Ako ušetriť na Booking a AirBnB

Ako ušetriť na Booking a AirBnB
Ubytovanie bývalo druhou najväčšou položkou pri cestovaní. Lenže v dnešnej dobe, keď môžete zohnať obojsmernú letenku za cenu denného menúčka v reštaurácii sa dnes ubytko vyšplhalo na prvú priečku. Stále ho však môžete získať za dobrú cenu, pokiaľ viete, ako na to. Tak čítajte a dozviete sa, ktorý portál je výhodnejší a cez ktorý nakúpite lacnejšie.

Získajte kód na zľavu

Pre Booking ako aj AirBnB existuje zľavový kód, ktorý vám môže poskytnúť váš kamarát, alebo úplný cudzinec. Stačí zájsť do hociktorej cestovateľskej skupiny na Facebooku (a že ich je veľa) a pekne sa spýtať. Vždy sa nájde nejaká ochotná duša.

AirBnB je v tomto výhodnejšie, kedy za každého človeka, ktorý vďaka vášmu voucheru použije ubytovanie získate kredit na cestovanie v hodnote 20 eur.  Na kredit nie je strop. Čím viac ľudí, ktorých pozvete využije ubytovanie cez AirBnB, tým viac kreditu získate vy pre seba. Zaujímavý je aj spôsob cashbacku. Pokiaľ si zarezervujete ubytovanie cez niektorý z cashback portálov, ktorý máme na Slovensku, nejaké peniažky sa vám môžu vrátiť späť.

AirBnb je výhodnejšie v tom, že každý zaregistrovaný užívateľ má vlastný link. Ten môžete následne zdieľať s priateľmi alebo ho mať zavesený na webe. Každý nový užívateľ tak dostane kredity v hodnote 20 - 40 €. Kredit dostane aj človek, ktorého link bol na toto zaregistrovanie použitý. Pokiaľ sa cez váš link zaregistruje nový užívateľ, ktorý sa stane hostiteľom, môžete zaňho získať aj 70 €. 

Dôležité je upriamiť pozornosť na slovo “nový”. Ak už ste zaregistrovaní, kredit nedostanete. Môžete však skúsiť registráciu cez nový mail.

Cez takéto pozývanie viete zarobiť najviac 5000 USD v kreditoch na vaše ďalšie ubytovania. 

TIP: Keď sa registrujete do Airbnb, skúste tak urobiť z domény inej krajiny ako je tá slovenská. Stačí, keď si po príchode na web zmeníte v hornej lište oblasť a jazyk. Napríklad na Nórsko. Váš kredit na prvé ubytovanie môže byť totiž vyšší ako ten, ktorý by ste dostali pri registrácii ako Slovák. Neskôr si jazyk môžete v nastaveniach zmeniť.

Zaregistrujte sa

Na AirBnB je registrácia povinná. Na Bookingu však nie. Pokiaľ sa však dobrovoľne zaregistrujete, získate zľavu na ubytovaní. Ide o tzv. program Genius, ktorý má dve úrovne:

Úroveň Genius 1:

-   bezplatné celoživotné členstvo,

-   10 % zľava vo vybranom ubytovaní.

 Úroveň Genius 2:

-   bezplatné celoživotné členstvo,

-   10 % až 15 % zľavy vo vybraných ubytovaniach,

-   raňajky zdarma pri vybraných možnostiach,

-   bezplatné vylepšenie na lepšiu izbu pri vybraných možnostiach.

Úroveň Genius 1 je dostupná potom, čo v priebehu 2 rokov uskutočníte aspoň 2 ubytovania. To sa dá zvládnuť za jeden výlet na predĺžený víkend. To znamená, že za 2 pobyty môžete získať pri každom hotely za cenu 100 eur zľavu 10 eur. Pre porovnanie, to je hodnota raňajok. 

Úroveň Genius 2 ponúka až 15 % zľavy a navyše raňajky zdarma, poprípade lepšie ubytovanie bez príplatku. Na to sa stačí v priebehu 2 rokov ubytovať aspoň 5x. To sa dá bez problémov zvládnuť za 2-3 výlety do roka. Nič náročné.

 

Naučte sa používať oba portály poriadne

Ak však chcete skutočne ušetriť, musíte sa naučiť, ako hľadať ubytovanie za najlepší pomer ceny a kvality. 

