Zdravé a krásne: Ako vybrať najlepší kolagén na rast vlasov pre ženy?

Zdravé a krásne: Ako vybrať najlepší kolagén na rast vlasov pre ženy?

Tmavé či svetlé, krátke či dlhé – všetky majú potenciál zapôsobiť ako koruna ženskej krásy. Samozrejme, za predpokladu, že sú zdravé. Vlasy sú ozajstnou pýchou ženy, pričom každá si na nich necháva záležať. Výzvou je udržať ich vitalitu a očarujúci vzhľad aj s pribúdajúcimi rokmi. Ak bojujete so suchými, poškodenými alebo vypadávajúcimi vlasmi, potrebujete sa zamerať na ich výživu. Ako vám v tom dokáže pomôcť kolagén?


Zdravé a krásne vlasy začínajú zdravou pokožkou hlavy. V nej sa nachádzajú vlasové folikuly, ktoré čerpajú živiny z vlásočníc v koži. Základnou stavebnou jednotkou kožného tkaniva je práve kolagén. Tvorí až 70 % objemu kože. S jeho nedostatkom tak priamoúmerne klesá aj kvalita pleti, vlasov a nechtov.

Kolagén teda predstavuje kľúčovú, hodnotnú a predovšetkým efektívnu výživu pre vaše vlasy. O jeho účinkoch, využiteľnosti v tele a kvalite si povieme v nasledujúcich riadkoch. A nevynecháme ani tip na kolagén, ktorý naozaj funguje.


Kolagén v organizme: Ako vplýva na vlasy

Kolagén je jedna z najdôležitejších esenciálnych bielkovín v našom tele. Tvorí až 30 % všetkých proteínov v organizme a predstavuje základnú stavebnú jednotku spojivových tkanív. Kolagénové vlákna viažu bunky k sebe a dodávajú tak tkanivám pevnosť, pružnosť a tvar. Podľa dostupných štúdií (1) vďačíme kolagénu nielen za elasticitu pokožky, pevnosť kostí a hybnosť kĺbov, ale aj za zdravý vzhľad nechtov a vlasov.


Prečo a ako vzniká nedostatok kolagénu?

Naše telo si dokáže kolagén vytvoriť samo. Problémom je, že ľudský organizmus je schopný vyprodukovať dostatok kolagénu len v mladom veku. To je tiež dôvod, prečo sa kolagén označuje aj ako „elixír mladosti“.

Z vedeckých štúdií (2) vyplýva, že po 25. roku klesá produkcia kolagénu v tele o 1 až 1,5 % ročne. Nižšia produkcia a zvyšujúca sa potreba spôsobená postupným starnutím sa podpisuje pod nízke hladiny kolagénu. Výsledkom môže byť práve zhoršená kvalita pokožky, ktorá vekom pomerne rýchlo stráca svoju pevnosť, pružnosť a hladký vzhľad. V nadväznosti na to strádajú aj nechty a vlasy.

Riešením je dodávanie kolagénu zvonku v podobe účinných výživových doplnkov. „Telu dodaný kolagén podporuje výživu kostí a chrupaviek, pomáha hojiť drobné poranenia a zvyšuje pevnosť svalov, šliach, väzív i kože,“ vysvetľuje emeritný primár MUDr. Milan Čarvaš.


Kolagén na rast vlasov a zlepšenie ich kvality

Vlasy vyrastajú z vlasových folikulov. Sú to vlastne akési korienky, ktoré čerpajú výživu pre vlas z krvného obehu cez vlásočnice v koži. Zdravie a vitalita pokožky hlavy teda primárne ovplyvňuje aj zdravie a vzhľad našich vlasov.

Vlas je tvorený keratínom, bielkovinou, ktorej štruktúra určuje jeho výsledný vzhľad. Práve od keratínu závisí, či budú vaše vlasy jemné a krehké alebo pevné a hrubé. Primárne sa pod tieto vlastnosti podpisuje genetika, ale významnú úlohu zohráva aj výživa. A tu je dôležité uvedomiť si, že keratín je zložený z aminokyselín, ktorých výborným zdrojom je niekoľkokrát spomínaný kolagén. Priamo tak ovplyvňuje nielen zdravie pokožky hlavy, ale aj samotných vlasov.

