Ako ušetriť na elektrine? Prejdite na LED svietidlá! (OVERENÉ)

Ako ušetriť na elektrine? Prejdite na LED svietidlá! (OVERENÉ)

Pri poslednej faktúre za elektrinu ste si povedali, že je na čase robiť veci inak? Nie, nemusíte zapaľovať sviečky a svietiť len v nevyhnutnom prípade. Riešením sú LED žiarovky a svietidlá. Neveríte? Uveríte! V tomto článku sa dozviete, ako svetom LED svetiel úspešne preplávať a nabrať ten správny smer. Už žiadne chodenie po dome a otravná výmena žiaroviek, ktoré každú chvíľu vypovedajú službu.


Čo je to LED?

Definícia LED je veľmi jednoduchá. Je to polovodičová elektronická súčiastka, ktorá vyžaruje úzkospektrálne svetlo, keď cez ňu prechádza elektrický prúd v priepustnom smere. Farba vyžarovaného svetla pritom závisí od chemického zloženia použitého polovodičového materiálu. 

Na rozdiel od klasickej žiarovky životnosť LED-ky je viac ako 50 000 hodín (niektorí výrobcovia uvádzajú až 100 000 hodín). Spotreba energie sa udáva v jednotkách watt (W), a to v závislosti na počte použitých LED diód. Medzi najlacnejšie LED diódy patria infračervené, po nich nasledujú červené, zelené a modré, ktoré sú najdrahšie.


Ako funguje LED žiarovka?

LED technológie dokážu ušetriť až 80% energie. A to vôbec nie je málo. Skratka LED – Light Emitting Diode znamená predstavuje diódu vyžarujúce tepla, inak povedané, ide o súčiastku, ktorej účelom je vydávať svetlo vo vnútri istého typu elektrického zdroja. Jednou z výhod je, že ide o univerzálne osvetlenie, ktoré sa môže bez problémov využívať v domácnosti, kancelárii, v skladových priestoroch či dokonca výrobných halách. Okrem toho, že LED-ky šetria vašu peňaženku či zrak, disponujú oveľa väčšou životnosťou a rozsvietia sa takmer okamžite.

Investícia, ktorá sa vráti

Pravdou je, že cena LED žiaroviek či svietidiel je oproti tým klasickým o čosi vyššia. Aj vás tento fakt odradil už v predajni? Myslite na to, že inevstícia, ktorú urobíte dnes sa vám o pár mesiacov skutočne vráti. Technológia LED dokáže reálne ušetriť až 80% nákladov za energiu, životnosť väčšiny zdrojov je v priemere 50 000 hodín a obmedzovať sa nemusíte ani v prípade častého vypínania a zapínania svetla, keďže na ich životnosť to nemá žiadny vplyv. Investovať do kvalitných žiaroviek tohto typu sa určite oplatí!

Ako vybrať LED žiarovku?

Pokiaľ sa bavíme o parametroch LED žiaroviek, určujúcim faktorom je cena. Na trhu dostať najlacnejšie LED žiarovky už od pár euro, no tie drahšie môžu stáť aj pár desiatok. Preto je dôležité upriamiť pozornosť na parametre, a treba vedieť čo je pri LED žiarovkách naozaj dôležité a čo jednotlivé čísla znamenajú.

Pred samotným nákupom LED žiaroviek a svietidiel si nechajte poradiť odborníkom a myslite na dôležité parametre, ktorými sú:

