Tipy na sviatočné drinky. Zabodujte na vianočnej alebo silvestrovskej párty

Tipy na sviatočné drinky. Zabodujte na vianočnej alebo silvestrovskej párty

Sviatky sú už v plnom prúde. Pred Vianocami sú obľúbené vianočné večierky, cez sviatky sa doma stretáva celá rodina a na Silvestra chcete začiť párty roka s priateľmi. Zmeňte sa na chvíľu na profesionálneho barmana a ohúrte svojich blízkych originálnymi miešanými nápojmi. K Vianociam bezpodmienečne patrí varené víno, či vaječný koňak. No nebojte sa vyskúšať ani originálnejší horúci cider. Báť sa netreba ani studených drinkov. S vhodne vybranými ingredienciami sa razom zmenia na symbol vianoc. Na sviatky sú ideálne studené sviatočné miešané nápoje s rumom, alebo luxusným šampanským. 

Či už v zime preferujete horúce drinky alebo si radšej vychutnávate pri horúcom krbe tie ľadovo vychľadené, tak tu máme dačo pre každého. 


Varené víno, či punč?

Pokiaľ ste klasici, tak určite u vás cez sviatky nesmie chýbať varené víno alebo vianočný punč. Každá rodina má svoj vlastný recept, ale základný recept na varené víno je nasledovný. V malej troške vody (len na dne hrnca) varte chvíľu dve paličky celej škorice a malú hrsť klinčekov. Pridajte biele alebo červené víno a podľa potreby doslaďte. Pridať môžete aj plátky citróna alebo pomaranča. Pred podávaním preceďte a výborné varené vínko je na svete. 

Punč zasa pripravíte z červeného vína, čierneho čaju a dobrého rumu. Priveďte do varu vodu a vylúhujte čierny čaj. Čaj oslaďte, pridajte do neho niekoľko paliečiek škorice a pár klinčekov. Prilejte šťavu z citróna a ovocnú šťavu. Klasicky sa pridáva pomarančová šťava, ale skúste zaexperimentovať aj s iným ovocím. Celú zmes znovu zohrejte a chvíľu mierne povarte. Pridajte na menšiu kúsky nakrájané ovocie - jabĺčka, maliny, mandarínky, čokoľvek máte doma. Následne pridajte červené víno a kvalitný voňavý rum. Pred podávaním prihrejte. Pozor, aby sa už po pridaní alkoholu punč nevaril!

 

Punč

 

Vaječný koňak

Druhou klasikou vianočných nápojov v našich končinách je určite vaječný koňak. Tie hotové, ktoré môžete kúpiť v obchode vo fľačiach sa ani zďaleka nechytajú na poctivý, doma pripravený vaječný koňak. Nezabudnite, že vaječný koňak stojí a padá na surovinách. Tou najvýraznejšou je samozrejme rum. Určite použite pravý kvalitný a voňavý rum a nie náhrady s názvom "um", ktorý s pravým rumom nemajú nič spoločné. Síce pravý rum je o niečo drahší, no tá výsledná chuť bude stáť za to. A s akciami a zľavami v e-shopoch Bevmarket.sk alebo SvetNápojov.sk dokonca ušetríte. Na základný recept na vaječný likér si vyšľahajte 5 žĺtkov s 5 lyžicami práškového cukru a obsahom jedného vanilkového lusku, či vanilkovou esenciou. Pridajte plechovku salka a šľahajte do hladka. Prilejte 0,5 litra kvalitného rumu a premiešajte. Nechajte odstáť a prelejte do fľaše. 

 

Vaječný koňak

 

Brusnicová mimóza

Poznáte mimózu? Je to veľmi jednoduchý drink zo šumivého vína, šampanského alebo prosecca s pomarančovým džúsom. Spravte si jeho sviatočnejšiu obdobu. Potrite vrch pohára na šampanské sitrónovou šťavou a "namočte" do kryštálového cukru. Vytvoríte tak nádherný efekt námrazy. Naplňte pohár do jednej štvrtiny brusnicovým džúsom a do vrchu dolejte šampanské. Pokiaľ máte aj čerstvé brusnice tak ich môžete využiť na ozdobu. Prepichnite špáradlom dve brusnice a napichnite ich na vetvičku rozmarínu, ktorú ste pred tým do polovice očistili od lístočkov. Takúto ozdobu položte na kraj pohára a máte nádherný sviatočný drink. 

Široký výber šumivých vín, prosecca ale aj šampanského nájdete v e-shope SvetNápojov.sk

 

Jablkový "Old fashioned"

Old fashioned je klasický drink z whisky. Obzvláštnite ho chuťou jabĺk a škorice a z pohára budú priam kričať Vianoce. Jeho príprava je takisto veľmi jednoduchá. Do pohára na whisky dajte ľad, prilejte jablkový cider, panáka kvalitnej whisky, trošku škorice a pokiaľ máte, tak aj kvapku Agnostura bitter. Zamiešajte a podávajte ozdobené plátkom jabĺčka, paličkou škorice a snietkou rozmarínu.

 

Jablkový "Old fashioned"

Široký výber alkoholu, ale aj príslušenstva na miešané drinky nájdete v Inspinariu, v e-shopoch Bevmarket.sk a SvetNápojov.sk

 

Užite si krásnu atmosféru sviatkou s voňavým horúcim, či studeným drinkom v ruke a nezabúdajte aj cez sviatky piť s rozumom! :)

Bonipo odporúča