Ako ušetriť na dovolenke

Ako ušetriť na dovolenke

Cestovanie je isto ale pomaly nové náboženstvo. Stalo sa totiž dostupným pre oveľa viac ľudí ako kedysi. Ako to už však býva, chcete zaplatiť správnu cenu a nepreplatiť. Ak chcete ušetriť čas, objednajte si dovolenku cez cestovku. Konkurencia je veľká, takže zaujímavé zľavy nájdete aj tu. Deti majú dovolenku zdarma alebo zaplatíte len nejakú časť. Na spoznávanie krás Slovenska môžete využiť aj rekreačné poukazy. Keď máte dobrodružnú krv a dobrú jazykovú výbavu, môžete si ju vyskladať aj sami. Máme pre vás zopár tipov, ako môžete ušetriť na dovolenke.


dovolenka pri mori

Lacná dovolenka s cestovkou

Chcete si ísť oddýchnuť k moru a navštíviť európske krajiny alebo máte chuť na väčšiu exotiku? Ak si objednáte dovolenku cez cestovku ušetríte nielen čas, ale aj peniaze. Už dávno neplatí, že takéto dovolenky sú drahšie. Konkurenčný boj núti aj cestovky ísť s cenami dole. 

Na začiatku sezóny je veľký boj o klienta, preto bývajú aj ceny atraktívne. Ak idete na dovolenku s deťmi, treba si všímať aj zľavy týkajúce sa ich. Pri niektorých zájazdoch má dieťa dovolenku úplne zadarmo, prípadne sa pripláca iba strava. Sú aj ponuky, pri ktorých sa za prvé dieťa platí a druhé má zadarmo. Väčšinou sa však už dieťa od dvanásť rokov berie ako dospelý. Aj na toto si treba dať pozor. 

Pred výberom si treba zájsť na stránku, ktorá združuje ponuky od všetkých predajcov. Nemusíte chodiť priamo do cestovky, všetko vyriešite z pohodlia domova. Ak potrebujete poradiť, zavolajte si do cestovky. Poradenstvo býva nezáväzne a zadarmo. Určite chcete ušetriť, preto je najlepšie vybrať si dovolenku čím skôr alebo čím neskôr. Ak sa neviete rozhodnúť, lebo ponuka prevyšuje vaše očakávania, prečítajte si recenzie ľudí. Pomôžu vám pri výbere miesta i ubytovania.

 

Využívajte first minute a last minute zľavy

Cestovné kancelárie majú na celú letnú sezónu pre každú krajinu vopred dohodnutý počet rezervovaných izieb, ktoré sa snažia predať. Čo robia v prípade, ak sa im nedarí predať všetky izby na rezervované termíny? Ponúkajú ich v zľavách. Začínajú už pri úvodných ponukách s tzv. „first minute“ zľavou. Väčšinou ide o termíny, ktoré sú trochu mimo cestovateľskej sezóny ako koniec mája alebo začiatok júna.

Druhou skupinou sú „last minute“ a „ultra last minute“ zľavy. Je to opačný prípad. Najbližší týždeň pre daný zájazd ponúkajú cestovky najväčšie zľavy, pretože zájazd nie je plne obsadený a cestovky sa snažia získať aspoň určitú maržu, poprípade iba náklady. Príkladom môže byť slnečné pobrežie v Bulharsku. Množstvo je však samozrejme obmedzené, takže kto prvý príde, ten prvý cestuje.

Najväčšou chuťovkou sú ultra last minute zľavy. Ide o prípad, kedy prídete do cestovky, vyberiete si destináciu, prídete domov zbaliť kufre a zajtra, poprípade ešte v ten večer cestujete. Odráža sa to hlavne na cene, ktorá je najnižšia. Môžete tak získať dovolenku za pár šupov, akurát je to trochu lotéria, pretože neviete, ktorý zájazd získate.


Využívajte zľavové portály a rekreačné poukazy

Všetci zbožňujeme zľavy. Je niečo za dobrú cenu? Musíme to mať, veď sa to oplatí. Neplatí to síce vždy, no pri dovolenkách nie je čo pokaziť. Stačí si vygoogliť „zľavové portály dovolenka“, na ktorých získate aktuálnu ponuku dovoleniek so zľavami

Platí to pre víkendové wellnesy na Slovensku, ako aj bežné cestovky pre Európu alebo Blízky východ. Jedinou nevýhodou môže byť obmedzená ponuka.

Chcete dovolenkovať na Slovensku? Aj v tomto roku môžete využiť rekreačné poukazy od svojho zamestnávateľa. Z celkovej sumy vám bude vrátená čiastka 55%, čo predstavuje pekne ušetrené peniaze. Pobyt si musíte vybrať v našej krajine a stráviť na jednom mieste minimálne dve noci. Okrem spoznávania krás nášho Slovenska prispievate aj k rozvoju domáceho cestovného ruchu. A veru je sa na čo pozerať. 

