Ako si vybrať v AndreaShope správny kávovar?

Ako si vybrať v AndreaShope správny kávovar?

Milujete kávu? Tak ste tu správne. Kvalitná káva sa totiž neurobí sama a nestačí len odsypať zmes do šálky a zaliať horúcou vodou. Aby ste si pripravili váš obľúbený životabudič, ideálne je použiť kávovar. V AndreaShope si každý nájde svoj obľúbený.

Máte radi lahodné espresso, jemné cappuccino alebo mliečne latté? Nech milujete ktorúkoľvek kávu, vďaka vlastnému kávovaru ju môžete mať v pohodlí domova a kedykoľvek na ňu máte chuť. Najväčšou výhodou kávovaru je rýchla a profesionálna príprava chutnej kávy v najrôznejších variáciách. Pri jeho výbere si ale treba ujasniť základné očakávania. Medzi základné otázky patrí, akú kávu zbožňujete?


Čo by ste mali od kávovaru očakávať?

Kávovar má slúžiť na jednoduchú a rýchlu prípravu lahodnej kávy. Stroje vedia pracovať s kávami v rôznych podobách. Hitom je mletá, zrnková či balenia v kapsulách.

 

Sprievodca pri výbere kávovaru

Ak milujete dobrú kávu, určite je pre vás vhodný pákový kávovar. Kvalita pripravenej kávy je porovnateľná s tou z automatického stroja. Pákové kávovary navyše patria do skupiny lacnejších.Ak sa ale chcete rozmaznať dobrou, čerstvo zomletou kávou, vyberte si automatický model. Tie majú navyše technológie, vďaka ktorým si pripravíte aj kávové nápoje s mliekom.

Obľúbené sú však aj kapsulové kávovary. Príprava kávy je pohodlná a veľmi rýchla. Tieto kávovary vás navyše finančne určite nezruinujú.

 

Pákové kávovary

Pákový kávovar ocenia skutoční milovníci kávy, ktorí si už samotnú prípravu tohto nápoja bohov vychutnajú. Tento stroj si vyžaduje trošku zručnosti. Pákový kávovar nemá zásobník na kávu. Pred každou prípravou je teda nutné zomletú kávu natlačiť do sitka v špeciálnom držiaku, ktoré sa pohybom páky nasadzuje na stroj. Dôležité je tiež strážiť množstvo vody, pretože len niektoré modely sa o optimálne množstvo vody postarajú samé.

 

Pákový kávovar

 

Výhody a nevýhody pákových kávovarov

Výhody: výrazná chuť, aróma kávy, nižšie ceny

Nevýhody: individuálne dávkovanie kávy, manuálna príprava

 

Automatické kávovary

Automatické kávovary ocenia fajnšmekri. Stroj dodržiava presnú gramáž a čas, za ktorý má byť kvalitné espresso pripravené. Navyše kávu si tesne pred samotnou prípravou namelie, čím zachová jej jedinečnú chuť a arómu. Automatický kávovar sa vie zapnúť v predstihu, aby sa pripravil, kým si budete chcieť vychutnať váš životabudič. V AndreaShope navyše nájdete modely, ktoré dokážu okrem espressa pripraviť aj caffé latté, caffé macchiato či cappuccino. Takýto automatický kávovar má zásobník na mlieko a o prípravu týchto nápojov sa postará sám. Existujú však aj modely, ktoré zásobník na mlieko nemajú, no disponujú tryskou na šľahanie mlieka, vďaka ktorej si spenené mlieko viete taktiež pripraviť. Automatické kávovary majú tlačidlá alebo dotykový displej, kde si navolíte veľkosť šálky, počet porcií, intenzitu chuti či druh nápoja a o ostatné sa už postará stroj. Tiež je sebestačný aj v čistení a starostlivosti. Vie sa sám o seba postarať.

 

Automatický kávovar

 

Výhody a nevýhody automatických kávovarov

Výhody: pohodlie pri príprave nápoja, rýchla príprava, čistota stroja i okolia, príprava viacerých káv naraz

Nevýhody: pravidelná údržba, pravidelné čistenie odpadovej nádoby, väčší priestor pre zariadenie, vyššia cena

 

Kapsulové kávovary

Kapsulové kávovary ocenia milovníci kávy, ktorí neradi čakajú. Kapsulu stačí vložiť do prístroja a o chvíľu je nápoj bohov na svete. Medzi kapsulovými kávovarmi sú ale veľké rozdiely, ktoré sa odzrkadľujú predovšetkým v kvalite kávy i jej samotnej príprave. Lacnejšie modely nemusia pripraviť naozaj kvalitné espresso, u iných zase treba manuálne strážiť dávkovanie vody. Špičkové kapsulové modely ale takého nedostatky nemajú. Navyše majú nádobu na mlieko a tak bez problémov pripravia ako caffé laffé, caffé macchiato, cappuccino či klasické espresso. Bežné modely však nemajú trysku na spenenie mlieka, preto sa do nich dávajú kapsuly, ktoré obsahujú sušené mlieko. Kapsulové kávovary sú však obľúbené predovšetkým vďaka jednoduchej obsluhe, kompaktnému prevedeniu a zaujímavému dizajnu.

 

Kapsulový kávovar

 

Výhody a nevýhody kapsulových kávovarov

Výhody: jednoduchá príprava, široký výber nápojov, jednoduchá údržba, nižšia cena

Nevýhody: vyššia cena za kapsule ako za balenie mletej kávy, u bežných modelov chýba tryska na spenenie mlieka

 

 

Filtračné kávovary

Filtračné kávovary si obľúbia ľudia, ktorí majú radi slabšiu kávu a pri šálke si vedia predstaviť stráviť dlhší čas. Príprava je jednoduchá. Stačí mať mletú kávu. Ak budete pripravovať kávu z jemne namletého prášku, bude nápoj silnejší. Naopak pri hrubom namletí si pochutíte na slabej káve. Filtrovaná káva má charakteristickú horkastú chuť a je redšia oproti espressu.

 

Filtračný kávovar

 

Výhody filtračných kávovarov

Výhody: jednoduchá príprava, nízka cena

Nevýhody: manuálna príprava, manuálne čistenie a starostlivosť

 

Príslušenstvo

Príprava chutnej a kvalitnej kávy je skutočne umením. Samotný rituál si preto vyžaduje viac pozornosti. Kávovar sa časom opotrebuje, niektoré diely odídu, treba sa oň starať, niektoré modely si vyžadujú doplnky. V e-shope AndreaShop.sk nájdete všetko, čo potrebujete, aby ste si vašu kávu vychutnali. Šľahače mlieka, mlynčeky na kávu, filtre, čistiace prostriedky či kávy a kapsule.

Bonipo odporúča