Ako vybrať snowboard? Uľahčite si kúpu nasledovnými tipmi

Ako vybrať snowboard? Uľahčite si kúpu nasledovnými tipmi
Zimná sezóna nezadržateľne klope na dvere. Zavesili ste na klinec lyže a tento rok dostáva zelenú snowboard? Predtým, ako investujete peniaze do výbavy, zorientajtu sa v širokej ponuke trhu.

Vyberte si správne

Snowboard už dávno nie je len doménou mladých. Na „doske“ jazdia teenageri, dospelí ale aj malé deti. Rozhodli ste sa pridať k štýlovým snowboardistom, ktorých jazdu ste doteraz na svahu obdivovali? Výber snowboardu nenechávajte na náhodu a už vôbec nie na dizajn. Poradíme vám, na čo si pri kúpe dať pozor.

Snowboard pre ženy a mužov

Nie, skutočne nie je jedno, či na snowboarde jazdí žena alebo muž. Každý potrebuje niečo iné, preto ide v tomto prípade o najzákladnejšie delenie. Dámske snowboardy prihliadajú na špecifiká ženskej postavy, akými sú veľkosť nohy, pomer výšky a váhy a tiež rozdiel v ťažisku. Snowboardy pre ženy sú v zásade užšie, mäkšie a viazanie je posunuté bližšie k stredu. V prípade, že vyberáte snowboard pre dieťa, do úvahy berte predovšetkým jeho výšku. „Doska“ by mala siahať takmer k nosu. V širokej ponuke snowboardov môžete natrafiť aj na unisex modely, tie však nie sú vhodné pre začiatočníkov ale aj pokročilých jazdcov.  

Typy snowboardov

Tak, ako je to v prípade lyží, aj na snowboarde môžete jazdiť viacerými štýlmi. Každý štýl si vyžaduje inú techniku aj druh snowboardu.

  •         Freestyle snowboardy – patria medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie druhy. Snowboard má rovnakú špičku aj pätu, je širší, mäkší a kratší, vďaka čomu sa ľahko na svahu ovládajú.
  •         Allround snowboardy – univerzálny typ snowboardu je určený nielen na zjazdovku, hlboký sneh ale aj na adrenalínovú jazdu v snowparku. Vyhovujú začiatočníkom a rekreačným jazdcom, ktorý nemajú presne definovaný štýl.
  •         Freeride snowboardy – určené sú pre zdatnejších jazdcov, ktorí sa neboja jazdiť v hlbšom snehu a mimo zjazdovky. Snowboard je tvrdší a s väčším vykrojením, špička je o niečo širšia ako päta.

Dôležité parametre pri kúpe snowboardu

Dĺžka  - najdôležitejší parameter pri výbere snowboardu, nakoľko najviac ovplyvňuje komfort pri jazde. Dĺžka by mala zodpovedať výške jazdca, v ideálnom prípade musí snowboard siahať do úrovne medzi bradou a nosom. Dlhý snowboard je ťažko ovládateľný, naopak krátka „doska“ sa bude nielen v oblúku pretáčať a jazda na hrane sa raz dva zmení na nekoordinované šmýkanie.

Hmotnosť jazdca – každý snowboard disponuje označením, ktoré určuje minimálnu a maximálnu hranicu hmotnosti. Opäť platí, že do tolerancie je ideálne sa zmestiť sa z 2 dôvodov. Ak je vaša váha nízka, nevyužijete na maximum vlastnosti snowboardu na zjazdovke, naopak váha cez limit môže spôsobiť preťaženie až poškodenie snowboardu.

Hmotnosť jazdca

Dĺžka snowboardu

32 – 54 Kg

144 cm

35 – 57 Kg

148 cm

45 – 68 Kg

151 cm

52 – 75 Kg

154 cm

60 – 83 Kg

158 cm

64 – 86 Kg

162 cm

80 – 95 Kg

166 cm

 

Tuhosť – tvrdšie snowboardy sú rýchlejšie a preto sú určené pre pokročilých jazdcov a na jazdu po upravenej zjazdovke, zatiaľ čo mäkšie snowboardy sú určené pre začiatočníkov kvôli tomu, že sú výrazne pomalšie.

Typ prehnutia – medzi 3 základné delenia, s ktorými sa bežne stretnete patrí Camber, Rocker a Flat. Ich tvar najjednoduchšie zistíte tak, že „dosku“ položíte na podlahu a pozriete sa na ňu z profilu. Rocker pripomína kolísku, určený je pre začiatočníkov a jazdcov, ktorí sa chcú učiť rôzne triky. Flat má rovný tvar a vyznačuje sa dobrými jazdnými vlastnosťami na svahu aj v hlbokom snehu. Camber je skôr určený pre skúsených snowboardistov, tvrdé zjazdovky a jazdu na hranách.

Šírka – v princípe ide o rovnako dôležitý parameter, ako je dĺžka snowboardu. Topánka by nemala presahovať cez okraj „dosky“. V prípade, že disponujete väčším chodidlom poobhliadnite sa po širších snowboardoch s označením „wide“.

Sklznica – stretnúť sa môžete s dvoma najrozšírenejšími typmi. Sklznica extrudovaná, ktorá je pomalšia, cena snowboardu je pomerne nízka. V prípade sintrudovanej sklznice si priplatíte, ale cena a kvalita sa prejavia aj na rýchlosti na svahu. Najdrahšie modely disponujú čiernou grafitovou  sklznicou.  

Kúpa výbavy nekončí vhodným výberom snowboardu podľa vašej výšky, váhy a v zásade aj sumy, ktorú chcete do zimného športu investovať. Ďalšími komponentami sú topánky a viazanie, ktoré by mali tvoriť jeden celok. A nielen dizajnový!

 

Bonipo odporúča