Radi fotíte? Začnite na tom zarábať

Radi fotíte? Začnite na tom zarábať
Ste vášnivým fotografom a už nechcete vaše diela skrývať len vo vašom počítači? Začnite zarábať fotografovaním. Práca fotografa je všestranná. Nemusíte sa preto báť, že strávite celý deň iba vo fotoateliéri fotením rodinných portrétov. Fotografiou si dokonca dokážete vytvoriť aj pasívny príjem. Ako sa dá fotením zarábať?

Blog

Začneme zľahka. Vytvorte si blog. Jeho výhodou je, že si môžete vytvoriť obsah z už aj nafotených fotografií. Blog sa stane akýmsi vaším portfóliom a inšpiráciou pre druhých. Samozrejme, blog sám o sebe vám zarábať nebude. Ako teda?

  • využite blog ako reklamný priestor
  • affiliate marketing
  • napíšte recenzie na foto produkty
  • napíšte e-book

Fotobanky

Fotobanky tvoria príjemný pasívny príjem. Jediné, čo musíte spraviť je, že vaše kvalitné fotografie nahráte do vami vybranej fotobanky. Prízvukujeme slovo “kvalitné”. Pokiaľ je totiž fotografia fotená mobilom, nech je akákoľvek pekná, na veľkom displeji nebude kvalitná. Na výber máte z fotobánk ako je Unsplash, Shutterstock alebo Pixabay. Nečakajte ale hromadu peňazí. Fotobanka si ako protislužbu vezme peniaze z predaja. Ako vedľajší príjem je to však obstojné.

Instagram

Sociálne siete hýbu svetom. Vytvorte si vaše portfólio na instagrame. Ak budete dobrý a budete vyčnievať z radu, niekto si vás určite všimne. Aké by to bolo, keby s vami niekto nadviazal spoluprácu a pošle vás fotiť do exotickej krajiny? A ešte k tomu dostanete zaplatené?! Znie to lákavo, však? Tak neváhajte a vytvorte si instagramový účet.

Fotak_2

 

Kurz fotografie

Ak už máte pomerne veľké skúsenosti s fotografovaním, posuňte ich ďalej. Vytvorte kurz fotografovania. Je už na vás, či bude prebiehať online alebo prezenčne. Môžete si vytvoriť viac levelov. Od kurzu pre začiatočníkov až po pokročilých. Takto sa vám neskôr prihlásia ľudia z prvého kurzu aj na kurz ďalší. Samozrejme za predpokladu, že kurz bude kvalitný.

Fotenie udalostí

Na fotení udalostí je super, že sa tomu viete venovať aj popri bežnej práci. Ak sa budete venovať foteniu svadieb, obsadené budete mať iba víkendy. Navyše sa skvelo najete na hostine. Ponocovanie na svadbách nie je pre vás? Skúste fotiť narodeninové oslavy či rodinné portréty.


Ako začať v prípade svadobného fotenia?

  • uistite sa, že viete zachytiť krásne momentky
  • vždy urobte niečo navyše, nielen to, čo sa od vás očakáva
  • venujte sa aj fotografovaniu zásnub - takto budú fotografie v jednom tóne
svadba

 

Produktové fotografie

Každý biznis potrebuje výborné odprezentovanie. K tomu bezpodmienečne patria aj kvalitné fotografie. Nie každý si dokáže zaplatiť in house fotografa, preto si ich zvyknú objednať. Buďte aj vy jeden z externých fotografov produktov.

Predaj digitálnych kópii

Máte krásnu sériu fotografií zo zahraničných ciest? Alebo niečoho zaujímavého? Predajte svoje fotografie! Je veľa ľudí, ktorí bažia po kvalitných fotografiách. Najmä ak ide o série. Slúžiť môžu miesto obrazov.

Fotografické súťaže

Každoročne sa usporadúva niekoľko fotografických súťaží. Zapojte aj vy do súťaže niektorú zo svojich fotografií. Výhrou býva väčšinou finančná odmena. Zaregistrovaním svojej práce nič nestratíte. Môžete iba získať. Stačí sa iba odlíšiť od davu. 

TIP 

Na stránke Photocrowd.com nájdete aktuálne prebiehajúce fotografické súťaže.


Zarábať peniaze na niečom, čo je zároveň aj hobby, je snom snáď každého. Nemusíte o tom však iba snívať. Premeňte vaše sny na realitu a začnite si budovať kariéru fotografa už dnes. Stačí začať maličkými krokmi, napríklad založením si sociálnych sietí. Veľa šťastia!

Bonipo odporúča