Ako vyčistiť a ušetriť miesto na disku?

Ako vyčistiť a ušetriť miesto na disku?
Čas od času sa naše telefóny zaplnia rôznymi súbormi, ako sú fotky, videá, správy, aplikácie a odzrazu nám na disku už nezostane miesto. Čo v takomto prípade robiť?

Vymažte dáta aplikácií

Ak sa nechcete zbaviť aplikácie, ale potrebujete získať nový priestor na disku, jednoducho vymažte dáta, ktoré si aplikácia vo vašom zariadení uchováva. Ako na to?

  1. V nastavení telefónu nájdite nastavenia o aplikáciách. Zobrazí sa vám zoznam aplikácií.
  2. Kliknite na vami zvolenú aplikáciu a zobrazia sa vám údaje o aplikácii.
  3. Zobrazí sa tlačidlo s nápisom “odstrániť údaje” alebo “Zmazať dáta” - kliknite na tlačidlo a údaje z aplikácie sa odstránia.

Čo sa teda odstráni? Aplikácie si uchovávajú rôzne údaje v takzvanej “cache” pamäti. Sú to napríklad prihlasovacie údaje, aby ste sa zakaždým po otvorení aplikácie nemuseli prihlasovať. To je veľmi užitočné. Avšak sú tu aj rôzne iné údaje ako údaje o polohe, o zariadení, o vás a iné. Záleží, aké údaje aplikácia potrebuje k jej fungovaniu. Vymazaním tak aplikácia stratí o vás údaje, ale vy sa môžete opäť prihlásiť a aplikácia bude fungovať ako predtým. S tým rozdielom, že bude zaberať menej miesta na disku.

!! POZOR: zmazané údaje sa už nedajú obnoviť !!!

tablet


Prenesenie súborov na CLOUD

Ďalším riešením ako šetriť miesto v zariadení je uloženie súborov na cloud. Cloud je internetový server, ku ktorému máte prístup (napríklad prostredníctvom vytvoreného účtu) a ktorý slúži ako externá pamäť - môžete si sem nahrať súbory, fotky, videá, hudbu… skrátka hocičo, čo nechcete aby vám zaberalo miesto v telefóne. Takýto cloud je napríklad Google Drive, ktorý je zdarma a ak máte telefón s Androidom, už ho tam máte predinštalovaný. Stačí tak len nahrať súbory. Po prihlásení do Cloudu sa k nim viete opäť dostať, prezrieť alebo stiahnuť späť do zariadenia.

Ako na prácu s cloudovou aplikáciou Google Drive?

  1. Ak máte android a chcete použiť Google Drive, aplikácia je už vopred predinštalovaná, pre iOS je potrebné aplikáciu stiahnuť
  2. Otvorte aplikáciu, ak už máte účet prihláste sa s vašim kontom Google, ak konto ešte nemáte, je potrebné si ho vytvoriť
  3. Po prihlásení sa vám zobrazia všetky súbory ktoré sú na cloude nahrané. Pre nahratie nových súborov kliknite na ikonu “+”. Zobrazia sa vám možnosti pridania nového priečinka, dokumentov, tabuliek, prezentácie, ale aj možnosť nahratia súborov. Zakliknite túto možnosť a označte súbory, ktoré sa majú nahrať. Nahrávanie súborov môže trvať dlhšie, v závislosti od veľkosti daných súborov.

Existujú aj iné cloudové systémy ako napríklad DropBox, iCloud alebo OneDrive či Mega. Nie všetky však ponúkajú svoje služby zadarmo. Za niektoré cloudové systémy si musíte mesačne zaplatiť. To isté platí aj o rozšírení miesta na cloude, keďže zadarmo získate len obmedzené gigabajty priestoru.


Odinštalovanie nadbytočných aplikácií

Výrobca telefónu do zariadenia pri výrobe predinštaluje viacero aplikácií. Robí to hlavne kvôli partnerom, ako je napríklad Google, s ktorými má zmluvu a jednoducho ich tam musí dať. Na čo vám však v telefóne bude aplikácia vyhľadávača Bing, Booking.com, alebo rôzne demoverzie hier, ktoré si aj tak budete musieť zaplatiť ak ich chcete hrať celé? Jednoducho tieto aplikácie odinštalujte a zistíte, že ste si práve získali zopár giga voľného miesta navyše.

Ako odinštalovať aplikáciu jedným dotykom?

Ak vlastníte novší smartfón, možno dokážete aplikáciu odinštalovať rýchlo a jednoducho. A to dvoma spôsobmi:

  1. Na aplikácií podržíte prst a zobrazí sa možnosť odinštalovať.
  2. Na aplikácií podržte prst a presuňte aplikáciu do hornej alebo spodnej časti obrazovky, kde zasvieti ikonka v tvare smetného koša alebo “x”.
  3. Stačí už len odinštalovanie potvrdiť

Aplikácie na optimalizáciu zariadenia

V obchode s aplikáciami môžete nájsť rôzne aplikácie, ktoré vám vyčistia disk od nepotrebných súborov a optimalizujú telefón. Pozor, nie všetky aplikácie, ktoré sa tak tvária to aj spravia. Treba byť na pozore a sťahovať len overené aplikácie. Aby sa vám nestalo, že vám dáta nie len zmiznú, ale sa aj dostanú do nesprávnych rúk.

Ak však zvolíte správnu aplikáciu, jej účinok bude pozitívny. Niektoré zariadenia majú takýto optimalizátor už nainštalovaný od výroby. Ak ho nemáte, stačí stiahnuť jednu z týchto aplikácii. Najlepšie hodnotené su aplikácie AVG Cleaner, CCleaner, Avast Cleanup alebo Fancy Booster.

Najideálnejšie je, ak optimalizáciu telefónu a čistenie disku vykonávate aspoň raz do týždňa. Zaberie to pár minút ale optimalizáciou si vyčistíte disk od zbytočných údajov, ktoré vytvorili aplikácie a ktoré sa tam nazbierali používaním zariadenia.


Naozaj to potrebujem?

Posledná rada je veľmi jednoduchá. Ako najlepšie získať miesto na disku? Odstráňte to, čo nepotrebujete. Naozaj potrebujete mať 5 hier a zbytočných aplikácii? Čo tak odinštalovať tie, ktoré ste už hrali? Taktiež nezaškodí pretriediť fotografie - veď predsa nie každá je dokonalá a pri fotení robíme viacero snímok, aby sme si mohli vybrať. To isté platí o stiahnutých súboroch a podobne.

Bonusový tip :)

Radi počúvate hudbu? Nesťahujte si hudbu priamo do zariadenia ale vyskúšajte aplikáciu na prehrávanie hudby, ako napríklad Spotify alebo Apple music. Nielenže ušetríte miesto v zariadení, ale taktiež budete mať prístup k akejkoľvek hudbe, akú budete chcieť v daný moment počuť. Nevýhodou je len pripojenie na internet, bez ktorého hudbu cez aplikáciu počúvať nemôžete.


Bonipo odporúča