Blíži sa plesová sezóna. Buďte za hviezdu!

Blíži sa plesová sezóna. Buďte za hviezdu!

Spoločenská udalosť roka. Chystáte sa tento rok opäť plesať alebo vás čaká premiéra? Užite si jedinečný večer s noblesou a staňte sa hviezdou tanečného parketu. Aké sú trendy, na čo myslieť a čomu sa naopak vyhnúť? Poradíme vám!


Nech lichotia vašej postave

Pri výbere plesových šiat dbajte predovšetkým na to, aby vybraný model zodpovedal typu udalosti, na ktorú sa chystáte. Ak nie je predpísaný dress code, pri výbere šiat sa riaďte svojim vkusom. Sama najlepšie viete, čo vám pristane a v čom sa cítite najlepšie. Pokiaľ je určený dress code, určite ho treba dodržať. Plesová róba by mala lichotiť vašej postave, vhodný strih vyzdvihne vaše prednosti a pomôže zamaskovať nedokonalosti. A pokiaľ k tomu potrebujete ešte trochu pomôcť, vsaďte na kvalitné zoštíhľujúce spodné prádlo, ktoré s postavou pod šatami spraví doslova zázraky. 

Najlepšiu ponuku zoštíhľujúceho prádla nájdete v e-shope Astratex.sk

 

Je daný dress kód?

Pokiaľ je na pozvánke na ples uvedený dress kód (alebo dress code), určite ho treba dodržiať. Neviete čo presne jednotlivé výrazy znamenajú a nechcete si spraviť faux pas? My vám to radi vysvetlíme. 

 

White tie

Pokiaľ na pozvánke svieti dress kód "white tie" tak idete na najformálnejšiu udalosť roka. Je to najvyšší stupeň dress kódu a má najprísnejšie pravidlá. Pre mužov znamená jednoznačne frak, bielu vestu a bieleho motýlika. Topánky by mali byť čierne lakované a ako doplnok môže mať čierny cylinder, alebo biele rukavice. Pre ženy to znamená dlhú a honosnú róbu po zem, uzavreté topánky a nesmú chýbať pančuchy. Extravagantným strihom, výrazným farbám a doplnkom by ste sa mali vyhnúť. 

 

Black tie

Black tie je bežný dress kód pre väčšinu formálnych udalostí ako ples či bál. Pre mužov znamená čierny alebo tmavomodrý smoking, bielu košeľu, čiernu šerpu a čierneho motýlika. Samozrejmosťou sú lakované topánky. Pre ženu to znovu znamená dlhú róbu, uzavreté topánky a pančuchy. Tento krát sa ale môžete trochu odviazať pri výbere materiálu, strihu a farieb šiat. 

 

Creative black tie, alebo black tie optional

Pokiaľ je na pozvánke creative black tie, tak muži sa môžu vyblázniť pri výbere materiálu smokingu, výraznejších a extravagantných doplnkoch a podobne. Ženy môžu mať dlhú róbu, kľudne z výrazným vzorom, zaujímavým strihom, výraznými doplnkami a podobne. Takisto môže mať aj kratšie šaty, napríklad do pol lýtok. Ak je na pozvánke "Black tie optional", znamená to, že muži môžu, ale nemusia mať smoking. Postačí aj dobre padnúci oblek v tmavej farbe, biela košeľa a kravata. 

 

Semi formal

Pokiaľ idete na menej formálny ples, večierok či koktail, môžete sa stretnúť aj s výrazom semi formal. Ženy nič nepokazia "malými čiernymi", ktoré vôbec nemusia byť len čierne. Ale tmavšie farby sú na večerné udalosti vhodnejšie. Muži znovu dobre padnúci tmavý oblek, košeľa a koženné topánky. 

 

Trendy či klasika?