AirBnB

AirBnB poskytuje v priemere menej možností ubytovania, než Booking. Nájdete tu totiž v 90 % prípadov izby a celé domácnosti na prenájom a zopár hostelov. Počet je teda obmedzený a mali by ste hľadať ubytovanie čo najskôr, ideálne 2 mesiace vopred. Prečo? Pretože väčšina ubytovaní ešte nie je vypredaných. Medzičasom mohli taktiež pribudnúť nové, ktoré sú za lepšiu cenu, pretože ešte nemajú toľko recenzií.

Recenzie sú kapitolou samou o sebe. Vidíte krásny byt, má všetky vlastnosti, ktoré od ubytovania očakávate a ste rozhodnutí ho potvrdiť. Neunáhlite sa však. Fotografie vlastníkov ubytovania môžu byť krásne a nablýskané. Avšak fotografie posledných návštevníkov už nemusia. Zamerajte sa aj na to, čo hovoria o ubytovaní. Má skutočne takú dobrú lokalitu ako tvrdí prenajímateľ? Alebo to na zastávku MHD trvá 15 minút pešo a v okolí sú samé bary? Toto všetko recenzie odhalia.

Zamerajte sa na detaily

Nie je azda nič horšie, ako sa tešiť na krásne ubytovanie v prímorskej oblasti a po príchode zistiť, že mu chýba niečo, čo je pre vás dôležité. Napríklad chladnička. Alebo ste si zbalili menej vecí, pretože ste rátali s práčkou, ktorá tam nie je. Tiež vás nepoteší, ak bude vonku 40 stupňov a vaše ubytovanie nebude mať klímu. 

 

Základný checklist, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní sa:

 

 • Ako ďaleko je MHD od ubytovania?
 • Má zariadenie prístup na internet?
 • Nachádza sa v byte kuchyňa? Ak áno, má spotrebiče? Aké?
 • Aké storno podmienky má ubytovanie? 
 • Je ubytovanie zdieľané alebo ho mám celé pre seba?
 • Ako sa spojím s hostiteľom, aby mi odovzdal kľúče? Alebo má ubytovanie k dispozícii schránku s kľúčom pre tzv. samoubytovanie?
 • Má ubytovanie výťah? (V prípade ťažkej batožiny alebo kočíka sa zíde)

 

Dôležité je však naučiť sa používať filter. Už pri prvotnej selekcii ubytovania označte, čo by v ňom nemalo chýbať. Ja väčšinou začínam tým, že pozerám Typ miesta, kedy zaškrtnem Celý objekt iba pre seba.


Následne z filtra vyberiem cenu. Podľa stĺpcov vidím, kde sa pohybuje najnižšia cena, v tomto prípade to je okolo 40 eur. Pomocou filtru nakoniec vidím, že zostalo iba zopár ubytovaní na výber. Potom začnem prezerať jednotlivé ubytovania. Pozerám sa na to, ako dané ubytovanie vyzerá, akú má kúpeľňu a ako ďaleko je od centra, poprípade od MHD - metra a autobusovej zastávky smerom na letisko.


Pokiaľ je cena 40 eur za noc stále priveľa, vyberiem z typu ubytovania vlastná izba. V tomto prípade je možnosť, že v byte nebudem sám, ale budem zdieľať spoločné priestory, ako je kuchyňa a kúpeľňa s inými ľuďmi. Čiže niečo ako hostel, len s tým rozdielom, že mám v izbe stále súkromie pre seba. 

Zo skúsenosti viem, že sa to stále oplatí, nakoľko sa s inými ľuďmi stretnete iba keď odchádzate a prichádzate z ubytovania. A hoci ide o cudzích ľudí, neznamená to, že sú to automaticky zlí ľudia, ktorí vás chcú okradnúť a urobiť vám naprieky. Sú to taktiež cestovatelia, ktorí chcú ušetriť a radšej minú peniaze na iné veci. 

Booking

Booking taktiež ponúka na výber filter, s ktorým sa dá šikovne pohrať. Pokiaľ sa sústredíme priamo na cenu, po výbere destinácie a dátumu zvoľte možnosť Cena (od najnižšej)


Následne sa vám zobrazia ako prvé najlacnejšie možnosti. Treba však čakať, že to budú ozaj najlacnejšie možnosti, teda hostel s 8 ľuďmi na izbe a podobne, po prípade ubytovanie mimo centra.

