Zabezpečte si kvalitný spánok: Ako vybrať vhodný matrac?

Zabezpečte si kvalitný spánok: Ako vybrať vhodný matrac?
Trpíte nespavosťou a ráno sa zobúdzate s pocitom, že ste si absolútne neodýchli? Jedným z faktorov, ktorý vplýva na kvalitu spánku je matrac. Viete si vybrať ten správny?

Pre zdravý spánok

Zariaďujete si spálňu alebo ste po niekoľkých prebdených nociach dospeli k záveru, že je čas zhodnotiť, na akom matrace vlastne spíte? Nech je už skutočnosť akákoľvek, výber vhodného matraca dokáže do veľkej miery ovplyvniť váš spánok. Na čo si pri jeho kúpe dať pozor?

Dôležité parametre

Kúpa matraca nie je lacnou záležitosťou a rovnako nejde o investíciu na pár mesiacov. Pri kúpe si zamerajte na jeho tvrdosť, materiál a zohľadnite nielen svoju hmotnosť ale aj to, či bude matrac používať pár alebo jednotlivec. Ak chcete kvalitný matrac za super cenu, môžete využiť Dormeo zľavový kód a upltniť ho pri nákupe matraca.

Tvrdosť matraca

Správnu voľbu tvrdosti matraca ovplyvňuje najviac váha človeka. Riaďte sa jednoduchým pravidlom – čím vyššia je vaša hmotnosť, tým tvrdší by mal matrac byť. Druhou zásadou je, poloha, v ktorej počas noci najčastejšie spíte. Poloha na chrbte a bruchu si vyžaduje tvrdší matrac, ak spíte na boku, kúpte si matrac o niečo mäkší.

 • Matrac s tvrdosťou 1 – mäkký matrac, do 70 kg (starší ľudia a ženy)
 • Matrac s tvrdosťou 2 – stredne mäkký matrac, do 90 kg (najväčšia skupina užívateľov)
 • Matrac s tvrdosťou 3 – stredne tvrdý matrac, do 120 kg (muži, ľudia s nadváhou a deti vo vývoji)
 • Matrac s tvrdosťou 4 – tvrdý matrac, do 150 kg (ľudia s nadváhou a zdravotnými problémami)

Rozmer matraca

Pri kúpe matraca si dôkladne premerajte šírku, dĺžku a výšku toho pôvodného, ak kupujete zároveň aj novú posteľ, dôležité sú jej rozmery, aby sa matrac do nej dokonale zmestil. Myslite na to, že dĺžka by mala byť aspoň o 20 cm väčšia, ako je vaša výška, šírka býva zväčša 90 cm a výška matraca by mala presahovať rám postele. Čoraz väčším trendom sú vysoké matrace, dajte si však pozor na to, aby ste v sede dosiahli nohami na podlahu. Ideálna výška je 15 až 20 cm.

Partnerský matrac

Výber vhodného matraca pre pár môže byť ťažkým orieškom. Azda iba v ojedinelých prípadoch sa stáva, že obaja partneri majú rovnakú váhu aj preferencie. Riešením je kúpiť oddelené matrace, kedy si každý vyberie podľa svojich potrieb alebo partnerský matrac, ktorý je rozdelený do dvoch tvrdostí.

Materiál matraca

To, z akého materiálu je matrac do postele vyrobený sa odrazí aj na jeho cene. Na kvalitnom spánku sa ale šetriť neoplatí, preto si na výber vyčleňte dostatok času. Pýtajte sa, skúšajte, rozhodujte sa. Z hľadiska výplne je najjednoduchšie delenie matracov na penové, latexové a pružinové. Aké sú medzi nimi rozdiely?

 • Penové a latexové matrace skladajú sa z jednej alebo z dvoch druhov peny. Ich výhodou je predovšetkým pohodlnosť, dobre sa prispôsobia tlaku tela a preto sú medzi zákazníkmi najvyhľadávanejšie.
 • Pružinové matrace – hoci sú tieto matrace pružné, disponujú dlhou životnosťou a tvarom sú stále, obľube sa tešia čoraz menej a vytláčajú ich modernejšie materiály a prevedenia.
 • Taštičková pružina – matrace s malými pružinami v tzv. „taštičkách“. Ich množstvo zaručuje optimálne rozloženie hmotnosti majiteľa.
 • Sendvičové matrace – ich výplň sa vyrába spojením niekoľkých vrstiev, ktoré sú z rôznych materiálov. Vyznačujú sa nielen maximálnym komfortom ale i dlhšou životnosťou.
 • Kokosové matrace – známe tiež ako matrace s kokosovým vláknom už majú „boom“ za sebou. Vyznačujú sa kvalitnou oporou, ktorú poskytujú chrbtici počas spánku.
 • Matrace so zónovaním  - povrch tohto druhu matracov je rozdelený do častí s rôznou tvrdosťou a výstuhou. Zón môže byť 7 a čím viac ich matrac má, tým je sa klasifikuje ako kvalitnejší.
 • Gélové matrace – vo svojom vnútri ukrývajú ploché gélové časti, ktoré vytvárajú akupresúrne body. Tento aspekt pozitívne vplýva na uvoľňovanie svalstva.
 • Matrace z prírodných materiálov – na ich výrobu nie sú použité žiadne syntetické látky. Prírodný materiál zabezpečuje lepšiu termoreguláciu, jeho používanie nedráždi ľudí trpiacimi alergiami.
 • Zdravotné matrace – určené sú pre ľudí, ktoré sú ležiace a tým pádom musia spĺňať najprísnejšie kritériá. Matrac musí byť hypoalergénny a pri jeho kúpe si vždy vyžiadajte certifikát.

Bonipo odporúča