Ako zazimovať bazén a ušetriť?

Ako zazimovať bazén a ušetriť?

Bazény sú v letných mesiacoch neoceniteľnou zábavou a relaxom pre rodiny a priateľov. No keď príde zima, stojíme pred dôležitým úkolom - zazimovať náš bazén tak, aby prečkal chladné mesiace v dobrom stave. 


Počas jesene sa pripravujeme na zazimovanie záhrady, ktorého súčasťou býva aj zazimovanie vonkajšieho bazéna.

Ako zazimovať bazén

Zazimovanie bazéna nie je len o tom, aby ste ho vyprázdňovali a zakrývali ho. Existuje niekoľko krokov, ktoré je potrebné dodržiavať, aby bol váš bazén pripravený na zimu a zároveň minimalizoval náklady.

  • Čistenie bazéna - Pred začatím procesu zazimovania dôkladne vyčistite bazén. Odstráňte všetky nečistoty, vrátane lístia, vetvičiek a iného odpadu. Takýto krok pomôže zabrániť vytváraniu hniloby a znečisteniu vody počas zimy.
  • Vyrovnávanie vody - Znížte hladinu vody v bazéne na správnu úroveň, čo zvyčajne znamená približne 30 cm pod okraj bazéna. Toto pomôže minimalizovať riziko zamrznutia a poškodenia bazénovej techniky.
  • Vyprázdnenie techniky - Odpojte všetku bazénovú techniku, ako sú filtre, čerpadlá a ohrievače, a vyprázdnite ich, aby sa zabránilo zamrznutiu a poškodeniu.
  • Čistenie a zazimovanie filtra - Dôkladne vyčistite filter, skontrolujte a v prípade potreby vymeňte filtračné médium. Potom ho uložte na suché miesto.
  • Zakrytie bazéna - Na záver použite kvalitný bazénový kryt, ktorý ochráni vodu pred nečistotami a zabráni strate tepla.

Tipy na úsporu nákladov

Investujte do kvalitných materiálov

Aj keď by to mohlo na prvý pohľad vyzerať ako výdavok, investícia do kvalitných bazénových krytov a izolačných materiálov vám pomôže ušetriť energiu a náklady na údržbu v dlhodobom horizonte.

Optimalizujte izoláciu 

Ak je to možné, pridajte izolačný materiál okolo bazéna, čo pomôže udržiavať teplotu vody a znížiť stratu tepla.

Pravidelná údržba

Aj počas zimných mesiacov nezanedbávajte pravidelnú údržbu bazéna. Kontrolujte stav vody a zabezpečte, aby sa voda úplne neznečistila.

Zvažte solárne ohrievače

Solárne ohrievače môžu byť efektívnym spôsobom zvýšenia teploty vody v bazéne počas zimy bez veľkých nákladov na energiu.
Aké druhy bazénov poznáme?

Existuje niekoľko druhov bazénov, a každý vyžaduje špecifický prístup k zazimovaniu:

Klasický betónový bazén - Betónové bazény sú trvácne a odolné, ale vyžadujú komplexnejšie zazimovanie. Okrem vyššej izolácie a použitia kvalitného krytu je dôležité monitorovať pH hladinu vody aj počas zimy.

Plastový bazén - Plastové bazény sú ľahké na údržbu a majú menej náročné zazimovanie. Stačí im znižovať hladinu vody, odpojiť techniku a použiť vhodný kryt.

Nadzemný bazén - Nadzemné bazény sú lacnejšou alternatívou, ale aj tu je dôležité vyprázdniť techniku a použiť kvalitný kryt, ktorý by mal byť pevne pripevnený.


Zazimovanie bazéna môže byť náročným procesom, ale s dôkladnou prípravou a správnymi krokmi môžete zachovať váš bazén v dobrej kondícii a zároveň ušetriť na nákladoch. Dôležité je pamätať na čistenie, vyrovnanie vody a správnu údržbu bazéna počas celého zimného obdobia. S týmito tipmi a vhodným prístupom môžete užiť zimu bez starostí o váš obľúbený bazén, bez ohľadu na jeho druh.

Bonipo odporúča