Ako šetriť plyn a nechodiť doma v prešiváku

Ako šetriť plyn a nechodiť doma v prešiváku
Existujú desiatky spôsobov, ako ušetriť, ale iba málo z nich je účinnejších ako šetrenie na energiách. Pokiaľ máte doma plynový sporák a častejšie, než je bežné sa pristihnete, že si robíte vajíčka na mäkko, tento článok je presne pre vás.

Varenie v pare

Jednou z ciest, ako ušetriť na plyne, je variť v pare. Možno o tom počujete prvý krát. Niečo také je skutočne možné. Nemusíte minúť litre vody na uvarenie dvoch smiešne malých vajec. Čím viac vody do hrnca nalejete, tým dlhšie potrvá, kým začne vrieť. Cena plynu v roku 2020 nie je práve najnižšia, preto sa oplatí šetriť pri každej príležitosti. 

Pri varení používajte menší objem vody. Vajíčka, ale aj zemiaky či brokolica sa uvaria v pare. Stačí mať trochu vody na dne. 

Až 60 % energie ušetríte s tlakovým hrncom. Ideálny je predovšetkým na varenie potravín, ktoré si v horúcej vode potrebujú pobudnúť o čosi dlhšie. Je to napríklad fazuľa alebo hovädzie mäso. 

Kontrolujte stav plynových horákov. Nesmú byť totiž zamastené. Plameň pri zmene z plného na minimálny výkon nesmie zhasnúť. Mal by byť po celom obvode horáku rovnako intenzívny, a mal by byť modrý bez žltých končekov. 

Tip: Chcete znížiť spotrebu energie na polovicu? Používajte pri varení pokrievku. 

Nepreháňajte to s kúrením

Ako ušetriť pri kúrení plynom? Ideálna teplota v obývačke a izbách je zhruba 20° C. V zbytku domácnosti by mala byť nižšia. Najnižšia by mala byť v kuchyni a spálni. Kuchyňu pravidelne vykurujeme varením, a na spánok je vhodnejšia studenšia klíma. Postačí približne 16° C. 

radiator


Kúpte si programovateľné termostaty. Vďaku tomu môžete presne nastaviť teplotu, ktorú chcete, aby vo vašej domácnosti a v jednotlivých izbách udržiavali. Kým ste v práci, teplota vo vašom byte môže byť nižšia. Ušetríte tak hromadu peňazí. 

Zastavte úniky tepla

Najdrahšia a strategicky najnáročnejšia metóda šetrenia energie je zamedzenie úniku tepla. Je to zároveň najefektívnejšia metóda a určite by ste sa na ňu mali obrátiť, ak dlhodobo pociťujete veľký výdaj financií na energie. 

Najmite si experta, aby vypracoval kompletnú analýzu únikov tepla. Nepreskočte tento krok. Nespoliehajte sa na to, že miesta úniku tepla odhadnete od oka. Mohlo by sa stať, že zainvestujete stovky eur do niečoho, čo neprinesie želaný výsledok. 

Najčastejšími miestami úniku tepla sú okná, strechy, steny a podlahy. Zaizolujte teplovodné potrubia v pivnici, a vymeňte staré okná za moderné. 

Vedeli ste, že... 

… moderné okná izolujú až 4-krát efektívnejšie ako staré?

Kúpte si nový kotol

Kondenzačné kotly pracujú s účinnosťou až 98 %. V tesnom závese sa držia nízkoteplotné kotly, ktoré makajú na 89 %. Najhoršie na tom sú klasické kotly, ktoré podávajú výkon na 84%. Ak máte doma starý kotol, vymeňte ho za nový a výkonnejší. Moderné kotly dokážu získať viac energie zo zemného plynu. Minimálne raz do roka dajte váš kotol skontrolovať. Pri kúpe nového kotla sa orientujte podľa energetického štítku. 

sporak

Zateplenie domu

Úniky tepla obvodovým plášťom stavby predstavujú až 35 % celkových energetických strát. Náklady na kúrenie sa môžu vďaka zatepleniu znížiť až o 50 %. Jednorazová investícia sa vám na pohľad môže zdať drahá, no v konečnom dôsledku ušetríte tisíce eur

Nezabudnite zatepliť aj strechu. Budete potrebovať diagnostiku stavu konštrukcie a energetický audit s návrhom opatrení. Prácu zverte firme, ktorá má na zateplovanie licenciu. Ak sa už púšťate do zateplenia, dajte si skontrolovať a prípadne aj vymeniť hydraulické vyregulovanie, termostatické ventily a ekvitermickú reguláciu.

Zhrnutie

Teraz už viete, ako ušetriť plyn. Upravte svoje návyky pri varení a vykurovaní domácnosti. Zainvestujte do tepelnej izolácie a skvalitneniu tesnenia.

Bonipo odporúča