Ako ušetriť energiu

Ako ušetriť energiu
Aj niekoľko desiatok eur ročne môžete mať vo vašej peňaženke viac, ak zmeníte tarifu či dodávateľa elektriny a plynu. Ešte výraznejšie ušetríte, ak zmeníte spôsob kúrenia.

Dávajte pozor na svetlo

Šetrenie energiou v domácnosti nie je vôbec zložité. Zaujímajte sa o cenu elektriny, svoj účet znížite, keď si vyberiete lacného, ale spoľahlivého dodávateľa. Cestou tiež je úsporné svietenie, predovšetkým počas zimných mesiacov, kedy svietime aj celé hodiny. Zvyknite si napríklad vždy pri odchode z miestnosti vypnúť svetlo. 

Úsporné spotrebiče

Cennou radou tiež je nielen si kúpiť energeticky úsporné spotrebiče, ale aj sa starať pravidelne o chladničku. Zopár eur ušetríte, ak budete prať lacno. Účinnosť prania aj pri nízkych teplotách sa dá zvýšiť, keď budete používať kvalitné pracie prostriedky. Určite sa oplatí aj vymeniť starý model za nový, pretože ten dokáže ušetriť až 60% elektriny a ½ viac vody. Ušetriť sa dá aj na spotrebičoch, ktoré „spia“.Vypnite zariadenia z pohotovostného režimu. Preto všetko, čo nepotrebujete, napríklad DVD, tlačiareň, reproduktory vytiahnite zo siete. 

Sledovanie miestností

Na kúrení zase ušetríte, keď budete sledovať teplotu v miestnostiach. Optimálna by sa mala pohybovať medzi 20 až 21 stupňov Celzia. Ak chcete miestnosť vyhrať len o jeden stupeň, rátajte so zvýšením spotreby o 6%. Na chodbách a v predsieni by sa mala pohybovať okolo 18°C, v kúpeľni zase 24 stupňov. Rovnako ekonomicky treba aj vetrať – rýchlo a intenzívne.

Bonipo odporúča