Ako na to, aby ste doma mali kvalitný trávnik vhodný na športové aktivity?

Ako na to, aby ste doma mali kvalitný trávnik vhodný na športové aktivity?
Túžite po svojom vlastnom malom športovom ihrisku s dokonalým anglickým trávnikom? Poradíme vám, ako si taký trávnik na záhrade svojpomocne vytvoriť. Spomenieme pritom dva najčastejšie využívané varianty.

Základom je dokonalo rovný podklad

Predovšetkým vtedy, keď staviate úplne nový rodinný dom, mali by ste na svoje budúce ihrisko myslieť hneď od začiatku. Počas terénnych úprav si tak naplánujte dokonalé vyrovnanie časti záhrady tak, aby v danom mieste mohla vzniknúť trávnatá plocha, na ktorej sa lopta nebude gúľať z kopca smerom nadol. Okrem vyrovnania musí byť podklad taktiež poctivo prevalcovaný.

Nejde len o to, aby hra bola fair-play, dôležitú úlohu zohráva v tomto ohľade aj bezpečnosť. Naklonený povrch zvyšuje riziko vyvrtnutých členkov a ďalších zranení – vrátane tých komplikovanejších.

Položenie trávneho koberca

Prvý variant, ktorý spomenieme, je položenie trávneho koberca. V tomto prípade na vyrovnaný povrch jednoducho položíte zakúpený trávnik. Ide o dokonalý trávnik od profesionálov, ktorý je možné naplno používať už o niekoľko týždňov od založenia. Trávnik je potrebné polievať, aby sa rýchlo zakorenil do podkladu. Rozhodne mu neuškodí ani prihnojenie.

Potom už len stačí kvalitná záhradná alebo robotická kosačka, pomocou ktorej trávnik budete udržiavať v rovnakej výške.

Veľkou výhodou tohto variantu je, samozrejme, rýchlosť a jednoduchosť, navyše dosiahnete vždy dokonalý výsledok. Ako už asi tušíte, za toto pohodlie si budete musieť priplatiť, v porovnaní s výsevom trávnika ide o variant niekoľkonásobne drahší.

Tip: Údržba trávnika je častokrát náročnejšia, než samotné položenie, či výsev. Uvažujte dopredu a premyslite si, čo na trávnik patrí a čo nie. Napríklad: nepotrebné veci predám, bicykel uložím do garáže a trampolínu presuniem na inú časť záhrady.

Výsev trávnika svojpomocne

Druhou možnosťou, ktorú máte, je vypestovanie trávnika zo semienok. V takom prípade si zakúpte trávnu zmes vhodnú na založenie silne zaťažovaného trávnika, aby pravidelnému pohybu osôb jednoduchšie odolal.

Zmes môžete pohádzať po zemi buď ručne, prípadne využiť nástroje, ktoré vám pomôžu k rovnomernému rozhodeniu. Následne je dobré ešte zasiaty trávnik mierne prehrabnúť hrabľami, aby sa semienka dostali aspoň čiastočne pod povrch. Potom ešte zem prejdite ľahším valcom, aby sa pôda zrovnala, ale nepoškodili sa semená.

Ďalej je potrebné udržiavať pôdu niekoľko dní ideálne vlhkú – nemôže preschnúť, ale zároveň nemôže byť ani príliš preliata. Sledujte počasie a v prípade, že nemá pršať, plochu jemne pokropte či oroste.

Trávnik rastie, čo ďalej?

Ak ste urobili všetko správne, do jedného týždňa vám zo semienok začne klíčiť trávnik. V tejto chvíli je dôležité dať trávniku chvíľu času, aby zosilnel. Nemali by ste ho preto hneď kosiť alebo po ňom chodiť. Počkajte približne 10 až 14 dní od výsevu, v prípade potreby trávnik len zalievajte.

Následne bude ideálny čas na prvé kosenie a ladenie nedostatkov. Niektoré miesta môže byť nevyhnutné znovu doplniť o osivo, keďže na nich môže byť trávnik redší. Trávniku taktiež pomôže pravidelné hnojenie. Zo začiatku ho nekoste až úplne dole pri korienkoch. Nechávajte steblá dlhšie, aby mohla tráva lepšie zadržiavať vlhkosť a dýchať. Približne za 1 mesiac od výsevu by mal byť trávnik pripravený na prvé športové výkony. Počítajte však s tým, že celý prvý rok bude tráva na vyššiu záťaž ešte chúlostivá.

Bonipo odporúča