Za málo peňazí veľa muziky aj na svadbe

Za málo peňazí veľa muziky aj na svadbe
Každý si chce svoj deň D pamätať ako ten najkrajší. Svadobné páry však musia riešiť aj menej príjemné povinnosti, ktoré sú s ním spojené. Patrí k nim neodmysliteľne rozpočet. Ako ušetriť na svadbe? Táto otázka víri v hlave nejednému páru. Chcete, aby bol váš deň pre vás znamenitý alebo aby vyzeral najlepšie na sociálnych sieťach? Na začiatku si treba stanoviť priority, aby sa na váš deň hneď len tak nezabudlo. Ušetriť sa dá na položkách, ktoré síce veľa stoja, ale nikto si ich neskôr nebude pamätať. Ako na to, prečítajte si v tomto malom svadobnom manuáli.

Hľadáme lacné priestory, dobrú hudbu a kameramana

Predstavujete si svoju svadbu v romantickom kaštieli alebo v kultúrnom dome? Takéto romantické miesta bývajú väčšinou drahšie, ale už sú kompletne pripravené. Kultúrny dom je treba vyzdobiť, čo zhltne nemálo peňazí. Tu sa už treba správne zamyslieť.

Ak sa svadba uskutoční v lete, dokážete spraviť hostinu aj na záhrade. Môžete investovať do výzdoby, pretože neplatíte za priestory. Všetko závisí aj od počtu svadobných hostí. Zoznam si preto treba pripraviť s rozvahou. Pozývať niekoho, lebo sa to patrí, ale nevideli ste sa roky, nie je nutnosťou.

Zábava na svadbe je nevyhnutná. Darmo budete mať krásne priestory, keď sa budú hostia nudiť. Dídžej alebo kapela? Pýtajte sa známych a nechajte si poradiť. Možno nájdete takýchto ľudí aj vo svojom okruhu. Chcete starejšieho? Aj ten robieva dobrú zábavu. Niekedy nájdete všetky tieto formy zábavy v jednom. Sú kapely, ktoré robia zábavu pre každý vek a jeden člen robí aj starejšieho.

Kameraman môže byť profesionál, ale taktiež niekto z rodiny. So súčasnou technikou to dokážu viacerí. Dokonca sa možno aj vy podujmete po svadbe na zostrihanie videí. Ak si neveríte, poproste niekoho zo svojho okolia. Veľa mladých ľudí to dnes dokáže.

Vedeli ste, že…

... dnes sú populárne aj svadby v stodole? Sú určené pre tých, ktorí hľadajú nezabudnuteľné zážitky pri vidieckej svadbe. Stodola je vlastne zázemie v štýle svadobnej obývačky s pohodlným sedením, skriňami na odkladanie i fotokútikom. Tieto miesta vyčarujú krásne romantické svadby. 

Catering a lacné zákusky

Catering si treba vyberať podľa ceny stravnej jednotky a obsahu. Pozvete 50, 60 alebo 100 hostí? Keď sa dohodnete na sume, stačí ju vynásobiť počtom hostí a môžete ďalej kalkulovať. V cene bývajú okrem klasických jedál aj švédske stoly alebo vychytávky ako čoko fontány. Nájdete dokonca aj také, ktoré majú započítané nealko a alkohol.

Ak si prinesiete nápoje sami, ušetríte. Nealko si objednáte z veľkoskladu a neotvorené fľaše potom vrátite. Keď si prinesiete aj alkohol, reštaurácia si  v takom prípade môže účtovať tzv. korkovné. Svadba bez neho nie je svadbou. Ale nezabúdajte, že nejdete otvárať nový bar. Hostí treba zasýtiť a nepreháňať to so zbytočnosťami, na ktoré nebudú mať ani chuť.

Zákusky si tiež vyberajte z overeného zdroja. Stáva sa, že naďabíte na krásne, veľké a lacné zákusky, ale všetky chutia rovnako. Keď sa popýtate, určite nájdete pani, ktorá nemá cukráreň, ale dokáže neskutočne dobre piecť. Ponuky nájdete aj na sociálnych sieťach.

TIP: Tortu si tiež môžete dať upiecť svojej známej alebo kolegyni z práce. Netreba hľadať len vo vychýrených cukrárňach., tam totiž určite preplatíte.

