Vianoce sa blížia. Ako mať všetko pripravené a nezblázniť sa?

Vianoce sa blížia. Ako mať všetko pripravené a nezblázniť sa?

A opäť sú tu. Najkrajšie sviatky v roku nezadržateľne klopú na dvere a okrem čarovných momentov v kruhu rodiny, darčekov a rozprávok so sebou prinášajú aj nekonečné prípravy, nakupovanie či pečenie. Ako zvládnuť všetko bez stresu? Tento rok si povinnosti a úlohy skúste naplánovať.


Vytvorte si bojový plán!

Pre väčšinu žien sú Vianoce synonymom stresu a niekoľko týždňového naháňania. Ak ste sa pri tejto predstave zase raz chytili za hlavu, urobte to inak. Vytvorte si bojový plán a snažte sa ho dodržiavať. Aby ste na nič nezabudli, vezmite si papier, pero a vypíšte si všetky úlohy, ktoré chcete zvládnuť. A možno je najvyšší čas upustiť od dokonalosti a užiť  si pravú atmosféru a podstatu Vianoc dosýta!

 

Vianočné darčeky

Patríte medzi tie šťastné ženy, ktorý s nakupovaním darčekov začínajú už niekoľko mesiacov pred Vianocami? Ak nie, nevešajte hlavu. Na papier si napíšte mená všetkých členov rodiny a tipy na darčeky, ktoré ich potešia. Veľkú časť z nich nakúpite z pohodlia domova online, inšpirujte sa napríklad našimi tipmi na darčeky pre starých rodičov, alebo ak hľadáte dobrý darček pre chlapa či darčeky pre priateľku. A na nákup zvyšných obetujte jeden deň. Darčeky zabaľte, uložte na jedno miesto a nezabudnite na menovky. Vyhnete sa nielen zvedavosti detí, ktoré darčeky s obľubou po skriniach hľadajú ale i stresu z  balenia na poslednú chvíľu.

 

Časový plán: 1-2. decembrový týždeň

Predvianočné upratovanie

Potrebujete umyť okná, oprať závesy, vyčistiť koberec či vymeniť posteľnú bielizeň? Začnite od upratovania  izieb a vecí, ktoré nebude nutné opakovať. Ak ste sa rozhodli pre generálny poriadok, vytrieďte nepotrebné veci, operte, ožehlite, upracte skrine, uložte všetko na svoje miesto a v ďalšom kroku pokojne umyte okná. Vianočné upratovanie si rozložte na etapy, nesnažte sa všetko stihnúť za jeden deň. Riaďte sa pravidlom – najskôr to, čo vidno nie je, následne miesta a veci viditeľné. Poriadok udržiavajte, pár dní pred Vianocami bude stačiť utrieť prach, povysávať a zmyť dlážku.

 

Časový plán: 2. decembrový týždeň

Nákup potravín

Ak máte radi adrenalín v podobe prekážkového behu s nákupným košíkom, pokojne si nákup nechajte na posledný týždeň. V tomto prípade však počítajte aj s tým, že nie všetko, čo potrebovať budete aj kúpite. Podstatná časť vecí, ktoré sú na sviatočné varenie a pečenie nevyhnutné sa vám doma nestratí a nepokazí. Nakúpte ich v predstihu. Po mikulášskom ošiali zabezpečte všetko okrem ovocia, zeleniny a vianočného kapra. Posledný nákup absolvujte buď v menších potravinách alebo sa do supermarketu vyberte vo vhodnom čase a najlepšie v rámci prechádzky, bez auta.

 

Časový plán: 2. decembrový týždeň a 3 dni pred Vianocami

Vianočná výzdoba

Nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu. Vyzdobiť domácnosť síce môžete postupne, prečo to však neurobiť naraz a vychutnávať si dlhšie jedinečnú atmosféru blížiacich sa Vianoc? Na umyté okná pokojne pripevnite osvetlenie, ktoré rozsvietite až vtedy, kedy sa sami rozhodnete. Vyberte všetky dekorácie, svietniky a ak vianočný stromček staviate tradične až tesne pred Vianocami, skontrolujte či sú svetelné reťaze funkčné, ozdoby na jednom mieste a či netreba dokúpiť večne miznúce háčiky.

 

Časový plán: od začiatku decembra

Pečenie cukroviniek

S pečením vianočných dobrôt môžete začať oveľa skôr, ako si možno myslíte. Na papier si rovnako napíšte všetky druhy vianočného pečiva, ktoré nesmie na vašom stole chýbať a vypíšte suroviny, ktoré potrebujete kúpiť. Na pečenie si vyčleňte deň, kedy sa nebudete venovať v zásade ničomu inému. Neustále odbiehanie od rúry by nemuselo dopadnúť dobre. Piecť začnite najskôr suché druhy pečiva alebo to, ktoré nie je nutné naplniť ihneď. S približujúcimi sa sviatkami pečivo naplňte, ozdobte a odložte na suché miesto. A hlavne si pečenie užite, sami či s deťmi! A pokiaľ vás to skutočne nenapĺňa a nebaví tak nie je žiadna hanba si vianočné koláčiky objednať.

 

Pečenie cukroviniek

 

Časový plán: 2-3. decembrový týždeň

Ste vo finále!

Zvládli ste všetky povinnosti s prehľadom, alebo ste sa dokonca prvý krat rozhodli, že upustíte zo svojich nárokov? Ak áno, tlieskame. Vianoce totiž nie sú o zhone, dokonale čistej domácnosti či 10 druhoch vianočného pečiva. Tešte sa z príprav, nasajte jedinečnú atmosféru a užite si ich v kruhu rodiny.

Tak šťastné a veselé! ;-)

 

Bonipo odporúča