Skúste to bez výživových doplnkov: Ideálnou cestou je vyvážená strava

Skúste to bez výživových doplnkov: Ideálnou cestou je vyvážená strava
Kúpite ich v každej lekárni, sľubujú zdravie a často po nich ľudia siahajú napriek tomu, že cesta k zdravému telu je oveľa jednoduchšia. Skúste im povedať rázne „NIE“ a sústreďte sa na vyváženú stravu, pohyb a život bez stresu.

Jednoduchšia cesta?

Stali sa bežnou súčasťou našich životov a domácich lekárničiek. Nie je nič jednoduchšie, ako si k raňajkám a šálke kávy „naordinovať“ za hrsť vitamínov z lekárne. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že naše staré mamy ich nepoznali a predsa im nič nechýbalo? Jedli sezónnu zeleninu a ovocie, ktorú si sami vypestovali, varili z toho, čo chovali a nechýbal im pohyb. Skúste to rovnako! Prístup ku kvalitným potravinám je dnes vcelku jednoduchý a pohyb sa stal bežnou súčasťou azda každého z nás. Povedzte nie výživovým doplnkom a zamerajte sa na to, čo si nakladáte na tanier.


Vyvážená strava

Chcete pre svoje telo len to najlepšie? Aj proti prechladnutiu či bolestiam hlavy môžete bojovať prírodným spôsobom. Chýba vám zinok, v chladných mesiacoch slnečný vitamín D či vláknina? Až 90% chôrob má pôvod v strave, preto dbajte na to, aby bola pestrá a vyvážená. Vitamíny a minerály z nej získané sú prirodzené a pre telo ľahšie spracovateľná. Čerstvá a surová strava obsahuje veľa postrádateľnej vlákniny, ktorá prospieva tráveniu, zúčastňuje sa na dôležitých metabolických procesoch, enzýmy navyše zohrávajú rolu pri detoxikácii organizmu. Viete, v ktoré potraviny by mali byť súčasťou vášho jedálnička?


Vitamín A – chráni a posilňuje imunitný systém, dýchacie a močové cesty. Nájdete ho v mrkve, sladkých zemiakoch a listovej zelenine.

Vitamín D - Až 90% vitamínu D získava telo priamo zo slnečných lúčov, vplyvom ultrafialového žiarenia si ho dokáže vyrobiť samo. Zvyšných 10% je nutné prijať zo stravy. Ovplyvňuje zdravie kostí, zubov, svalov, dôležitú úlohu zohráva pri delení buniek, podporuje funkciu imunitného systému a jeho nedostatok negatívne vplýva aj na kardiovaskulárny systém. Nájdete ho v morských plodoch, rybách, avokáde aj kokose.

Vitamín C – siahali ste po ňom pri prechladnutí a chorobe? Vitamín C rovnako ako vitamín A posilňuje imunitný systém a jeho zdrojom sú predovšetkým citrusové plody, kiwi aj jahody.

Vitamín E – jeho nedostatok sa môže prejaviť v čase, keď telo bojuje s rôznymi infekciami, chráni bunky pred vonkajšími radikálmi. Aby ste sa vyhli jeho nedostatku, naservírujte si pravidelne brokolicu a denne za hrsť orechov.  

Selén – telo ho potrebuje na reguláciu činnosti štítnej žľazy, imunitného systému aj ako prevenciu pred chronickými ochoreniami. Doprajte si konzervovaného tuniaka alebo para orechy.

Vápnik – posilňuje kosti, zuby, vplýva na správne fungovanie ciev aj vylučovanie hormónov. Vápnik doplníte konzumáciou mliečnych výrobkov, cereálií aj čínskej kapusty a kelu.

Zinok – lámu sa vám nechty a vypadávajú vlasy? Potrebujete posilniť imunitný systém? Doprajte si pravidelne hydinové a červené mäso alebo ustrice.

Železo – šošovica, fazuľa, ryby aj kuracia pečeň na vašom tanieri sa postarajú o prenos kyslíka do tkanív. Telo ho potrebuje aj pre rast buniek.

Vitamín K – jeho nedostatok môže zapríčiniť krvácanie slizníc a orgánov, dôležitý je v procese zrážania krvi. Nájdete ho v sóji, vajciach, pečeni, karfiole aj v listovej zelenine.

Kyselina listová – podporuje tvorbu červených krviniek, pôsobí na správny vývoj nervovej sústavy. Červenú repu aj listovú zeleninu by sme mali ženy v oveľa väčšej miere dopriať počas tehotenstva.

Vitamín B – má vplyv na metabolické procesy v tele, činnosť mozgu a podpisuje sa aj na zdraví pokožky celého tela. „Béčko“ hľadajte v banánoch, zemiakoch, chrene, avokáde, vo vnútornostiach aj orechoch.

Bonipo odporúča