Booking má však pokročilejší filter, ktorý umožňuje filtrovať  podľa viacero kritérii. Medzi najdôležitejšie (podľa mňa) patria napr.:

-   raňajky v cene,

-   zľava Genius,

-   hodnotenie - veľmi dobré: 8 a viac,

-   parkovisko (ak cestujete autom).


 

Z osobnej skúsenosti väčšinou používam iba tieto. Poprípade ich kombinujem a hrám sa, pozerám sa na ceny. Taktiež sledujem ako ďaleko je ubytovanie od centra, čo závisí od toho, ako dlho sa plánujem zdržať na danom mieste a či mám požičané auto.

Booking, alebo AirBnB? Záleží od výletu

Zo skúsenosti je Booking vhodnejší, ak máte požičané auto a cestujete po krajine z miesta na miesto. Máte tak väčšiu flexibilitu a nemusí vám vadiť, ak máte ubytovanie mimo centra, nakoľko sa môžete zviesť autom a nájsť verejné parkovisko, poprípade zaplatiť za parkovanie pár eur v nejakom nákupnom centre.

Výhody Bookingu

 • máte na výber rôzne druhy hotelových izieb, z ktorých si môžete vybrať tú, ktorá sa vám najviac hodí
 • pokiaľ ste na dovolenke dlhšie, niektoré hotely ponúkajú room service, a tak budete mať každý deň krásne ustlané
 • môžete si nastaviť sledovanie ceny v danej lokalite alebo v hoteli, pričom notifikácie vám prídu priamo do mailu.

Nevýhody Bookingu

 • ubytovanie môže byť mierne neosobné, nakoľko ide len o hotelovú izbu
 • pokiaľ nastane problém medzi vami a hotelom, bude sa riešiť ťažko, pretože Booking je len tretia strana, ktorá ubytovanie sprostredkovala - nekomunikujete priamo s hotelom
 • je možné, že cez Booking niekedy zaplatíte za hotel viac ako priamo na stránke ubytovacieho zariadenia

AirBnB je zas lepšie, ak ste v jednom meste dlhšie, poprípade vo viacerých mestách, medzi ktorými sa presúvate hromadnou dopravou. Bývať v miestom bývaní je taktiež zážitok. Pridá to na kultúrnom zážitku. Častokrát zistíte, že naši komunisti stavali kvalitné bytovky :)

ubytovanie

Výhody Airbnb

 • pohodlné bývanie - skoro ako doma
 • nižšia cena ako v hoteli, no vyšší komfort
 • možnosť nahliadnuť, ako žijú domáci
 • čistota - pokiaľ hostiteľa prenajímanie živí, dá si záležať na pozitívnych referenciách

Nevýhody Airbnb

 • pokiaľ si nevyberiete ubytovanie len pre seba, môže sa stať, že v malom bytíku skončíte vy aj celá hostiteľova rodina 
 • keď hostiteľ trvá na osobnom prevzatí kľúčov a nemá sprístupnené samoubytovanie
 • nie vždy je lokalita ubytovania skvelá a vaša štvrť nemusí byť bezpečná
 • hostiteľ môže mať veľmi nevýhodné storno podmienky - nie sú regulované Airbnb

V konečnom dôsledku záleží len na vašich preferenciách. Hoci je Airbnb rozhodne zaujímavejším spôsobom ubytovania, nemusí vyhovovať každému. Napríklad naši starí rodičia sa budú cítiť komfortnejšie v hoteli rezervovanom cez Booking. Prídu na recepciu a hotelový personál sa o nich už postará. Kdežto cez Airbnb si človek musí poradiť sám a všetko prebieha cez súkromnú komunikáciu medzi vami a hostiteľom. 

Zľavy sa na oboch portáloch líšia a menia podľa toho, aké je obdobie. Niekedy viete cez Airbnb získať aj takmer 50 €, niekedy len 20 €. Dôležité je preskúmať obe možnosti v čase plánovania vášho výletu. Ušetriť na Bookingu alebo Airbnb viete vždy.

Bonipo odporúča