Rozmýšlate ako ušetriť, keď ste študent? Pomôžeme vám!

Rozmýšlate ako ušetriť, keď ste študent? Pomôžeme vám!
Študentský život môže byť finančne náročný, a preto je dôležité mať efektívne stratégie na úsporu peňazí. Uvedomujeme si, že študenti často hľadajú spôsoby, ako ušetriť, a preto sme pre vás pripravili niekoľko možností, ktoré vám pomôžu zvládnuť náklady spojené so školou.

Využívanie študentských zliav

Študentský štatút na Slovensku prináša so sebou množstvo výhod v podobe študentských zliav a výhod. Preskúmajme spôsoby, ako tieto výhody využiť na maximum. Vďaka ISIC karte získate prístup k mnohým zľavám a výhodám nielen na Slovensku, ale aj v zahraniči.

Doprava - Verejná doprava na Slovensku často poskytuje zvýhodnené cestovné pre študentov. Niektoré mestá umožňujú bezplatnú prepravu študentov v rámci mestskej hromadnej dopravy. Využite tieto zliavnené cestovné na presuny po meste či medzi mestami.

Stravovanie - Mnohé reštaurácie, kaviarne a bufety poskytujú študentské zľavy na jedlo a nápoje. Pri výbere miesta na stravovanie sa informujte o dostupných zľavách a výhodách pre študentov.

Kultúrne zážitky - Ak máte radi kultúrne podujatia ako kino, divadlo, koncerty či múzeá, študentské zľavy vám môžu umožniť prístup k týmto zážitkom za výrazne nižšie ceny. Niektoré podujatia môžu byť pre študentov dokonca bezplatné.

Online nákupy - Aj pri online nákupoch môžete využiť študentské zliavové kódy. Mnoho e-shopov poskytuje zľavy pre študentov na oblečenie, elektroniku, knihy a ďalšie produkty.

Nákup Second hand

Namiesto nakupovania nových vecí zvažte možnosť nákupu second hand. Oblečenie, knihy a iné potrebnosti často nájdete za oveľa nižšie ceny. Výhody nakupovania second hand sú viacnásobné - okrem úspory peňazí prispievate k udržateľnému spôsobu života a môžete objavovať unikátne kúsky, ktoré inde nenájdete. 

Stravovanie doma a varenie vopred

Jedným z väčších výdavkov môžu byť stravovacie náklady. Snažte sa variť vopred a nosiť si jedlo so sebou do školy. To vám nielen ušetrí peniaze, ale aj čas.


Zdieľanie nákladov so spolubývajúcimi

Ak bývate mimo domova, zvážte možnosť zdieľania nákladov na bývanie s inými spolubývajúcimi. To môže výrazne znížiť výdavky na nájomné a energie. Okrem finančných úspor zdieľanie nákladov prináša aj sociálne výhody. Máte spoločnosť spolubývajúcich, s ktorými si môžete deliť zážitky a zároveň vytvoriť podporovateľné prostredie pre štúdium.

Využívanie online zdrojov pre štúdium

Namiesto kupovania drahých učebníc a materiálov využívajte online zdroje. Na internete nájdete mnoho bezplatných alebo cenovo dostupných materiálov, ktoré vám pomôžu pri štúdiu.

Okrem textových a vizuálnych materiálov si môžete nájsť aj online kurzy a webináre, ktoré vám poskytnú špecializované znalosti a dovednosti. To vám môže pomôcť v budúcej kariére alebo pri hlbšom štúdiu konkrétneho odboru.

Využívanie študentských pracovných príležitostí

Získavanie študentskej práce na Slovensku môže byť výborným spôsobom, ako zarobiť si peniaze a získať pracovné skúsenosti, ktoré vás môžu pripraviť na budúcu kariéru. Existuje množstvo možností pre študentov, ako si zarobiť peniaze. Môžete pracovať v oblasti služieb, predaja, administratívy, ale aj v oblasti IT a dizajnu.

Plánovanie rozpočtu

Naučte sa spravovať svoje financie prostredníctvom plánovania rozpočtu. Určte si mesačné limity na jednotlivé kategórie výdavkov a snažte sa ich dodržiavať.


V dnešnej náročnej ekonomickej dobe je dôležité, aby študenti mali vedomosti a nástroje na efektívne riadenie svojich financií. Uvedenými tipmi môžete dosiahnuť nielen úspory financií, ale aj zlepšenie vášho finančného pohodlia. Nezabudnite, že dôležité je hlavne správne riadenie financií, čo je zručnosť, ktorá vám bude slúžiť po celý život.

Bonipo odporúča