Výber plesových šiat nenechávajte na náhodu. Bez ohľadu na dress kód vždy vsaďte na kvalitné materiály a perfektný strih. Objektívne zvážte, čo si dovoliť môžete a čo už nie. Je len na vás, či sa odviažete a siahnete po extravagantnejších strihoch alebo dáte prednosť vkusnej a rafinovanej klasike. Medzi obľúbené a trendy materiály patrí čipka doplnená hodvábom či zamatom. Báť sa nemusíte ani metalických materiálov, flitrov, vzorov a farieb. V tomto prípade však platí, že menej je skutočne viac. Nechcete predsa pôsobiť dojmom, že ste sa vybrali na maškarný ples. Hviezdou každého plesu sa stanete, ak bude váš finálny look vyzerať prirodzene, elegantne a rafinovane zároveň.

 

Črievičky pre Popolušku

Pretancujete v nich celú noc! Pri kúpe topánok myslite nielen na to, že musia dokonale ladiť  k plesovým šatám ale aj na pohodlnosť. Zvoľte preto vhodnú výšku opätku, nízke topánky sa na ples skutočne nehodia. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, nejaký čas v nich choďte pokojne aj doma. Módnym prehreškom sú pančušky v topánkach s otvorenou špičkou či sandálikoch. Kabelka na spoločenskú udalosť by mala byť malá a ladiť ju môžete k šatám, topánkam alebo z nej urobte šperk vášho outfitu.

 

Strieborné lodičky

Pri väčšine šiat nič nepokazíte jednoduchými lodičkami v striebornej, zlatej či telovej farbe, so zaujímavým detailom. Široký výber majú aj v eObuv.sk

 

So šperkami opatrne

Pri výbere šperkov buďte mimoriadne opatrné, spôsobiť môžu viac škody ako osohu. Ak sú vaše šaty výrazné a zdobené, šperky v zásade nepotrebujete. Naopak, ak ste siahli po jednoduchej róbe v čistej línií, odviazať sa môžete dominantnými náušnicami. V tom prípade však zabudnite na náhrdelník či náramky. Módnym prehreškom sú náramkové hodinky, tie nechajte určite doma v šperkovnici.

 

Dokonalý účes a make-up

Ani ten najdokonalejší make-up nebude vyzerať dobre na unavenej pleti. V deň konania plesu si oddýchnite, doprajte si masku a dokonalú manikúru. V prípade make-upu a úpravy vlasov opäť závisí od výberu šiat. Nechajte si poradiť od odborníka a hoci sa bežne maľujete jemne, počas plesovej noci, môžete pridať na intenzite. Vyberte si, či budú výrazne vaše oči alebo pery. Nikdy nie oboje! Termín u kaderníčky si zarezervujte v dostatočnom predstihu. Ak si chcete byť istá výsledkom a nerada sa púšťate do experimentov, zájdite na skúšku účesu. Zabudnite na veľké množstvo laku na vlasy, ozdôb a trblietok. Chcete byť predsa za hviezdu a nie vyzerať ako z cirkusu.

 

Makeup

Konečný výsledok výrazne závisí od kvality použitej kozmetiky. Neexperimentujte a nakúpte osvedčené značky so zľavami v e-shope Elnino.sk

 

Gentleman po vašom boku

Ani páni by prípravu na ples nemali podceniť. Podľa predpísaného dress kódu by mal zvoliť oblek, smoking či frak. Všetko by malo dokonale sedieť, samozrejmosťou je vyžehlená a vhodne zvolená košeľa. Očariť môžu kvalitnými hodinkami a topánkami, manžetovými gombíčkami či zaujímavými riešeniami detailov. Povolenie motýlika či vyzlečenie saka je povolené nanajvýš na dedinskej veselici. Nevhodné sú taktiež bundy a vetrovky, na večernú toaletu či smoking si oblečte elegantný kabát, prehoz alebo kožušiny.

Dokonalá vizáž a outfit z vás hviezdu večera neurobí. Povinnou výbavou každého páru je tanec. Zvládnuť by ste mali valčík, polku či zmyselné tango. A nezabudnite  - prvý tanec vždy patrí partnerke!

 

Bonipo odporúča