Ako ušetriť na dovolenke

Ako ušetriť na dovolenke
Cestovanie je pomaly nové náboženstvo. Stalo sa totiž dostupným pre oveľa viac ľudí, ako kedysi. Ako to už však býva, chceme zaplatiť správnu cenu a nepreplatiť. Tu sú preto tipy, ako môžete ušetriť na dovolenke.

Využívajte first minute a last minute zľavy

Cestovné kancelárie majú pre každú krajinu na celú letnú sezónu vopred dohodnutý počet rezervovaných izieb, ktoré sa snažia predať. Čo robia v prípade, ak sa im nedarí predať všetky izby na rezervované termíny? Ponúkajú ich v zľavách. Začínajú už pri úvodných ponukách s tzv. „first minute“ zľavou. Väčšinou ide o termíny, ktoré sú trochu mimo cestovateľskej sezóny, ako je koniec mája, alebo začiatok júna.

Druhou skupinou sú „last minute“ a „ultra last minute“ zľavy. To je opačný prípad. Najbližší týždeň pre daný zájazd, napr. na slnečné pobrežie v Bulharsku nie je plne obsadený a pri snahe aspoň získať určitú maržu, poprípade iba náklady, ponúkajú cestovky najväčšie zľavy. Množstvo je však samozrejme obmedzené, takže kto prvý príde, ten prvý cestuje.

Najväčšou chuťovkou sú ultra last minute zľavy. To je prípad, kedy prídete do cestovky, vyberiete si destináciu, prídete domov zbaliť kufre a zajtra, poprípade ešte v ten večer cestujete. To sa odráža aj na cene, ktorá je najnižšia. Môžete tak získať dovolenku za pár šupov, akurát je to trochu lotéria, pretože neviete, ktorý zájazd získate.


Využívajte zľavové portály

Všetci zbožňujeme zľavy. Je niečo za dobrú cenu? To musíme mať, veď sa to oplatí. Neplatí to síce vždy, no pri dovolenkách nie je čo pokaziť. Stačí si vygoogliť „zľavové portály dovolenka“, na ktorých získate aktuálnu ponuku dovoleniek so zľavami. Platí to pre víkendové wellnesy na Slovensku, ako aj bežné cestovky pre Európu, alebo blízky východ. Jedinou nevýhodou môže byť obmedzená ponuka.

Tripadvisor: ako ušetriť na jedle pri dovolenke

Internet nám neskutočne zlepšil život v mnohých oblastiach. Jednou z nich je gastronómia. V rámci EÚ je roaming zadarmo a len niekoľko klikov nás delí od toho, aby sme sa dobre naobedovali alebo navečerali. Stačí mať dobrý zrak a napísať do Google „najlepšie reštaurácie”, poprípade „najlacnejšie reštaurácie XYZ“. V 95 % prípadoch bude na prvých miestach Tripadvisor.

Predstavuje akýsi agregátor recenzií všetkého, čo sa týka cestovania. Napr. tu nájdete všetky reštaurácie v danom mieste, ktoré 9 z 10 prípadov hodnotia turisti.

Netreba sa báť čínštiny, alebo kórejčiny, recenzie sú prekladané do angličtiny, poprípade aj do slovenčiny. Spolu s textom sú tu aj fotky, menučka s cenami, hodnotenie vo forme hviezdičiek a vaša vzdialenosť od jednotlivých reštaurácií. Skrátka všetko, čo potrebujete na to, aby ste sa rozhodli.

Okrem reštaurácií sú tu i ďalšie zaujímavé miesta: bary, nočné kluby, krčmy, výlety a iné. Skrátka, program si tu nájdete.


Ako ušetriť na suveníroch: porovnávajte

Asi každý dovolenkujúci pri mori mal tú česť spoznať miestnych podnikateľov. Všetci sú priateľskí, vítajúci, ochotní vám vybrať si, porovnať jednotlivé tovary. No a rovnako sa usmievajú aj keď vám povedia cenu. To isté sa však nedá povedať o nás, nakoľko za obyčajnú, hoci za peknú bižutériu si často pýtajú nekresťanské peniaze.

Ako s nimi bojovať? Môžete s nimi vyjednávať a trvať na tom, aby znížili cenu. Dajme tomu obchodník povie 50 eur, vy zas 15 eur. Postupne sa dostanete do kompromisu, na cenu, ktorú sú ochotné zaplatiť obe strany.

Alebo sa môžete pekne usmiať, poďakovať a ísť pozrieť ceny vedľa. Zaručene budú mať v tej istej štvrti lepšie ceny inde. A ak nie, tak ste pred chvíľou natrafili na najlepšiu ponuku. Nebojte sa, určite sa vám ju pokúsi predať opäť. Ak nechce, tak to je iba jeho strata.


Mysli a šetri

Kedysi dovolenka pri mori predstavovala obrovský luxus pre vybraných ľudí. Poprípade dvojdňovú cestu autobusom. Časy sa však zmenili a dnes to je celkom cenovo dostupné. Stačí byť ochotný, trochu nad tým porozmýšľať a ušetríte aj stovky eur.

Bonipo odporúča