Ušetrite miesto v malom byte vďaka týmto trikom

Ušetrite miesto v malom byte vďaka týmto trikom
Mnoho mladých ľudí začína svoj samostatný život v garsónkach alebo v jednoizbových bytoch. Ako tam však zmestiť všetko potrebné? Treba hľadať šikovné riešenia. Niektorí si volajú dizajnérov, iní sa zase púšťajú do zariadenia sami. Dobrou voľbou na začiatok sú vstavané nábytky, ktorých výhodou je, že všetko je ukryté. Izba s takýmto nábytkom sa premieňa ľahkým vysunutím vstavaných častí. Hlavnou otázkou tu je ale rozpočet. Nemajte obavy, na nete sa dajú nájsť aj lacnejšie kúsky. Poďte sa preto pozrieť na triky, ktoré dokážu aj z vášho malého bytu urobiť veľký domov.

Oddychové zóny bez priečky

Nielen veľký byt, ale aj malý bytík dokáže poskytnúť niekoľko zón pre každého člena. Oddychové zóny sa dajú vytvoriť pomocou knižníc. Dnes sú už na trhu aj knižnice s menšou hĺbkou. Môžete do nich vložiť veci, ktoré potrebujete mať poruke. Ostatné veci ukryjete pomocou boxov a rôznych ozdobných škatúľ. Nemusíte vždy robiť priečky zo sadrokartónov, pretože s nimi už nepohnete. 

Priestor môžete oddeliť aj hrubým závesom. Pomôže to ako pohľadovo, tak aj zvukovo. Ak je váš byt zároveň obývačkou, spálňou či kuchyňou, treba hľadať flexibilné riešenia. Využívajte miesto nad posteľou, sedačkou i vedľa skrine. Všade sú zákutia, ktoré treba využiť.

 

Hra so svetlom a farbami

Dôležité je aj využitie svetla. Určite si nezapratávajte parapety. Svetlo je veľkým kúzelníkom, pohrá sa nielen s optikou, ale aj s vašimi pocitmi. Nepoužívajte príliš veľa farieb. Vhodnejšie sú určite bledšie odtiene, ale aj tlmené odtiene dokážu zázraky. Dávajú totiž priestoru hĺbku a robia ho útulným.

Zaujímavým riešením sú priesvitné stoly, napr. z tvrdeného plastu. Skrinky a police ťahajte až po strop, aby sa využil každý centimeter. 

Radi varíte či radšej pozeráte filmy? Možno radi pozeráte telku pri varení. Podľa toho riešte veľkosť kuchyne alebo obývacej časti. Máte veľa oblečenia? Aj toto sú záležitosti, ktoré potrebujete riešiť pri zariaďovaní.  

krabice

Multifunkčný nábytok a posteľ, ktorá nezavadzia

Používajte multifunkčný nábytok. Potrebujete predsa nábytok, ktorý neplní len jednu funkciu, ale hneď viacero. Zadovážte si rozkladací stôl a sedačku s úložným priestorom. Ak máte úzku kuchyňu, kúpte si sklápací stôl. Ráno poslúži na kávičku, a poobede sa môže využiť ako pracovný stôl. Osvedčenými sú kúsky 3 alebo 2 v 1

Popozerajte sa po posteli s úložným priestorom. Ak je váš priestor veľmi malý, posteľ, ktorá sa neskladá, vám bude zbytočne zavadzať. Potrebujete ju predsa len na spanie. Cez deň ju môžete schovať do skrine, pred spaním stačí len vyklopiť.

Tip: Existujú aj postele s kovovou konštrukciou, ktoré sú vysoko. Nikam ich neskryjete, ale pod nimi máte priestor. Môžete si tam dať gauč alebo skrine na šaty.

 

Sušenie bielizne a nábytok na mieru

Priestor využijete naplno, ak si dáte vyrobiť nábytok na mieru. Môžete si dať zhotoviť skriňu, kde bude posteľ, knižnica aj televízor. Priestor môžete ušetriť aj dverami, nahradíte ich dverami posuvnými.

Potrebujete vaňu alebo sprchovací kút? Všetko závisí od vášho životného štýlu a chodu domácnosti. Otázkou sú však aj osobné potreby. Sprcha šetrí miesto i vodu, vaňa zas poskytuje komfort. Vodný kúpeľ s bublinkami pri sviečkach nie je tiež na zahodenie. V kúpeľni využite aj jej výšku a dajte si vyrobiť skrinky na mieru, napr. aj nad toaletou. Keďže riešite priestor, myslite aj na sušenie prádla. 

štipce

Ako sušiť prádlo v malom byte

  • nesušte na radiátoroch,
  • držte bielizeň blízko okien a vetrajte,
  • hľadajte priestory mimo bytu,
  • zadovážte si sušičku,
  • sušte, keď ste v práci,
  • pozrite si novinku dryperator

Zhrnutie

Vysoké ceny bytov tlačia ľudí do menších priestorov. Tento problém rieši ich variabilita. Dôležitá je aj farebnosť. Tmavé farby treba vymeniť za bledé, aby opticky zväčšili priestor. Nedostatok miesta vás nemá obmedziť, využite ho do posledného centimetra. Treba zladiť viac zón, aby vyhovovali každodennému životu. Ak má malý byt vyzerať pútavo, musíte sa nad tým zamyslieť. Keď máte v pláne rekonštrukciu, tak sa vám niektoré veci zjednodušia. Niektoré priečky môžete zbúrať a vynoviť si byt od základov.

Bonipo odporúča