Vystavte stopku žrútom mobilných dát, a ušetrite ich na dôležité veci

Vystavte stopku žrútom mobilných dát, a ušetrite ich na dôležité veci

Máte neobmedzené mobilné dáta alebo si strážite ich míňanie? Sledujete videá alebo počúvate hudbu? Obmedzené dátové balíčky si môžete takto veľmi rýchlo vyčerpať. Aby ste mohli používať neobmedzený počet dát, musíte v každej spoločnosti spĺňať určité podmienky. Niektoré spoločnosti ponúkajú po vyčerpaní dát dokúpenie ďalších. Sú aj paušály, ktoré vás nestopnú od internetu, ale zníži sa jeho rýchlosť . Prečítajte si pár rád, ako ušetriť dáta pri používaní najpopulárnejších aplikácií.


Obľúbené aplikácie ako najväčší hltači dát 

Všetci máte radi, keď máte svoje dáta pod kontrolou. Snažíte sa ich ustrážiť, ale blíži sa koniec mesiaca a už vám chýbajú. Ktoré aplikácie vás oberajú o najväčší počet dát? No predsa tie obľúbené, akými sú napríklad:

    • Facebook
    • Youtube
    • Google Play
    • Google Chrome 

V aplikácii Facebook si môžete vypnúť automatické prehrávanie videí. V ponuke menu v nastaveniach a v súkromí zapnete šetrič dát. Youtube je ďalšou aplikáciou, ktorá spotrebúva množstvo dát. Aj v tomto prípade môžete nad nimi získať kontrolu. Vypnete prehrávanie videí a streamovanie využívajte v nižšom rozlíšení.

Vo veľkej miere spotrebuje dáta aj obchod Google Play. Dôvodom sú automatické aktualizácie. Aplikácia Google Chrome je využívaná najviac. Aj pri prezeraní internetových stránok môžete šetriť dáta.

mobilnedata_2


Tip: Nastavte si aplikácie, aby synchronizácia prebiehala len cez wifi. Skôr ako si zapnete dáta, zapnite si wifi sieť.

Mobilné dáta v zahraničí 

Akonáhle cestujete do zahraničia, okamžite nastupuje roaming. Dátové služby sa účtujú za domáce sadzby a neúčtujú sa žiadne poplatky navyše. Platí tu však politika primeraného využívania služieb.

Operátor môže uplatňovať kontrolné mechanizmy, aby zabránil zneužívaniu pravidiel. Niekedy vám môže byť účtovaný príplatok za dátový roaming. Mobilný operátor vám taktiež môže v zahraničí obmedziť objem dát. 

Ak máte zmluvu s neobmedzenými dátami na Slovensku, nie vždy to musí platiť aj v zahraničí. Ak cestujete mimo EÚ, používanie dát si overte u svojho operátora. Nechcete predsa, aby vás poplatky nepríjemne prekvapili.


Ako vypnúť mobilné dáta

Ak nemáte predplatený dátový balíček, internet sa oplatí využívať na wifi. Keď si zapínate mobilné dáta, väčšinou sa vyčerpajú veľmi rýchlo. Môže za to prenos údajov na pozadí, ktorým sa venuje málo pozornosti.

Dôležité je aj správne nastavenie telefónu. V prvom rade treba nastaviť aktualizáciu výlučne cez wifi. Účty a ich synchronizáciu musíte vypnúť. Keď zapínate dáta, hneď sa aktualizujú. Vypnutie dát predlžuje aj životnosť batérie. Čím menej sťahujete, tým menej zaťažujete batériu.

mobilnedata_3

Zdieľanie mobilných dát

Vaše mobilné dáta môžete aj zdieľať. Pripojíte iný telefón, tablet alebo počítač k internetu. Zdieľanie pripojenia týmto spôsobom sa nazýva tethering

Väčšina telefónov s Androidom môže mobilné dáta zdieľať. Pripojenie prebieha pomocou siete wifi, bluetooth alebo USB kábla. Niektorí mobilní operátori tethering obmedzujú. Môžu si zaň účtovať aj ďalšie poplatky. Tieto informácie si musíte zistiť u svojich operátorov.

Zhrnutie

Každý z vás používa rôzne aplikácie. Niektoré sa neustále aktualizujú a sťahujú si dáta, aj keď s nimi nepracujete. Tieto aplikácie identifikujete v nastavení telefónu. Nájdete si položku spotreba dát a tak týchto žrútov odhalíte. Potom si v aplikáciách zmeníte preddefinované hodnoty a šetríte dáta. Dá sa taktiež prednastaviť sťahovanie len pomocou wifi siete. Náhodným sťahovaniam prostredníctvom mobilných dát sa vtedy vyhnete.

Bonipo odporúča