Vysadnite na bicykel: Viete, ako vybrať ten najvhodnejší?

Vysadnite na bicykel: Viete, ako vybrať ten najvhodnejší?
Zvažujete kúpu bicykla? Predtým, ako si smelo začnete užívať chvíle voľna na dvojkolesovom tátošovi, zorientujte sa v možnostiach, ktoré trh ponúka. Ktorý bicykel je pre vás ten pravý?

Výber nenechávajte na náhodu

Bicykel so sebou prináša množstvo výziev a príležitostí, ako tráviť voľný čas. Závisí len na vás, či ho potrebujete na presun do práce, chcete na ňom zdolávať bežné cyklochodníky alebo si trúfate na zložitejšie terény. Viete, ako vybrať vhodný bicykel a na čo sa pri jeho kúpe zamerať?

Aké sú vaše ciele?

Kúpa nového bicykla podlieha zásadnej otázke. Ujasnite si, na aký účel má slúžiť a ako často ho budete používať.  Za zváženie stojí aj suma, ktorú ste ochotný investovať. Máte prehlad, aké typy bicyklov trh ponúka?

Typy bicyklov

  • Cestný bicykel ak sa chystáte jazdiť na povrchu, akým je asfalt či betón aj vďaka odľahčeným rámom, ktorým tento druh bicyklu disponuje ste našli ten správny typ pre vás.
  • Mestský bicykel -  obľúbené bicykle, ktoré obľubujú ženy a muži rovnako a to nielen vďaka sympatickému dizajnu. Ich horný rám je znížený kvôli ľahšiemu nasadaniu a zosadaniu. Pri kúpe mestského bicykla sa zamerajte na riadidlá, ktoré by mali byť zahnuté tak, aby ste pri jazde mali vystretý chrbát.
  • Horský bicykel – najpopulárnejšia kategória bicyklov, ktorá sa stále teší medzi zákazníkmi veľkej obľube. Ide o bicykle s masívnejším rámom a širšími pneumatikami, kvôli zdolávaniu rôznych terénov. Samozrejmosťou sú prevody a účinnejšie brzdy.
  • Krosový (trekingový) bicykel – ich pneumatiky sú užšie ako v prípade horských bicyklov, umožňujú rýchlejšiu jazdu s nižšou vynaloženou energiou. Aj vďaka doplnkovému príslušenstvu sa teší obľube medzi nadšencami cykloturistiky.
  • Elektrický bicykel – pri jazde na tomto type bicykla ušetríte svoje sily, keďže je poháňaný elektrickou energiou. Využiteľnosť majú ako v meste tak aj v teréne a po cyklotrasách. Rýchlosť elektrobicyklov sa zväčša pohybuje na úrovni 25 km/h a na ich používanie nepotrebujete vodičský preukaz.
  • BMX a freestyle bicykle – vhodné sú na jazdu v skateparkoch a U-rampách, čo im dovoľuje predovšetkým pevná a odolná konštrukcia.
  • Skladacie bicykle – hlavne pre mladých a aktívnych ľudí sú skvelou alternatívou dopravného prostriedka. Sú ľahké, rýchlo sa sa zložia aj rozložia.
  • Stacionárny bicykel - určený pre dlhé zimné večery a ideálny na udržanie si formy počas zlého počasia.

Zabezpečte si pohodlie

Jazda na bickyli musí byť komfortná. Ak ste si vybrali typ, dôležité je vedieť zvoliť aj správnu veľkosť rámu, nastavenie posedu a riadidiel či priemer kolies.  

 • Veľkosť rámu – udáva sa v palcoch alebo veľkostiach S, M, L a XL. Dôležité je sledovať vzdialenosť medzi chodidlom a slabinami, alebo výšku postavy majiteľa bicykla.

do 165 cm

15"-16"

S

160-170 cm

17"-18"

M

170-185 cm

19"-20"

L

185-195 cm

21"-22"

XL

nad 195 cm

23"-24"

XL

 

 • Priemer kolies – rovnako sa uvádza v palcoch a závisí od typu bicykla, ktorý si zvolíte.
 • Posed na bicykli – predtým, ako si odnesiete bicykel domov uistite sa, že je vám sedenie na ňom pohodlné, iba tak zdoláte bez problémov desiatky kilometrov bez problémov.
 • Nastavenie sedla – dôležitá je jeho výška od stredovej osy a vyhnite sa tomu, aby sa pri jazde na bicykli zadok „behal“ zo strany na stranu.
 • Riaditká – ich nastavenie sa prispôsobuje priamo požiadavkám a výške majiteľa bicykla.
 • Pedále – poloha chodidiel na pedáloch bicykla musí byť rovná a rovnobežne s kľukou.
 • Príslušenstvo – pri kúpe nového bicykla sa poobhliadnite aj po tom, akými brzdami a prevodmi bicykle disponuje. Brzdy môžu byť buď ráfkové alebo kotúčové, pri prevodoch platí jednoduché pravidlo – čím viac ich je, tým lepšie.

Bonipo odporúča