Vyskúšajte tieto výzvy a motivujte sa k šetreniu peňazí

Vyskúšajte tieto výzvy a motivujte sa k šetreniu peňazí
Šetrenie je dôležitou súčasťou zdravého finančného životného štýlu, no niekedy nás núti vyjsť zo svojej komfortnej zóny a zmeniť svoje návyky. Preto môžu byť výzvy zamerané na šetrenie veľkou motiváciou pre ľudí, ktorí sa chcú vážne zamerať na šetrenie a efektívne riadenie svojich financií.

Predstavte si, že by ste dokázali prežiť týždeň bez akýchkoľvek výdavkov, alebo si odoprieť drahé nákupy po celý rok! Možno sa to zdá nemožné, ale je to dosiahnuteľné. A čo je najdôležitejšie, môže vám to priniesť množstvo benefitov.


Prečo sa pustiť do výzvy na šetrenie?

Znížte stres a úzkosť

Nadmerné mínanie a zadlžovanie sa môže viesť k stresu a úzkosti. Šetrenie vám pomôže cítiť sa viac v kontrole nad svojimi financiami a zníži finančnú záťaž.


Dosiahnite svoje finančné ciele

Či už chcete kúpiť si dom, ísť na dovolenku alebo si našetriť na dôchodok, šetrenie vám pomôže dosiahnuť vaše ciele rýchlejšie.


Vytvorte si núdzový fond

Neočakávané výdavky sa stávajú. Šetrenie vám pomôže vytvoriť si núdzový fond, aby ste v takýchto prípadoch nemuseli siahať po pôžičkách.


Naučte sa disciplíne

Šetrenie si vyžaduje disciplínu a sebakontrolu. Dodržiavaním výzvy na šetrenie si vybudujete zručnosti, ktoré vám pomôžu v rôznych oblastiach života.


Získajte pocit uspokojenia

Dodržiavanie výzvy na šetrenie a dosahovanie vašich cieľov vám prinesie pocit uspokojenia a posilní vaše sebavedomie.


Ako sa pustiť do výzvy na šetrenie?

  • Vyberte si výzvu, ktorá vám vyhovuje - Existuje mnoho rôznych typov výziev na šetrenie. Vyberte si takú, ktorá je pre vás dosiahnuteľná a motivuje vás.
  • Stanovte si ciele - Jasne definujte, koľko peňazí chcete ušetriť a do akého dátumu. 
  • Vytvorte si rozpočet - Sledujte svoje príjmy a výdavky a vytvorte si rozpočet, ktorý vám pomôže držať sa svojich cieľov. 
  • Hľadajte spôsoby, ako ušetriť - Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako ušetriť peniaze. Uvarte si jedlo doma, choďte pešo alebo na bicykli namiesto jazdy autom, znížte svoje náklady na zábavu a hľadajte zľavy.
  • Sledujte svoj pokrok - Sledujte, koľko peňazí ste ušetrili.
  • Nevzdajte sa - Ak sa vám nedarí dodržiavať výzvu, nevzdávajte sa! Začnite odznova a skúste to inak.
Pamätajte, že šetrenie nie je o odopieraní si všetkého, čo máte radi. Je to o tom, že budete rozumnejšie narábať so svojimi peniazmi a budete si užívať život naplno bez toho, aby ste sa dostali do dlhov. Tipy na výzvy na šetrenie

Týždeň bez výdavkov

Vyberte si týždeň, kedy sa budete snažiť minúť čo najmenej peňazí. Pripravte si jedlo doma, auto nahraďte prechádzkami alebo autobusom, požičajte si knihy z knižnice a hľadajte bezplatné aktivity vo vašom okolí.


Rok bez drahých nákupov

Vyhnite sa nákupu oblečenia, elektroniky a iných drahých vecí po dobu jedného roku. Zamerajte sa na nákup toho, čo naozaj potrebujete, a hľadajte výhodné ponuky a možnosti opravy starších vecí.


Výzva 52 týždňov

Pomocou tejto výzvy si každý týždeň odložte určitú sumu peňazí. Môžete začať s 1 € v prvom týždni a postupne zvyšovať sumu o 1 € každý ďalší týždeň. Na konci roka budete mať ušetrených viac ako 1300 €!


Výzva „rozbíjanie prasiatka“

Vyhraďte si jednu škatuľu alebo inú nádobu na šetrenie. Kedykoľvek odoláte pokušeniu niečo si kúpiť, hoďte do nej mince alebo bankovky. Na konci výzvy budete milo prekvapení, koľko ste si takto nazbierali.


Výzva „nájdem si lepšiu ponuku“

Predtým, ako si niečo kúpite, venujte aspoň 15 minút hľadaniu lepšej ponuky online alebo v iných kamenných obchodoch. Môžete tak ušetriť prekvapivé sumy.


Šetrenie nie je o tom, že máte veľa peňazí, ale o tom, že dokážete žiť s menej peniazmi, než zarobíte. Nezáleží na tom, akú výzvu si vyberiete, dôležité je začať a nevzdávať sa. Šetrenie sa môže stať zábavnou a obohacujúcou cestou k dosiahnutiu vašich finančných cieľov a k vybudovaniu si lepšieho vzťahu k peniazom!

Bonipo odporúča