Dajte zbohom zlozvykom!

Dajte zbohom zlozvykom!
Má ich každý z nás. A hoci si ich v určitej miere uvedomujeme, cesta, ako s nimi raz a navždy zatočiť nebýva najľahšia. Ako sa zbaviť zlozvykov krok za krokom a ušetriť peniaze?

Buďte k sebe kritickí

Prepadne vás z času na čas pocit, že robíte veci zle a túžite po zmene? V prvom kroku si skúste uvedomiť nielen to, pred ktorými zlozvykmi zatvárate oči, ale aj tie, ktoré sa dajú celkom jednoducho zmeniť. Riaďte sa jednoduchým pravidlom: každý zlozvyk nahraďte novým návykom. Bude sa vám nielen šťastnejšie a jednoduchšie žiť, v konečnom dôsledku sa zaručene poteší aj vaša peňaženka.

Fajčíte?

Krabička cigariet na Slovensku stojí v priemere viac ako 3 eurá. Za rok je to viac ako 1000 eur a to je už slušná suma. Okrem toho, že vám tento zlozvyk zbytočne vyťahuje časť príjmu z peňaženky, ohrozuje aj vaše zdravie. Nečakajte na nový mesiac či najbližší pondelok. Skoncujte s fajčením hneď dnes!


Kaviarenský typ

Patríte medzi „kávičkárov“, ktorí si pravidelne a niekoľkokrát do dňa doprajú kofeínový nápoj v kaviarni s priateľmi? Skúste si týždeň odkladať účtenky alebo zapisovať, koľko peňazí ste reálne minuli v kaviarni. Nezabudni započítať kávy, ktoré ste si v zhone kúpili napríklad na čerpacej stanici. Šialené číslo, že? Riešenie je jednoduché. Obmedzte posedenia s priateľmi, pozvite ich na kávu k sebe domov a zabezpečte si termo hrnček, do ktorého si obľúbený nápoj uvaríte doma ale aj v práci.


Neekonomické nákupy

Aj nad vami vyhráva pohodlnosť a namiesto toho, aby ste urobili pár krokov navyše, kúpite si minerálku alebo iné pochutiny na čerpacej stanici? Ceny sú premrštené a ak neveriacky krútite hlavou, kde sa opäť raz rozkotúľali vaše ťažko zarobené peniaze, máte odpoveď. Zbavte sa tohto zlozvyku a pri najbližšej príležitosti odbočte radšej do najbližších potravín.

Jedlo z domu

Raňajky cestou, obed v reštaurácii a na večeru si niečo objednáte? Ak potrebujete ušetriť, skúste si jedlo pripravovať doma! Budete sa čudovať, koľko peňazí dokážete ušetriť a navyše. Odolať ponuke reštaurácií je často ťažký oriešok. Odmedzte tento zlozvyk na minimum a návštevu reštaurácie „prekasifikujte“ vo svojej hlave za príjemný návyk, ako raz za čas stráviť príjemné chvíle s partnerom či priateľmi.


Výbery z bankomatu

Uprednostňujete hotovosť pred platbou kartou? Dajte si pozor aj na to, kde si svoje peniaze vyberáte. Poplatky za výber z bankomatu sa líšia a často si ani nevšimnete, koľko peňazí ste vyhodili do vzduchu. Nebuďte leniví a prejdite sa vždy k bankomatu vašej banky. Verte, že tento zlozvyk sa bude meniť veľmi rýchlo.

Bonipo odporúča