Ako vybrať bežky? TIETO parametre si pri kúpe všímajte

Ako vybrať bežky? TIETO parametre si pri kúpe všímajte
Vedeli ste, že bežkovanie patrí medzi najzdravšie športy vôbec? Prirodzený aeróbny pohyb mimoriadne prospieva telu, posilňuje srdce aj pľúca. Zimu nemusíte presedieť v teple doma, vyberte sa na bežky.

Užite si idylickú zimnú prírodu na maximu. Ak hľadáte vhodný šport, ktorému sa môžete venovať prakticky stále, vsaďte na bežky. Predtým, ako sa vyberiete do najbližšej predajne pre potrebnú výstroj, zodpovedzte si na pár základných otázok a by ste si vybrali skutočne dobre. Viete, ktoré parametre si kúpe bežiek treba všímať?


Výber si vopred premyslite

Nadchlo vás bežkovanie natoľko, že ste sa rozhodli tento zimný šport vyskúšať na vlastnej koži? Pred samotnou kúpou lyží si premyslite, či sa chcete venovať klasickému alebo skôr korčuliarskemu behu. Korčuliarske bežky sú o 4 až 6 mm širšie a dlhšie o 10 až 15 cm. Ďalším rozdielom je špička. Kým korčuliarske bežky ju majú kratšiu a oblejšiu, klasická lyža na bežkovanie je špicatejšia. Hoci v ponuke nájdete aj univerzálne lyže, pri ich výbere však počítajte s istými obmedzeniami počas bežkovania. Nezabudnite na to, že bežky si nekupujete na jednu sezónu, nechajte si poradiť odborníkom a pri ich výbere si dajte naozaj záležať.

Štýl jazdy

Bežecké lyže sa ďalej rozdeľujú podľa toho, aký štýl bežkovania preferujete:

Turistické lyže – vhodné pre začiatočníkov, nakoľko sú ľahko ovládateľné. Ideálne sú na túry v stope ale zvládnete v nich aj náročnejší a členitejší terén.

Kombi lyže – vhodné predovšetkým na beh v stope a pre lyžiarov, ktorí si svoj štýl definitívne nevybrali.

Backcountry lyže – vhodné do ťažšieho a neupraveného terénu, keďže disponujú oceľovými hranami.

Šupinové lyže – kvôli povrchu sklznice, ktorá pripomína šupiny, nie sú tieto bežky vhodné na čerstvý praný alebo naopak, zľadovatený sneh.  

Samostatnú skupinu tvoria juniorské, dámske aj fitness bežky. V prípade detí vyberajte tie, ktoré sú mäkšie, s protišmykom a dieťaťu poskytujú potrebnú stabilitu.

Dĺžka a šírka bežiek

Rovnako, ako pri zjazdových lyžiach či snowboarde, aj v prípade bežeckých lyží je dôležitá ich šírka a dĺžka. Zlý výber môže ovplyvniť športový zážitok a odhodlanie sa raz dva môže zmeniť na demotiváciu.

Šírka bežeckej lyže – pri športovom a závodnom lyžovaní siahnite po bežke, ktorej šírka je 45 mm. Tie, ktoré sú určené na rekreačné lyžovanie v stope by mali mať šírku minimálne 47 mm.

Dĺžka bežeckej lyže – základným a najjednoduchším pravidlom je – riaďte sa výškou vašej postavy. Dĺžka závisí od osobných preferencií ale aj terénu, na ktorom sa chystáte bežkovať. Lyže pre korčuľovanie by mali byť vo výške postavy alebo o 10 viac. Bežecké lyže na klasické lyžovanie sa kupujú až o 20 až 30 cm dlhšie, ako je vaša postava. Ďalšou pomôckou môže byť kúpa podľa hmotnosti.

 •         Do 40 kg – dĺžka 180 cm
 •         40 – 45 kg - dĺžka 180 cm
 •         45- 50 kg – dĺžka 180 až 188
 •         50 -55 kg – dĺžka 180 až 188
 •         55 – 60 kg – dĺžka 188 až 196
 •         60- 65 kg – dĺžka 188 až 196
 •         65 – 70 kg – dĺžka 196 až 201 cm
 •         70 -75 kg – dĺžka 196 až 201 cm
 •         75 – 80 kg – dĺžka 201 cm
 •         80 – 85 kg – dĺžka 201 až 206 cm
 •         85 – 90 kg – dĺžka 206 cm
 •         90 – 95 kg – dĺžka 206 cm
 •         Viac ako 95 kg – dĺžka 206 cm

Povinná výbava

Pri kúpe bežeckých lyží myslite tiež na kvalitné viazanie, obuv a palice. V prvom kroku si vyberte topánky, ktoré by vám mali poskytnúť komfort, následne k nich napasujte vhodné viazanie. Aj v tomto prípade platí, nejde na investíciu na jednu sezónu, nešetrite. A ako si poradiť s palicami? Aj pri ich výbere treba brať do úvahy štýl bežkovania, ktorý uprednostňujete. Pri korčuľovaní sú vhodné palice, ktoré siahajú pod nos, pri klasickom štýle bežkovania si vyberte palice o 30 až 35 kratšie ako je vaša výška.

 

 

Bonipo odporúča