Môžete si užiť dovolenku s deťmi, prípadne predĺžený víkend s wellness pobytom. Výber je skutočne unikátny. Ponuka ubytovania je taká rozsiahla, že na svoje si príde každý. Stačí si vybrať miesto a užiť si to, čo máte radi. Možno dávate prednosť termálnym kúpaliskám, oddychu pri vode alebo ste nadšení turisti. 

Ak nemáte radi preplnené kúpaliská, vyberte si ubytovanie s bazénom. Mnohé hotely či penzióny, ale aj ubytovania v súkromí už disponujú vlastným bazénom. Zažijete rodinnú atmosféru a neplatíte vstupné.

Tripadvisor: ako ušetriť na jedle pri dovolenke

Internet nám skutočne zlepšil život v mnohých oblastiach. Jednou z nich je gastronómia. V rámci EÚ je roaming zadarmo a len niekoľko klikov nás delí od toho, aby sme sa dobre naobedovali alebo navečerali. Stačí mať dobrý zrak a napísať do Google „najlepšie reštaurácie”, poprípade „najlacnejšie reštaurácie XYZ“. V 95% prípadoch bude na prvých miestach Tripadvisor.


Predstavuje akýsi agregátor recenzií všetkého, čo sa týka cestovania. Nájdete tu napríklad všetky reštaurácie v danom mieste, pričom 9 z 10 prípadov hodnotia turisti.

Netreba sa báť čínštiny alebo kórejčiny, recenzie sú prekladané do angličtiny, častokrát aj do slovenčiny. Spolu s textom sú tu aj fotky, menu s cenami, hodnotenie vo forme hviezdičiek a vaša vzdialenosť od jednotlivých reštaurácií. Skrátka všetko, čo potrebujete na to, aby ste sa rozhodli.

Okrem reštaurácií sú tu i ďalšie zaujímavé miesta: bary, nočné kluby, krčmy, výlety a iné. Skrátka, program si tu nájdete.

 

Ako ušetriť na suveníroch: porovnávajte

Asi každý dovolenkujúci pri mori mal tú česť spoznať miestnych podnikateľov. Všetci sú priateľskí, vítajúci, ochotní vám pomôcť vybrať si a porovnať jednotlivé tovary. No a rovnako sa usmievajú aj keď vám povedia cenu. To isté sa však nedá povedať o našich obchodníkoch, nakoľko za obyčajnú, hoci peknú bižutériu si často pýtajú nekresťanské peniaze.

Ako s nimi bojovať? Môžete s nimi vyjednávať a trvať na tom, aby znížili cenu. Napríklad obchodník povie 50 eur, vy zas 15 eur. Postupne sa dostanete do kompromisu a na cenu, ktorú sú ochotné prijať obe strany.

Keď sa vám s obchodníkom nechce vyjednávať, môžete sa pekne usmiať, poďakovať a ísť pozrieť ceny vedľa. Zaručene budú mať v tej istej štvrti inde lepšie ceny. A ak nie, tak ste pred chvíľou natrafili na najlepšiu ponuku. Nebojte sa, predajca sa vám ju určite pokúsi opäť predať, a ak nechce, tak je to iba jeho strata.Mysli a šetri a vyskladaj si svoju lacnú dovolenku

Kedysi dovolenka pri mori predstavovala obrovský luxus pre vybraných ľudí, prípadne dvojdňovú cestu autobusom. Časy sa však zmenili a dnes je dovolenka cenovo dostupné skoro pre každého. Stačí byť ochotný, trochu nad tým porozmýšľať a ušetríte aj stovky eur.

Ak ste flexibilní a máte radi dobrodružstvo, môžete si dovolenku vyskladať aj sami. Zakúpite si letenku a rezervujete si nocľah. K letenkám sú uvedené aj tipy na najvýhodnejšie ubytovanie. Počas týždňa sa môžete presúvať a prenocovať v rôznych zariadeniach. Ak je vaša jazyková výbava slabšia, tento spôsob sa neodporúča.

Ak chcete ušetriť, vyhľadajte si

Couchsurfing je obľúbeným ubytovaním pre mnohých ľudí. Je to ponuka tzv. “gauč zadarmo”. Funguje na princípe ubytuj sa zadarmo, a ty tiež poskytni ubytovanie zdarma iným. Samozrejme nie je to povinnosťou.

Zhrnutie

Oddych s lacnou dovolenkou si v dnešnej dobe môžete spríjemniť aj vy. Ušetriť peniaze a nájsť si na mieru ušitý pobyt vám pomôže cestovka alebo si ho vyskladáte sami. Možností je veľa, len si treba nájsť najvýhodnejšie riešenie pre vás. Či už cestujete s deťmi, chcete bývať v hoteli alebo v súkromí, výber je široký. Využite first momenty, last momenty i zľavové portály. Dovolenku na Slovensku si zas finančne prilepšite rekreačnými poukazmi. 

Bonipo odporúča