Oslávte svetový deň behu a doprajte si novú bežeckú výbavu

Oslávte svetový deň behu a doprajte si novú bežeckú výbavu

Patrí beh k vašej obľúbenej športovej aktivite? Nenechajte sa odradiť klesajúcimi teplotami, pravidelnú dávku behu si môžete dosýta užiť aj v chladnejších mesiacoch. Stačí, ak si zabezpečíte kvalitnú a funkčnú bežeckú výbavu. Viete, čo všetko budete potrebovať?


Svetový deň behu

Vedeli ste, že 5. november je dňom, ktorý spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete? V boji proti chudobe založil Svetový deň behu v roku 1999 bežec Bill McDermott. Cieľom tejto charitatívnej udalosti je nielen získanie finančných prostriedkov ale i zvýšiť povedomie ľudí o príčinách vzniku a riešeniach chudoby vo svete. Od roku 1999 sa behu zúčastnilo viac ako 10 000 zaregistrovaných bežcov a nadšencov, ktorí sa rozhodli bojovať za dobrú vec neustále pribúda. Pridajte sa k nim aj vy!

 

Zásady tréningu v chladných dňoch

Leto je už dávno preč a na to, aby ste si beh užili v čo najväčšom komforte a bez neželaných následkov, ktorými sú nielen prechladnutie ale i nepríjemné zranenia, myslite na nasledovné zásady. Behať sa dá skutočne v každom počasí, prispôsobte však svoje tempo a kroky tomu či prší alebo sneží. Snažte sa dýchať nosom, v prípade, že plánujete odbehnúť viac kilometrov, myslite aj na pitný režim. V zimných mesiacoch je oveľa viac dôležité to, čo si oblečiete. Platí zásada, že čím viac plánujete odbehnúť, tým menej vrstiev by ste si mali mať. Po behu si doprajte krátky strečing, teplú sprchu a suché oblečenie.

 

Bežecké oblečenie vrstvite

Behanie v zime vyžaduje správny výber oblečenia. Vrstvite! Ide o  ideálny a odskúšaný spôsob, vďaka ktorému vám bude pri behu príjemne a kilometre do „cieľa“ nebudú utrpením ani v mínusových teplotách. Vrstvením oblečenie si zabezpečíte lepšiu pohyblivosť, odvod potu či dýchanie pokožky.

  1. vrstva – funkčné tričko s dlhým rukávom, v ideálnom prípade zateplené alebo rolák so zipsom. K tomu kvalitné termo legíny a máte základnú vrstvu. Pokiaľ sa v legínach cítite príliš "naho", nebojte sa navrstviť na ne voľnejšie kraťasy, prípadne zvoľte voľnejšie bežecké nohavice z kvalitných športových materiálov. 

 

Dámske funkčné oblečeniePánske funkčné oblečenie

 

  1. vrstva – funkčná a teplá mikina

 

Dámska teplá mikina

 

  1. vrstva – bežecká bunda do akéhokoľvek počasia. Dôležité je aby bola z nepremokavého materiálu aby ste boli v suchu v prípade, že vás pri behu zastihne dážď alebo sneh. Určite oceníte aj odolnosť proti vetru, ale zároveň priedušnosť.

 

Bežecká bunda

 

Samostatnou kapitolou na ďalší článok sú bežecké tenisky. V zime dbajte najmä na vodeodolnosť  a kvalitnú podrážku. Nechcete sa predsa pošmyknúť na mokrej zemi alebo na snehu a prísť k nepeknému zraneniu. Ďalšími drobnosťami, ktoré oceníte na jeseň a v zime oceníte sú špeciálne ponožky, nákrčník, čiapka či rukavice.  Investujte do kvalitných materiálov, ktoré sa vám odvďačia funkčnosťou.

 

Vyznáte sa v symboloch na oblečení?

Neviete sa zorientovať v širokej ponuke bežeckého oblečenia, ktoré trh ponúka? Okrem dizajnu a príjemného pocitu z materiálu na dotyk sa zamerajte na materiál, z ktorého je oblečenie vyrobené. Ak sa neviete zorientovať v jednotlivých symboloch, ktoré vidíte na visačkách, nechajte si poradiť skúseným personálom. Najčastejšie symboly, ktoré môžete nájsť na bežeckom oblečení sú:

  • Lycra, elastan – čím viac ho oblečenie obsahuje, tým viac sa stáva pružnejším. V niektorých prípadoch ide o maximálne priľnavé oblečenie tzv. „druhú kožu“
  • Sinofit, Silver protect, Aigon -  ide o materiál, ktorý obsahuje vrstvu striebra, ktorá zabraňuje zápachu a má antibakteriálne vlastnosti
  • ThermoLight – typ dutého vlákna (polyester), ktoré sa používa pri oblečení zabezpečujúcom hrejivosť
  • Wind Stopper, Wind Proof - oblečenie alebo jeho časť má zvýšenú odolnosť proti vetru, ideálne pre beh v chladnom počasí
  • CoolMax – oblečenie do teplého počasia; čím vyšší obsah, tým nižšia hrejivosť
  • Warm  - oblečenie vhodné to chladného počasia ( Cool – teplé počasie)
  • GoreTex  - ide o priedušnú nepremokavú membránu, ktorá  zvnútra odvádza výpary  pri nižších teplotách a strednej fyzickej záťaži

Malá rada na záver. Okrem chuti športovať a kvalitnej bežeckej výbavy nezabúdajte nielen v chladných mesiacoch na rozcvičku. Zahrejte svaly , rozpumpujte srdce aj pľúca. Iba tak sa vyhnete prípradným zraneniam a z behu budete mať pôžitok vo všetkých smeroch.

Bonipo odporúča