 • Farba svetla – teplá biela, studená biela či neutrálna? Farebná teplota sa meria v kelvinoch (K) a môže sa stať, že každý výrobca označuje farbu inak, preto sa pri kúpe riaďte práve údajmi v kelvinoch. Platí, že čím je hodnota nižšia, tým je svetlo viac do žlta, vyššie číslo predstavuje svetlo studené až do modra.
 • Označenie závitu – predtým, ako sa rozhodnete nahradiť klasickú žiarovku LED žiarovkou, skontrolujte, aký závit – päticu potrebujete. Prevažná väčšina svietidiel disponuje označením MR 16, E27, E14 či GU10.
 • Spotreba LED žiarovky – aj pri tomto type žiaroviek sa svetelný zdroj označuje vo Wattoch (W), nevyberá sa ale podľa nízkej spotreby ale podľa pomeru svetelného výkonu a spotrebu. Napríklad, klasickú 40W žiarovku nahradí LED žiarovka s výkonom 5W. Vidíte ten rozdiel?
 • Uhol svietenia – pod týmto pojmom si predstavte uhol, pod ktorým je svetlo vyžarované do priestoru. Medzi najčastejšie uhly vyžarovania patria 25˚- 32˚, 36˚- 40˚, 52 ˚- 60˚.
 • Svetelný tok – aby bolo v miestnosti dostatok svetla a vyhovovalo vašim potrebám, všímajte si rovnako svetelný výkon, udávaný v Lúmenoch. Pri klasickej 40W žiarovke  by mal byť svetelný tok 420 Lúmenov.
 • Index farebného podania (CRI) - parameter, ktorý stanovuje, ako dobre sa určitá množina štandardných farieb reprodukuje. Predstavuje bezrozmernú veličinu v rozsahu od 0 do 100. Keď sa napríklad CRI približuje k 100, znamená to, že farby vyžarovaného svetla sa budú javiť s vysokou vernosťou. Naproti tomu z nízkej hodnoty CRI vyplýva, že farby budú nadobúdať rôzne odtiene - chromaticky nerozlíšiteľné pre pozorovateľa. Slnečné svetlo má CRI rovných 100.

V neposlednom rade je dôležité zohľadniť typy použitých LED diód, ktoré určujú najmä to, kam a do akých priestorov sa LED žiarovka hodí. Napríklad na osvetľovanie bytového priestoru sú najvhodnejšie klasické vysoko svietivé LED žiarovky. Ich nevýhoda však spočíva v tom, že majú úzky uhol svietivosti (iba 60°). Podobne sú na tom aj výkonné LED (Power LED) žiarovky.

Naproti tomu 120° uhol svietivosti poskytujú SMD 3528 LED (jednodiodové) a SMD 5050 LED (trojdiodové). COB LED žiarovky zase obsahujú jeden veľký čip, ktorý pozostáva z viacerých menších čipov. Vďaka tomu sa dosahuje vyššia svietivosť a nižšia výsledná teplota. Hodia sa preto najmä do chladničky. Svetelný výkon v ich prípade je v priemere 100 – 110 lm na 1 W.

žiarovka

S ohľadom na životné prostredie

LED žiarovky prinášajú so sebou veľa výhod a preto sa niet čomu čudovať, že sú fenoménom dnešnej doby rovnako, ako otázky týkajúce sa ekológie a životného prostredia. Dobrou správou je, že pri recyklácii sa až 96% z LED žiarovky dokáže opätovne využiť, neobsahujú ortuť a iné ťažké či jedovaté látky.

Výhody LED žiaroviek

Ak ste jednou nohou na ceste do najbližšieho elektra alebo si ponuku LED žiaroviek a svietidiel v pohodlí domova študujete v špecializovaných e-shopoch myslite na to, že medzi najväčší výhody vášho „ÁNO“ pre LED žiarovky patrí:

 •         Šetria energiu až o 80%
 •         Prevratná technológia
 •         Dlhá životnosť
 •         Nevyžarujú teplo
 •         Okamžité rozsvietenie
 •         Stálosť farby
 •         Nevyžarujú UV a infračervené svetlo
 •         Neobsahujú ortuť a ťažké kovy
 •         Sú ekologické

Moderné LED trendy

Šetrenie elektrinou je prioritou každého domova. A čo je jej najväčším žrútom? No predsa chladnička. Je to z dôvodu toho, že chladnička musí byť stále pripojená do elektrickej siete, a práve preto je LED žiarovka do chladničky ideálnym riešením. Zabezpečí vám nízku spotrebu energie aj pri častom otváraní dverí chladničky a farbu svetla podobnú klasickej žiarovke. Medzi jej ďalšie výhody patrí vysoká odolnosť proti vibráciám, nezohrieva sa, extrémne dlhá životnosť a okamžité rozsvietenie na plný výkon. Index farebného podania (CRI) je v jej prípade zvyčajne viac ako 80, čo vám zaistí verné podanie farieb osvetlenia. Samozrejmosťou je aj bezproblémový chod pri nízkych teplotách.

