Zrýchlite ho! Tipy, ako naštartovať spomalený metabolizmus

Zrýchlite ho! Tipy, ako naštartovať spomalený metabolizmus
Jednou z najčastejších príčin narastajúcej hmotnosti a neschopnosti schudnúť môže byť spomalený metabolizmus. Neviete si rady s tým, ako mu pomôcť? Poradíme vám!

Reštart pre metabolizmus

Viete vôbec, čo metabolizmus je? Ide o biochemický proces, látkovú premenu v tele, ktorá pracuje s prijatou energiou. Zároveň určuje, koľko energie sa spáli a koľko sa žiaľ uloží vo forme tuku. Okrem toho je dôležité poznať bazálny metabolizmus, ktorý predstavuje spotrebu energie na základné životné funkcie. Jeho hodnota je zväčša 1400 až 1900 kCal a ide o množstvo, ktoré telo denne spáli bez toho, aby ste čokoľvek robili. Zrýchlenie metabolizmu súvisí práve s metabolizmom bazálnym.

Faktory ovplyvňujúce metabolizmus

Je dôležité si uvedomiť, že štíhlosť nie je zárukou rýchleho metabolizmu. Ovplyvňuje ho pohlavie, vek, denná miera stresu, pitný režim, zdravotný stavy, dedičnosť, stravovacie návyky, telesná záťaž ale aj množstvo svalovej hmoty. Platí, že čím viac aktívneho svalstva človek má, tým rýchlejšie prebiehajú metabolické funkcie. Existujú typy ľudí, ktorí rýchlejšie spaľujú tuky, iní zase sacharidy. Metabolizmus nie je u každého rovnaký!

Metabolické typy

Počuli ste už o rôznych metabolických typoch? Tým, že každý človek spracúva živiny inak, dajú sa rozdeliť nasledovne:

Bielkovinový metabolický typ – telo rýchlejšie premieňa na energiu najmä bielkoviny a tuky, nižší by mal byť príjem sacharidov. Do tejto skupiny patria zväčša muži.

Sacharidový metabolický typ – je typický pre ľudí, ktorí nemajú pravidelnú chuť do jedla a zdroj energie majú práve sacharidy vo forme sladkostí. Ich stravu by mali tvoriť 70% sacharidy (zelenina, ovsené vločky, ryža, zemiaky, celozrnné pečivo...) 20% bielkoviny a 10% tuky.

Zmiešaný metabolický typ – ak ste sa nenašli ani v jednom z metabolických typov, budete patriť do najčastejšej skupiny, ktoru je zmiešaný metabolický typ. Poznávacím znamením je priemerná chuť do jedla ale aj fakt, že v prípade chudnutia sa príliš nenatrápite.  

Spomalený metabolizmus

Metabolizmus každého človeka je v niečom odlišný, treba si však uvedomiť, že vlastným prístupom si ho možno nechtiac spomaľujeme. Jeho spomalenie môže byť dôsledkom častých redukčných diét, nesprávneho stravovania a pitného režimu ale aj nedostatku svalovej hmoty.

Ako zrýchliť metabolizmus?

Dostaňte sa do rovnováhy a vaše telo sa vám jednoznačne odvďačí. Hoci neexistujú špeciálne rady, ako metabolizmus zrýchliť, pomôcť môže dodržiavanie nasledovných zásad. Nie dnes, o týždeň či mesiac, ale navždy. Zárukou zdravia a komfortu vo vlastnom tele je predsa zdravý a udržateľný životný štýl.

Nezabudnite na:

 •         Bielkoviny v každom jedle – zasýtia na dlhší čas, ich konzumáciou zrýchlite metabolizmus o 15 až 30% a telo spáli oveľa viac kalórií.
 •         Vaječné bielka – bohaté na aminokyseliny, vďaka nim sa metabolizmus udržiava  v dobrej kondícii.
 •         Kapustovitá zelenina – kel, brokolica, žerucha či kaleráb obsahujú vitamíny skupiny B, ktoré priaznivo ovplyvňujú metabolizmus.
 •         Čili – obsahuje kapsaicín, vďaka ktorému sa pri jedení pikantných jedál nielen zapotíte.
 •         Kokosový olej – obľube sa teší čoraz viac a niet sa čomu čudovať. Kvalitný kokosový olej pomôže aj v prípade spomaleného metabolizmu.
 •         Pite vodu – zabudnite na sladené a alkoholcké nápoje, ktoré v sebe ukrývajú množstvo kalórií.vymeňte ich za vodu, znížite kalorický príjem, schudnete a váš metabolizmus sa zrýchli o 10 až 30%, avšak len dočasne.
 •         Šálka čaju – ak siahnete po zelenom alebo matcha čaji, dodáte telu nielen živiny, antioxidanty a energiu. Je dokázané, že matcha zrýchľuje metabolizmus o viac ako 15%.
 •         Káva – ak patríte medzi jej milovníkov určite vás poteší fakt, že práve zelená káva zrýchľuje metabolizmus o 11 až 18%.
 •         Vysoko – intenzívne cvičenie – stačí pár minút denne a s vašim metabolizmom ale i postavou sa začnú diať zázraky.
 •         Budujte svalovú hmotu – to, že sval je metabolicky aktívnejší ako tuk už asi viete. Posilňovanie a budovanie svalstva ide ruka v ruke s optimálnou funkciou metabolizmu.
 •         Postavte sa – viete spočítať, koľko hodín denne presedíte? Skúste sa viac stáť a budete prekvapení, aký dopad bude mať táto jednoduchá zmena na váš metabolizmus.
 •         Spánok – telo potrebuje odpočinok a regeneráciu hlavne počas noci. Nedostatok spánku sa môže podpísať na vašej váhe.

 

 

 

Bonipo odporúča