 

Kvety, ozdoby a oznámenia

Textilná kytica alebo kytica zo živých kvetov? Aj tu sa dá vyberať z rôznych cien. Záleží od veľkosti a druhu. Nevyberajte si najdrahšie kvetinárstvo, ale také, ktoré to s cenami nepreháňa, najlepšie mimo veľkých nákupných centier. Kúpte si všetky kvety na jednom mieste. Určite sa dohodnete, aby boli obe strany spokojné.

Výzdoba sály je jedna vec, ale budete potrebovať vyzdobiť aj stoly a stoličky. V jednoduchosti je krása, takže aj tu treba premýšľať. Dáte si návleky na všetky stoličky alebo len novomanželom? Ostatné by stačilo ozdobiť mašľou. Potrebujú vaši hostia darčeky? Nie je to nutné. Ak si to nevieš predstaviť, dajte im vyrobiť niečo užitočné. V našich končinách bývajú výslužky ako koláče a fľaša. Ak sa toho neviete zriecť, pokojne nabaľte odchádzajúcich hostí. 

Ušetriť sa dá aj na svadobnom oznámení. Nepotrebujete exkluzívne oznamko, neskôr sa naň predsa len zabudne. Môžete si ho tak vytvoriť sami, urrčite bude originálnejšie. Rozposlať sa dá pomocou sociálnych sietí, ušetríte tak nielen poštovné, ale aj planétu.

svadba

 

Šaty pre nevestu, oblek pre ženícha a prstienky 

Šaty, oblek a doplnky pre novomanželov sa dajú kúpiť aj z druhej ruky, pokiaľ to však niekomu nevadí. Budete si to však musieť upraviť na mieru. Je to oveľa lacnejšie ako z požičovne. Možno nájdete zaujímavý model aj medzi spoločenskými šatami. Šaty pre družičky môžete kúpiť lacnejšie na e-shopoch s oblečením, sledujte preto zľavy a výpredaje. Takéto zľavy majú aj svadobné salóny. Vaše šaty si oblečiete len raz, ale ženích oblek ešte využije. 

Čo sa týka prstienkov, treba osloviť menšie zlatníctvo. Môžete dokonca zrecyklovať staré retiazky a prstene, prípadne sa môžete poobzerať aj po iných lacnejších materiáloch. Kvôli svadobnému autu môžete osloviť kamaráta, ktorý má pekné auto a ozdobte ho. Svadobné limuzíny sú zbytočne predražené. S líčením a vlasmi vám môže pomôcť aj dobrá kamarátka.

svadba

Tipy, ktoré vám ušetria peniaze za svadbu

Najviac zredukujete náklady, keď si svadbu naplánujete mimo sezóny. Ideálne mesiace ako ušetriť sú január a február a v bežný pracovný deň. V piatok dokonca dokážete hýbať aj s cenou v reštauráciách. Prečítajte si tieto rady, ktoré vám pomôžu ušetriť: 

 • naplánujte si svadbu v úzkom kruhu najbližších,
 • sledujte výpredaje a nájdete aj lacnejšie šaty,
 • poproste o pomoc priateľov a známych,
 • hľadajte podnik, kde si prinesiete vlastný alkohol bez započítania korkovného,
 • stanovte si priority a určte si, čo nedokážete oželieť,
 • miesto obradu a hostinu si naplánujte najbližšie ako sa dá,
 • poproste starú mamu alebo kolegyňu, aby vám urobila svadobnú tortu,
 • premyslite si výzdobu a skúste si ju urobiť sami,
 • neprežente to s cateringom,
 • naplánujte si rozpočet,
 • hľadajte na nete aj bez prívlastku svadobné,
 • nákupy si rozplánujte.

Zhrnutie

Naplánujte si takú svadbu, akú si môžete dovoliť. Spravte si svadobný rozpočet a podľa toho sa riaďte. Na niektorých položkách sa šetriť nevypláca. Väčšina ľudí si zapamätá dobré jedlo a zábavu. Skúsený dídžej alebo kapela sú dobrou investíciou. Outfit pre ženícha tiež neľutujte, pretože ho ešte využije. Vaše šaty sú však len jednorazovou záležitosťou. Ak sa však nechcete vzdať vašich vysnívaných šiat, sledujte výpredaje a zľavy svadobných salónov. Rozdeľte si financie tak, aby ste skutočne mali za málo peňazí veľa muziky a nie naopak.

Bonipo odporúča