Ako ušetriť pri stavbe rodinného domu

Ako ušetriť pri stavbe rodinného domu
Stavba domu môže byť najkrajším obdobím v živote. Alebo skutočnou nočnou morou. Každopádne, ide o najväčšiu investíciu pre bežného človeka. Desaťtisíce platíte za materiál, odborníkom aj robotníkom. Šporovlivý človek hneď začne rozmýšľať, kde sa dá ušetriť. Je predsa rozdiel, či splácate hypotéku 100 000 € alebo 140 000 €. Prečítajte si, ako šetriť s rozumom. Teda ako bývať s radosťou za rozumnú cenu bez toho, aby váš dom mal len 10 m2.

Rozpočet stavby rodinného domu

Je úplne bežné, že človek pri prvých myšlienkach na rodinný dom začne písať do Googlu „rozpočet stavby rodinného domu”. Inými slovami, koľko ho bude stáť.

Väčšinou sa takmer nič nedozvie. Je to ako by zadal do Googlu „Koľko stojí auto?”. V tom zistí, že začal z opačného konca. Hľadá informácie a dozvedá sa, že najskôr potrebuje vedieť, ako by mal dom vyzerať, aby spĺňal požiadavky rodiny. Aktuálne aj v budúcnosti.

Šetriť začnite už pri kúpe pozemku. Rovinatý pozemok vám ušetrí peniaze pri zrovnávaní a poskytne omnoho viac možností pri plánovaní stavby.

Ak potrebujete okrem peňazí ušetriť aj čas, zvoľte katalógový dom. Ich projekty sú k dispozícii okamžite a omnoho lacnejšie ako tvorba na mieru u architekta.

Najviac ušetríte vo fáze prípravy. V katalógu presne viete, koľko vás bude dom stáť. Ak sa rozumne uskromníte s menším jednopodlažným domom bez pivníc, ušetríte desaťtisíce.

stavba domu

Koľko stojí hrubá stavba rodinného domu?

Opäť otázka, pri ktorej skúsenému dodávateľovi stavby začne šklbať obočím. Ak má nadhľad, odpovie: „Najmenej z celého domu.” Toto vám potvrdia všetci, ktorí už postavili.

Pri hrubej stavbe vidíte pokrok. Po dokončení si poviete: „Super, ešte zostane aj na auto." Pravdou je, že skutočné výdavky ešte len začnú:


Rada

Nenechajte sa zlákať relatívne nízkou cenou hrubej stavby. Vždy berte rozpočet ako celok. Iba tak vás nič neprekvapí.


Stavba rodinného domu svojpomocne

Ide o skvelý spôsob, ako ušetriť. Najmä, ak ste murár alebo máte v rodine niekoho, kto ním je. Ak ste na stavbe nikdy nerobili, treba sa pripraviť, že vám to ukrojí poriadnu porciu času. A okrem toho je to drina.

Niektoré zdroje uvádzajú, že stavbou svojpomocne dokážete ušetriť až 40 % celkových nákladov. Ak budete stavať popri práci, môže sa stavba natiahnuť na niekoľko rokov.

Pri výpočte opäť vychádzajte z celkového rozpočtu domu. Do ceny počítajte aj hodiny svojej práce. Určite viete, koľko dokážete zarobiť za hodinu, keď ste vo svojej práci.

Možno vám vyjde, že sa to oplatí. Kúpite si montérky, meter a rukavice. Alebo zistíte, že lepšie urobíte, ak sa budete venovať tomu, v čom ste skvelí a stavbu prenecháte odborníkom.


Stavba domu

Ako skutočne ušetriť pri stavbe rodinného domu?

  • pozrite si projekty lacných rodinných domov
  • vyberte si pozemok na rovine, ideálne na dedine
  • dajte prednosť montovanému domu pred murovanou stavbou
  • zvoľte katalógový dom
  • šetrite pri výbere domu, nie na kvalite a kvantite materiálu
  • pri výpočte svojpomocnej výstavby počítajte aj svoju prácu
  • počíta sa každé ušetrené euro – tisíc položiek = 1000 ušetrených €
  • materiál si dajte vždy naceniť u viacerých dodávateľov
 • nezabudnite si pýtať cenové ponuky s dovozom a vykládkou na stavbu
 • pred výstavbou si rozmyslite, či chcete stavať rýchlo a lacno alebo kvalitne – nekvalitná stavba sa môže odraziť vo výrazných dodatočných nákladoch na dorábky a prerábky
náklady na investície prerátavajte dlhodobo - napríklad pri výbere podlahového vykurovania je investícia do elektrického kúrenia nižšia. Avšak teplovodné ho prekoná z hľadiska prevádzkových nákladov.

Bonipo odporúča