8 tipov, ako dodržať svoje novoročné predsavzatie

8 tipov, ako dodržať svoje novoročné predsavzatie

Koniec roka je nielen obdobím, kedy väčšina z nás bilancuje a hodnotí. Koniec roka je rovnako obdobím, kedy túžime po nových výzvach a nechýba nám motivácia veci meniť a začať robiť inak. Je to ten najlepší čas zbaviť sa zlých a neproduktívnych návykov, či zmeniť to čo sa nám na sebe nepáči. Najtradičnejšie chcú ľudia prestať fajčiť, či schudnúť, no často si dávajú aj dosť nezvyčajné predsavzatia. Dávate si novoročné predsavzatia a darí sa vám ich plniť?


Stop fajčeniu, hurá chudnutie!

A čo ešte? Na zozname najčastejších novoročných predsavzatí by ste bez pochýb našli aj tie, ktoré sa týkajú zmeny životného štýlu, cestovania, zmeny práce alebo dokonca aj partnera ale i túžby čítať viac kníh, naučiť sa niečo nové alebo viac času venovať priateľom a rodine. Darí sa vám ich aj plniť alebo sa po pár týždňoch vzdávate? S našimi radami možno konečne vykročíte tým správnym smerom. Tak smelo do toho!

 

1. Správny výber

Základom je vybrať si také predsavzatie, ktoré sa dá reálne aj splniť. Často prichádza zlyhanie práve preto, že si si vytýčili nedosiahnuteľný cieľ. Máte výraznú nadváhu a chcete schudnúť? Nemôžete si dať predsavzatie, že chcete do leta nosiť veľkosť S. To je pravdepodobne nereálne. Radšej si dajte predsavzatie, že začnete chodiť pravidelne aspoň 3 krát do týždňa cvičiť a začnete sa zdravšie stravovať. To už je reálne splniť. Buďte k sebe kritický a láskavý zároveň. Z plnenia predsavzatí by ste mali mať radosť, nie stres.

 

2. Na začiatok stačí jedno

Ak sa vám doteraz predsavzatia nedarilo plniť, možno bol problém aj v tom, že ste si ich dali hneď niekoľko. Nesnažte sa zmeniť celý svoj starý spôsob života za jeden rok. Vyberte si smer či vec, na ktorej vám záleží najviac. Splniť jedno predsavzatie je na začiatok viac, ako dosť.

 

3. Robte to pre seba

Nech ja vaše predsavzatie akékoľvek, vždy myslite na to, že to robíte pre seba. Akonáhle sa rozhodnete pre zmenu, po ktorej túži alebo ju očakáva od vás nikto iný, je viac ako jasné, že do cieľa „nedobehnete.“ Robte to, čo chcete skutočne vy sami. Ste fajčiar? Škodíte tým len sami sebe a musíte si uvedomiť, že ak ste sa rozhodli prestať, tak robíte dobrú vec pre seba. Alebo by ste chceli rozšíriť svoje intelektuálne obzory a začať viac čítať? Dajte si predsavzatie, že prečítate aspoň jednu knihu mesačne a spravte z toho svoj zvyk. 

Chcete viac čítať? Online kníhkupectvo Bux ponúka zľavový kupón, s ktorým máte každý deň inú knihu len za polovicu!

 

4. Jasný cieľ

Predsavzatie nestačí len pomenovať a vyriecť. Určite si jasný a konkrétny cieľ, ktorý vás počas celého roka bude poháňať dopredu. Napíšte si ho a nalepte na viditeľné miesto. Vágne "chcem schutnúť" a "chcem schudnúť 10 kíl do júla" je v zásade veľký rozdiel, nemyslíte?

 

5. Na očiach

Svoje predsavzatie majte na očiach najviac, ako sa dá. Napíšte si ho na chladničku, nalepte obrázok vysnívanej postavy na chladničku, alebo použite fotku destinácie, kam túžite vycestovať a šetríte peniaze, ako pozadie na svoj mobil. Fakt to funguje! 

 

6. Verte si

To, že to nevyšlo niekoľko krát nie je dôvod myslieť si, že zlyháte opäť. Verte si, že svoje predsavzatie tento rok dokážete splniť. V najťažších chvíľach myslite na to, že ste už prišli do cieľa a skúste si predstaviť, ako chutí pocit víťazstva.

 

7. Prezraďte ho

Prezraďte svoje novoročné predsavzatie svojmu partnerovi, alebo priateľom a poproste ich, že ak vy budete zlyhávať, oni vám podajú pomocnú ruku a dodajú vám silu ísť vpred. Na ceste za svojim cieľom vám možno pomôže pocit, že v tom nie ste sami a niekto vo vás verí. Okrem toho, čím viac ľudí o tom bude vedieť, tým trápnejšie sa budete cítiť, ak svoje predsavzatie nesplníte a o to viac sa budete snažiť. 

 

8. Odmeňte sa za čiastkový úspech

Závisí od toho, aké predsavzatie ste si dali. Odmeny však vždy fungovali a fungovať možno budú aj na vás. Ak ste sa rozhodli schudnúť, odmeňte sa vysnívanými šatami v menšej veľkosti. Uvidíte, ako vás to nakopne pokračovať ďalej. 

 

Držíme palce všetkým, ktorí sa rozhodli niečo na sebe zmeniť a prajeme veľa sily a vytrvalosti v plnení svojich predsavzatí. :)

 

Bonipo odporúča