Čoraz väčším trendom v mnohých domácnostiach sa stávajú aj LED pásy.. Avšak svoje uplatnenie nachádzajú i v baroch či v reštauráciách. Súčasný trh ich ponúka v mnohých variáciách a s rozličnou svietivosťou. Najčastejšie sa však pohybuje od 4,8 W/m (osvetlenie políc, dekoračné osvetlenie, osvetlenie vitrín...) až po 20W/m. LED pásik s vyššou svietivosťou sa používa na osvetlenie kuchynských liniek alebo celých miestností. Veľkou výhodou je jednoduchá inštalácia, ktorá spočíva v ich ľahkom nalepení prostredníctvom samolepiacej pásky na požadované miesto.  

Nesmieme zabudnúť ani na LED žiarovku so senzorom. Nie je nič pohodlnejšie ako prísť domov a zasvietiť si svetlo bez nutnosti šmátrania po vypínači. Najčastejšie sa preto používajú na chodbách alebo v predsieni a fungujú na princípe infračerveného senzora na snímanie pohybu. Ich výhodou je hlavne veľká úspora elektrickej energie, pretože s nimi svietite iba toľko, koľko naozaj potrebujete.

Praktické rady na záver

Možno sa vám zdá, že téma LED svetiel a kupovanie LED žiaroviek je hotová veda. Opak je však pravdou. V skutočnosti stačí vziať do úvahy iba niekoľko parametrov, ktoré sa vám hodia, a ktoré potom pri výbere vhodnej LED žiarovky zohľadníte. Preto sme pre vás pripravili krátke zhrnutie toho, na čo by ste pri LED žiarovkách nemali zabudnúť.

 • Ako prvé si dobre premyslite, kam potrebujete žiarovku umiestniť a pri akej činnosti budete využívať jej svetlo. Myslite na to, že pri hodnote približne 3000 Kelvinov bude svetlo žlté, ale pri hodnote 4000 až 5000 K už bude modré a studené, čo sa nie vždy hodí. Rovnako treba vziať do úvahy skutočnosť, že odlišná farba svetla spôsobuje aj odlišné osvetlenie, prípadne inú viditeľnosť.
 • LED žiarovky sa vyrábajú v rozličných farbách svetla. Pokiaľ potrebujete niečo útulné a príjemné vášmu oku, vyberte si teplú bielu farbu LED osvetlenia – hodnota do 3000 K. Táto farba svetla je ideálna na čítanie a oddych.
 • Ak potrebujete nahradiť konkrétnu watáž klasickej žiarovky, tak na obale výrobku hľadajte údaj o svetelnom toku v lumenoch. Na základe toho potom zistíte, či vami vybraný výrobok spĺňa túto požiadavku.
 • Ak potrebujete osvetliť málo obývaný priestor, ako napríklad sklad, prípadne potrebujete vonkajšie osvetlenie, vyberte si studenú bielu farbu svetla (4000 K – 6000 K).
 • LED žiarovky sa nekupujú podľa Wattov. Smerodajný je jedine vzájomný pomer svetelného výkonu a spotreby.
 • Ak potrebujete osvetliť konkrétne miesto, siahnite po bodovej žiarovke s malým vyžarovacím uhlom (60°). Avšak na stenu alebo na strop sa viac hodia žiarovky so širokým uhlom vyžarovania (120°).
 • Nezabudnite si prekontrolovať typ pätice – koniec žiarovky.  
 • Na niektorých obaloch LED žiaroviek sa nachádza aj orientačná kalkulačka úspor. Ak  tam chýba, tak podobné kalkulačky je možné nájsť na internete.
Vráťme sa späť k čítaniu a relaxu. Na príjemný relax pri knihe nie je dôležitá iba farba svetla. V tomto smere je dôležitý aj Index farebného podania (CRI). Náruživý čitateľ určite ocení, keď sa farby vyžarovaného svetla budú javiť čo najvernejšie. Čím viac sa hodnota CRI blíži ku 100, tým lepšie.

Bonipo odporúča