o aký vzácny prírodný dar ide. Ľudia z krajín, kde je jej málo by o tom vedeli rozprávať. Skúste sa preto sprchovať rýchlejšie a púšťať vodu len vtedy, keď to je naozaj potrebné. Rozumné je tiež poopravovať kvapkajúce kohútiky v domácnosti a používať úsporné sprchové hadice. Pokiaľ máte bazén, nechávajte ho zakrytý, keď ho práve nepoužívate. Zamedzíte tak zbytočnému odparovaniu vody. Ak máte záhradku, polievajte iba vtedy, ak je to naozaj nutné.

šetrenie vody

Potraviny sú na jedenie

Nie na vyhadzovanie. Nedojedené jedlá môžete zamraziť na budúce použitie. Skúste sa tiež vyhýbať pravidelným návštevám reštaurácie a radšej si navarte doma. Sledujte letáky s akciami, zbierajte kupóny a kupujte akciové potraviny. Dokáže pomôcť aj taká maličkosť, ako napríklad uprednostňovanie sezónneho ovocia pred tým, ktoré sa dováža cez polovicu zemegule.

Nakupovanie a zľavy

Každý jeden nákup, hoci na prvý pohľad malý, sa môže predražiť, ak sa robí pravidelne. Preto sa pred každým nákupom zamyslite, prečo daný tovar potrebujete a či sa náhodou nedokážete obísť aj bez neho. Pokiaľ váhate s odpoveďou alebo odpoveď je jasné áno, tak ste práve ušetrili. Dobrým nápadom je aj využívanie rôznych zliav, a to nielen pri potravinách.

Pokiaľ ste priaznivcom počítačovej techniky alebo ju nutne potrebujete vymeniť za lepšiu, skúste techniku repasovanú. Často sa totiž stáva, že veľké firmy používajú svoju výpočtovú techniku iba krátku dobu, a potom ju odpredávajú za veľmi výhodné ceny. Takýto notebook vyzerá ako nový, dokonca naň dostanete aj záruku. Rozdiel je iba v tom, že zaplatíte len zlomok jeho ceny.

Ste milovníkom kníh? Knihy však niečo stoja. Riešenie je pritom také jednoduché. Za malý ročný poplatok sa môžete prihlásiť do knižnice, kde si budete požičiavať knihy a časopisy zadarmo. Niektoré knižnice dokonca ponúkajú vyradené knihy, ktoré si môžete odniesť domov úplne grátis. Ak vám iba obyčajné čítanie nestačí a túžite po vzdelávaní a osobnostnom rozvoji, je tu možnosť vzdelávania prostredníctvom online kurzov. Niektoré sú úplne zadarmo. 

zlavy

Doprava

Ak ste vlastníkom motorového vozidla, máte veľký priestor na šetrenie. Strážte si hlavne svoju spotrebu pri šoférovaní. Ak jazdíte plynulo, máte šancu aj na nízku spotrebu pohonných hmôt. Vyvarujte sa hlavne častému pridávaniu plynu a prudkému brzdeniu. Už dopredu si radšej premyslite, či budete potrebovať znížiť rýchlosť, a urobte to čo najplynulejšie. Časté rozbiehanie a zastavovanie vašej spotrebe určite neprospieva. Na tomto mieste sa samozrejme vynára tiež otázka, či sa vám vlastne neoplatí využívať viac MHD. 

Oblečenie

Pokiaľ nie ste herec alebo politik, nepotrebujete plný šatník oblečenia. Bohato si vystačíte od každého typu s pár kúskami. Nové si kupujte len v prípade, že to staré už doslúžilo. Ideálnym riešením je aj návšteva second handu, kde síce dostanete oblečenie z druhej ruky, no vyzerá na nerozoznanie od toho nového, a čo je hlavné, tak iba za zlomok ceny.

Bonusový tip

Odpoveď na otázku - ako ušetriť z malej výplaty? - možno nájsť aj na internete. Existuje totiž množstvo webstránok, kde ľudia ponúkajú rôzne veci zadarmo. Od spotrebičov či nábytku, až po oblečenie, knihy alebo domáce zvieratá. Všetko väčšinou iba za odvoz.

Záver

Ako vidno z nášho článku, aj z malej výplaty sa dá ušetriť. Stačí iba porozmýšľať nad tým, čo naozaj potrebujete a chodiť s otvorenými očami. Vážiť si to, čo doma máte, neplytvať energiami a využívať rôzne letáky, akcie či kupóny. Sú tu tiež možnosti, ktoré v tomto smere ponúka všemocný internet.

Bonipo odporúča