Ako ušetriť na Booking a AirBnB

Ako ušetriť na Booking a AirBnB
Ubytovanie bývalo druhou najväčšou položkou pri cestovaní. Lenže v dnešnej dobe, keď môžete zohnať obojsmernú letenku za cenu denného menúčka v reštaurácii sa dnes ubytko vyšplhalo na prvú priečku. Stále ho však môžete získať za dobrú cenu, pokiaľ viete, ako na to. Tak čítajte a dozviete sa.

Získajte kód na zľavu

Pre Booking ako aj AirBnB existuje zľavový kód, ktorý vám môže poskytnúť váš kamarát, alebo úplný cudzinec. Stačí zájsť do hociktorej cestovateľskej skupiny na Facebooku (a že ich je veľa) a pekne sa spýtať. Vždy sa nájde nejaká ochotná duša.

AirBnB je v tomto výhodnejšie, kedy za každého človeka, ktorý vďaka vášmu voucheru použije ubytovanie získate kredit na cestovanie v hodnote 20 eur.  Na kredit nie je strop. Čím viac ľudí, ktorých pozvete využije ubytovanie cez AirBnB, tým viac kreditu získate vy pre seba.

Zaregistrujte sa

Na AirBnB je registrácia povinná. Na Bookingu však nie. Pokiaľ sa však dobrovoľne zaregistrujete, získate zľavu na ubytovaní. Ide o tzv. program Genius, ktorý má dve úrovne:

Úroveň Genius 1:

-   bezplatné celoživotné členstvo,

-   10 % zľava vo vybranom ubytovaní.

 Úroveň Genius 2:

-   bezplatné celoživotné členstvo,

-   10 % až 15 % zľavy vo vybraných ubytovaniach,

-   raňajky zdarma pri vybraných možnostiach,

-   bezplatné vylepšenie na lepšiu izbu pri vybraných možnostiach.

Úroveň Genius 1 je dostupná potom, čo v priebehu 2 rokov uskutočníte aspoň 2 ubytovania. To sa dá zvládnuť za jeden výlet na predĺžený víkend. To znamená, že za 2 pobyty môžete získať pri každom hotely za cenu 100 eur zľavu 10 eur. Pre porovnanie, to je hodnota raňajok. 

Úroveň Genius 2 ponúka až 15 % zľavy a navyše raňajky zdarma, poprípade lepšie ubytovanie bez príplatku. Na to sa stačí v priebehu 2 rokov ubytovať aspoň 5x. To sa dá bez problémov zvládnuť za 2-3 výlety do roka. Nič náročné.

 

Naučte sa používať oba portály poriadne

Ak však chcete skutočne ušetriť, musíte sa naučiť, ako hľadať ubytovanie za najlepší pomer ceny a kvality. 

AirBnB

AirBnB poskytuje v priemere menej možností ubytovania, než Booking. Nájdete tu totiž v 90 % prípadov izby a celé domácnosti na prenájom a zopár hostelov. Počet je teda obmedzený a mali by ste hľadať ubytovanie čo najskôr, ideálne 2 mesiace vopred. Prečo? Pretože väčšina ubytovaní ešte nie je vypredaných. Medzičasom mohli taktiež pribudnúť nové, ktoré sú za lepšiu cenu, pretože ešte nemajú toľko recenzií.

Dôležité je však naučiť sa používať filter. Ja väčšinou začínam tým, že pozerám Typ miesta, kedy zaškrtnem Celý objekt iba pre seba.


Následne z filtra vyberiem cenu. Podľa stĺpcov vidím, kde sa pohybuje najnižšia cena, v tomto prípade to je okolo 40 eur. Pomocou filtru nakoniec vidím, že zostalo iba zopár ubytovaní na výber. Potom začnem prezerať jednotlivé ubytovania. Pozerám sa na to, ako dané ubytovanie vyzerá, akú má kúpeľňu a ako ďaleko je od centra, poprípade od MHD - metra a autobusovej zastávky smerom na letisko.


Pokiaľ je cena 40 eur za noc stále priveľa, vyberiem z typu ubytovania vlastná izba. V tomto prípade je možnosť, že v byte nebudem sám, ale budem zdieľať spoločné priestory, ako je kuchyňa a kúpeľňa s inými ľuďmi. Čiže niečo ako hostel, len s tým rozdielom, že mám v izbe stále súkromie pre seba. 

Zo skúsenosti viem, že sa to stále oplatí, nakoľko sa s inými ľuďmi stretnete iba keď odchádzate a prichádzate z ubytovania. A hoci ide o cudzích ľudí, neznamená to, že sú to automaticky zlí ľudia, ktorí vás chcú okradnúť a urobiť vám naprieky. Sú to taktiež cestovatelia, ktorí chcú ušetriť a radšej minú peniaze na iné veci. 

Booking

Booking taktiež ponúka na výber filter, s ktorým sa dá šikovne pohrať. Pokiaľ sa sústredíme priamo na cenu, po výbere destinácie a dátumu zvoľte možnosť Cena (od najnižšej)


Následne sa vám zobrazia ako prvé najlacnejšie možnosti. Treba však čakať, že to budú ozaj najlacnejšie možnosti, teda hostel s 8 ľuďmi na izbe a podobne, po prípade ubytovanie mimo centra.

Booking má však pokročilejší filter, ktorý umožňuje filtrovať  podľa viacero kritérii. Medzi najdôležitejšie (podľa mňa) patria napr.:

-   raňajky v cene,

-   zľava Genius,

-   hodnotenie - veľmi dobré: 8 a viac,

-   parkovisko (ak cestujete autom).


 

Z osobnej skúsenosti väčšinou používam iba tieto. Poprípade ich kombinujem a hrám sa, pozerám sa na ceny. Taktiež sledujem ako ďaleko je ubytovanie od centra, čo závisí od toho, ako dlho sa plánujem zdržať na danom mieste a či mám požičané auto.

Booking, alebo AirBnB? Záleží od výletu

Zo skúsenosti je Booking vhodnejší, ak máte požičané auto a cestujete po krajine z miesta na miesto. Máte tak väčšiu flexibilitu a nemusí vám vadiť, ak máte ubytovanie mimo centra, nakoľko sa môžete zviesť autom a nájsť verejné parkovisko, poprípade zaplatiť za parkovanie pár eur v nejakom nákupnom centre.

AirBnB je zas lepšie, ak ste v jednom meste dlhšie, poprípade vo viacerých mestách, medzi ktorými sa presúvate hromadnou dopravou. Bývať v miestom bývaní je taktiež zážitok. Pridá to na kultúrnom zážitku. Častokrát zistíte, že naši komunisti stavali kvalitné bytovky :)

Bonipo odporúča