Sprievodca výberom a nákupom proteínu
Proteín (proteínový prášok) patrí medzi doplnok výživy, na ktorý fyzicky aktívny (športujúci) jedinec narazí, spolu so spaľovačom tuku, ako na prvý. Keďže sa jedná o pomerne nákladný produkt, pokúsime sa vám týmto článkom odhaliť čo najviac, aby ste sa v procese výberu mohli rozhodnúť čo najlepšie a neskončili ako obeť marketingových ťahov.
Sprievodca výberom proteínu
Proteín sa ako výživový doplnok najčastejšie predáva vo forme prášku. To, či je prášok uskladnený v plastovom sáčku alebo sa nachádza v tvrdej plastovej dóze, nemá na kvalitu produktu žiaden dopad.
Úlohou proteínu je dodať telu bielkoviny, ktoré sú následne použité pri výstavbe svalovej hmoty, ktorá vzniká v čase regenerácie (oddychu).
Na tomto mieste trošku odbočíme a pripomíname, že svaly nerastú v posilňovni, ani počas behu na štadióne či v prírode, ani pri rúbaní dreva. Svalstvo sa tvorí iba vtedy, keď po kvalitnom tréningu (po preťažení) odpočívate a zároveň dodáte telu materiál, z ktorého nové svalstvo následne vznikne.
Prečo sa predáva v prášku?
Hlavným dôvodom, pre ktorý sa fyzicky aktívny jedinec rozhodne pre výživový doplnok akéhokoľvek druhu, je fakt, že chce (potrebuje) čo najviac ušetriť svoju telesnú energiu a dodať telu už hotové látky potrebné k regenerácii – výstavbe svalstva.
Proteín sa v prášku predáva preto, aby bolo možné zriedením prášku s vodou alebo mliekom pripraviť nápoj. Takto pripravený proteínový nápoj predstavuje pre telo ideálny zdroj výživy a na jeho trávenie nespotrebuje žiadnu extra energiu.
Tu máme najzásadnejší benefit proteínu – telo nemusí v žalúdku skladovať a miešať tuhú stravu, nemusí ju postupne uvoľňovať do čreva a nakoniec ju nemusí namáhavo štiepiť.
Typy proteínov
Pri typizácii proteínových výrobkov nás budú zaujímať dve zásadné kritériá:
- Pôvod proteínu: (živočíšny/ rastlinný)
- Spôsob výrobu samotného prášku: (koncentrát/ izolát/ hydrolyzát)
Výrobca proteínu má dve základné možnosti, z ktorých proteínový prášok vyrobí. Ak sa rozhodne pre rastlinný, tak výsledkom bude produkt označený ako sójový proteín, hrachový proteín, pohánkový proteín, konopný proteín.
Tieto výrobky sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí trpia alergiou alebo zažívacími problémami, ktoré neumožňujú plnohodnotne tráviť proteíny živočíšneho pôvodu.
Treba ešte pripomenúť, že proteíny rastlinného pôvodu sú v ponuke e-shopov zastúpené pomenej a figurujú v nej najmä ako alternatíva k práškom živočíšneho pôvodu.
Ak sa bližšie pozrieme na tzv. živočíšne proteíny, v ponukách narazíme na tri základné typy – mliečne (srvátkové), vaječné (egg) a hovädzie (beef). Zo spomenutých typov sú najviac zastúpené srvátkové proteíny. Tu platí opäť to isté, ako aj pri rastlinných proteínoch, že vyberať treba podľa toho, čo je vaše telo schopné stráviť bez vedľajších a nepríjemných príznakov.
E-shop Protein.sk má vo svojej ponuke všetky typy a je len na vás, čo vám bude vyhovovať.
Srvátkové proteíny
Najviac zastúpené proteíny v každom jednom e-shope sú práve srvátkové (mliečne) proteíny. Svoje pomenovanie majú preto, že sa vyrábajú z vedľajšieho produktu pri spracovaní mlieka – zo srvátky.
Tieto proteíny sú vhodné pre úplne každého s výnimkou ľudí trpiacich intoleranciou na laktózu (mliečny cukor).
Pri výbere z tejto kategórie sa riaďte nasledovným pravidlom o kvalite, ktorá je daná výrobným procesom. Najkvalitnejším proteínom je hydrolyzát, menej kvalitný je izolát a najmenej kvalitným je koncentrát. Jednotlivé druhy majú aj zodpovedajúce cenovky.
Ako chápať slovo kvalita v kontexte proteínových práškov? Nemusíte mať obavy, že kúpou koncentrátu dostanete spolu s bielkovinou nejakú nečistotu, umelú hmotu alebo bezcenný biely prášok. Je to najmä o výrobnom procese, ktorý bielkovinu vždy mierne zdegraduje a v prípade hydrolyzátu je toto znehodnotenie najmenšie.
Kedy proteín (ne)potrebujem?
Aby sme sa vyhli zbytočnému nákupu nie lacného proteínového doplnku, chceme vám pomôcť v rozhodovaní sa či kúpiť alebo nie.
Najprv si treba zhodnotiť, aký typ cvičenia/ fyzickej aktivity realizujete (beh/ jumping/ pilates/ fitness) a následne aké sú vaše ciele (schudnút/ pribrať/ zábava).
V prípade, že realizujete beh pre zábavu, s cieľom prevetrať sa a byť na čerstvom vzduchu, je pre vás užívanie proteínu zbytočná investícia. Rovnako zbytočné je investovať do proteínu v prípade, že realizujete jumping a chcete schudnúť. Vo všeobecnosti ak vykonávate akúkoľvek aktivitu rekreačne, prípadne s cieľom schudnúť, tak nákupom proteínu a jeho užívaním nič nepokazíte, ale svoje peniaze miniete viac-menej zbytočne. Pokiaľ ale máte dojem, že v bežnej strane prijímate málo bielkovín, proteínovým práškom nič nepozíte.
Dobrá rada na záver
Pozor, netreba zabúdať, že iba kúpou a užívaním proteínu sa na vašej postave/zdraví nezmení vôbec nič. Keďže sa jedná doplnok stravy, tak na prvom mieste je fyzická aktivita, potom výživná a kvalitná strava a až na záver výživový doplnok.
Momentálne vám už nič nestojí v ceste pri výbere správneho doplnku – proteínu. V prípade, že ste sa rozhodli pre proteín alebo iný doplnok výživy, všetko potrebné nájdete na Protein.sk.