Ako posilniť svoju imunitu a odolávať chorobám v zime?

Ako posilniť svoju imunitu a odolávať chorobám v zime?
Zima je obdobím, kedy je naša imunita oslabená a hrozí nám vyššie riziko prechladnutia a chrípky. Našťastie, existuje mnoho vecí, ktoré môžeme urobiť pre to, aby sme sa udržali zdraví a v kondícii aj počas chladných mesiacov.

Zdravá strava

Doprajte si dostatok ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály dôležité pre imunitný systém. Zamerajte sa na citrusové plody, brokolicu, papriku, kiwi a zázvor. Nezabúdajte na celozrnné potraviny, ako je hnedá ryža, celozrnný chlieb a ovsené vločky, ktoré sú zdrojom vlákniny a komplexných sacharidov. Do jedálnička zaraďte aj bielkoviny, ako je kuracie mäso, ryby, vajcia a strukoviny. Pite dostatok tekutín, ideálne čistej vody a bylinkových čajov. Vhodné sú aj čaje z echinacey, zázvoru a rakytníka.

Dostatok spánku

Dospelý človek by mal spať 7-8 hodín denne. Kvalitný spánok je dôležitý pre regeneráciu organizmu a posilnenie imunity. Pred spaním sa snažte vyhnúť sa kofeínu a alkoholu, ktoré narúšajú spánok. Vytvorte si príjemnú atmosféru na spanie: zatemnite miestnosť, znížte hluk a nastavte si optimálnu teplotu.

Pravidelný pohyb

Pohyb je dôležitý pre zdravie celého organizmu, vrátane imunitného systému. Snažte sa aspoň 30 minút denne venovať nejakej fyzickej aktivite, napríklad prechádzke, behu, plávaniu alebo cvičeniu v posilňovni. Ak nemáte čas na cvičenie, skúste aspoň zvýšiť svoju fyzickú aktivitu v bežný deň - choďte pešo do práce, používajte schody namiesto výťahu, parkujte ďalej od cieľa a prejdite sa.

Zníženie stresu

Stres oslabuje imunitný systém. Snažte sa preto znížiť stres vo svojom živote. Vyskúšajte relaxačné techniky, ako je joga, meditácia, hlboké dýchanie alebo masáž. Ďalším spôsobom, ako znížiť stres je čas stravený v prírode, ktorá má upokojujúce účinky na psychiku. Venujte sa aktivitám, ktoré vás bavia a robia vám radosť.Doplnky stravy

V zimných mesiacoch môžete zvážiť užívanie vitamínov a minerálnych doplnkov stravy, ako je vitamín C, D a zinok, ktoré posilňujú imunitu. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov stravy sa môžete poradiť so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že sú pre vás vhodné.

Časté umývanie rúk

Nemožno zabudnúť ani na dôkladné umývanie rúk mydlom a vodou, ktorý je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako predchádzať šíreniu chorôb.

Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Zima môže byť krásnym obdobím roka, ale je dôležité dbať na svoje zdravie a v tomto období ešte vo väčšej forme. Ak sa u vás objavia príznaky choroby, je dôležité, aby ste zostali doma alebo navštívili lekára.

Bonipo odporúča