Ako ušetriť energiu

Ako ušetriť energiu
Aj niekoľko desiatok eur ročne môžete mať vo vašej peňaženke viac, ak zmeníte tarifu či dodávateľa elektriny a plynu. Ešte výraznejšie ušetríte, ak zmeníte spôsob kúrenia. Môžete presedlať aj na obnoviteľné zdroje elektrickej energie. Čo je zelená energia, a prečo je pre našu budúcnosť dôležitá? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na šetrenie, s ktorými môžete začať už dnes.

Zelená energia

Zelená energia ponúka trvalo udržateľnú budúcnosť. Život bez elektriny si už nevieme predstaviť, tak prečo nebyť trochu ekologickejší? Jadrové a tepelné elektrárne nielenže škodia našej planéte odpadom, ktorý vytvárajú, ale využívajú aj neobnoviteľné zdroje. Zelenú energiu nemôžeme vyčerpať. 

Najčastejšie spôsoby výroby zelenej elektriny

  • elektrina z bioplynu
  • solárna energia
  • elektrina z biomasy


TIP: Už dnes môžete šetriť energiou v domácnosti. Stačí, keď vypnete všetky spotrebiče, ktoré bežia v pohotovostnom režime.


Dávajte pozor na svetlo

Šetrenie energiou v domácnosti nie je vôbec zložité. Zaujímajte sa o cenu elektriny, svoj účet znížite, keď si vyberiete lacného, ale spoľahlivého dodávateľa. Cestou tiež je úsporné svietenie, predovšetkým počas zimných mesiacov, kedy svietime aj celé hodiny. Zvyknite si napríklad vždy pri odchode z miestnosti vypnúť svetlo. 

Úsporné spotrebiče

Cennou radou tiež je nielen si kúpiť energeticky úsporné spotrebiče, ale aj sa starať pravidelne o chladničku. Zopár eur ušetríte, ak budete prať lacno. Účinnosť prania aj pri nízkych teplotách sa dá zvýšiť, keď budete používať kvalitné pracie prostriedky. Určite sa oplatí aj vymeniť starý model za nový, pretože ten dokáže ušetriť až 60% elektriny a ½ viac vody. Ušetriť sa dá aj na spotrebičoch, ktoré „spia“.

Ktoré spotrebiče sa oplatí vymeniť za nové?

Máte pocit, že šetríte, kde sa len dá a na vyúčtovaní elektriny sú stále vysoké čísla? Môžu za to aj zle nastavené radiatory či staré spotrebiče.

Spotrebiče, ktoré sú náročné na spotrebu energie by ste si mali vyberať také, ktorých energetická trieda je A+ alebo vyššia. Prvotná investícia sa môže zdať vysoká, no vráti sa vám z dlhodobého hľadiska. Navyše vám nový spotrebič môže aj urýchliť prácu. 

Možno nepečiete každý deň, preto pre vás rúra nie je prioritou. Avšak, asi každý deň varíte. Najúspornejšou voľbou je indukčná doska. Jedlo uvarí za kratší čas a aj to je jeden z dôvodov, prečo šetrí energiu.

Veľa žehlíte? Investujte do kvalitnej parnej žehličky. Pokiaľ bude vaša bielizeň ani nie veľmi suchá, ani nie zbytočne vlhká, podarí sa vám ju rýchlo a úsporne vyžehliť. Vyberte si takú žehličku, ktorá sa po dosiahnutí zvolenej teploty vypne. Nielenže šetrí energiu, je aj bezpečná.Vypnite zariadenia z pohotovostného režimu. Preto všetko, čo nepotrebujete, napríklad DVD, tlačiareň, reproduktory vytiahnite zo siete. 

Sledovanie miestností

Na kúrení zase ušetríte, keď budete sledovať teplotu v miestnostiach. Optimálna by sa mala pohybovať medzi 20 až 21 stupňov Celzia. Ak chcete miestnosť vyhrať len o jeden stupeň, rátajte so zvýšením spotreby o 6%. Na chodbách a v predsieni by sa mala pohybovať okolo 18°C, v kúpeľni zase 24 stupňov. Rovnako ekonomicky treba aj vetrať – rýchlo a intenzívne.

Tipy na šetrenie energie v domácnosti

Šetriť energiami nemusí byť také ťažké, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Pomôžete tým nielen sebe, ale aj prírode.

Už pri stavaní vášho domu myslite na to, aby bol nízkoenergetický. Dobrá izolácia a kvalitné okná sú prvým a najdôležitejším krokom. Nezabudnite však na to, aby bola vaša denná zóna orientovaná na južnú stranu. V tejto časti sa zdržiavate najčastejšie. Predpokladá sa, že denná zóna je zväčša teplejšou časťou domu a minimalizovanie úniku tepla je teda dôležité v rámci šetrenia energie. Na južnej strane prichádza k nižším únikom ako na severnej. A preto, ak vám to situácia dovoľuje, prenechajte severnú časť domu pre menej využívané miestnosti.

Tipy na šetrenie energiou už v zabývanom prostredí

Ak už máte svoj vysnívaný domov zariadený, stále môžete šetriť energiou. 

Ostaneme pri oknách. Dlhé závesy sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Uistite sa však, že v zimných mesiacoch nebránia prenikaniu tepla z radiátorov. Úniku tepla zabránite aj vonkajšími roletami.

Keď vetráte, vetrajte krátko a nárazovo. Pred nastúpením vykurovacieho obdobia odporúčame spraviť revíziu okien. Stavby neustále pracujú a vaše okná môžu tesniť menej, ako keď sa prvýkrát osádzali.

Šetrenie elektrickou a tepelnou energiou nie je nič zložité. Na začiatok si stačí osvojiť niektoré z odporúčaní a ani sa nenazdáte, budete ich vykonávať automaticky. Nezabúdajte, že s niektorými zmenami môžete začať okamžite. A čo viac, šetrením energie neušetríte len vy. Ušetria sa aj zásoby neobnoviteľných zdrojov energie.

Bonipo odporúča