„Najviac ma potešilo, že sa odrazilo požívanie kolagénu i na mojich vlasoch. Mám ich síce husté, ale na jar mi vždy strašne padajú. Aj tento rok mi začali padať v chuchvalcoch, ale po 2 týždňoch pitia kolagénu aj prestali,“ hodnotí blogerka Be Beauty with Katy.

Kolagén zmierňuje vypadávanie vlasov, zlepšuje kvalitu vlasov a podporuje ich rast. Vďaka kolagénu môžu byť vaše vlasy hustejšie, pevnejšie, lesklejšie a celkovo zdravšie. Pri užívaní kolagénu môžete tiež spozorovať nové rastúce vlasy, tzv. baby hair, najmä v okolí čela. Sú najjasnejším dôkazom toho, že kolagén na rast vlasov naozaj funguje. Musíte si len vybrať kvalitný výživový doplnok.

Ako si vybrať najlepší kolagén na rast vlasov?

Pre vedecky potvrdené zdravotné benefity (3) je kolagén veľmi populárny. Na trhu iste nájdete široké spektrum výživových doplnkov s jeho obsahom.
Zorientovať sa v kvalite a vybrať si z nich pritom nie je jednoduché. Každý výrobca sľubuje priaznivé účinky, ale pravdou je, že nie všetky produkty dokážu naplniť očakávania.


Ako spoznáte kvalitný kolagén

Aby kolagén priniesol želané benefity pre vaše vlasy, musí byť predovšetkým zabezpečená jeho vstrebateľnosť. Ak telo nedokáže spracovať ponúkanú formu bielkoviny, bez efektu ju vylúči. Výživový doplnok sa potom javí ako neúčinný.

Podľa čoho teda spoznáte kvalitný výživový doplnok s kolagénom?

 • Bioaktívna forma: Aby bola zachovaná schopnosť kolagénu vplývať na biologické deje v našom organizme, musia byť dodržané prísne výrobné podmienky. Rozhodujúce je štiepenie na peptidy bez tepelného spracovania, teda tzv. hydrolýzou.
 • Čistá forma: Kvalitný kolagén je ten, ktorý sa predáva v najčistejšej možnej podobe. Prísady, farbivá a dochucovadlá znehodnocujú kolagén a znižujú jeho účinnosť.
 • Primerané množstvo účinnej látky: Optimálna denná dávka kolagénu pre dospelého človeka predstavuje 2 500 až 3 000 mg.
 • Morský kolagén: Považuje sa za najúčinnejší na trhu. Získava sa z vedľajších produktov morských rýb a v porovnaní s hovädzím alebo bravčovým kolagénom sa vyznačuje lepšou vstrebateľnosťou. Potvrdzuje to atestovaný ortopéd MUDr. Vladimír Holoubek: „Pri tepelnom spracovaní najmä živočíšnych kolagénov dochádza k určitej degradácii kolagénu a menšiemu pôsobeniu.“
 • Rozpustná prášková forma: Kvalitný kolagén by mal mať formu hydrolyzovaného prášku rozpustného vo vode. Takto je zabezpečená jeho rýchla a efektívna vstrebateľnosť. Tabletky a kapsule obsahujú veľké množstvo prídavných látok, ktoré dokážu negatívne ovplyvniť účinnosť kolagénu v tele.

Ktorý kolagén obstojí v hodnotení kvality?

Ak ste si už urobili menší prieskum trhu a hľadali ste najlepší kolagén na rast vlasov, iste ste natrafili na Inca Collagen. Značka je už niekoľko rokov vlajkovou loďou v tomto segmente, radí sa k najpredávanejším a nachádza sa na popredných priečkach nezávislých porovnávačov.

Popularita tohto kolagénu má hneď niekoľko dôvodov:

 • Pôvod: Inca Collagen sa vyrába z kvalitných vedľajších produktov morských rýb. Ide teda o morský kolagén s vynikajúcou vstrebateľnosťou.
 • Certifikáty kvality: Produkt Inca Collagen je overený ako užívateľmi, tak skúškami kvality. Je nositeľom certifikátu ISO a má nálepku Bio Aktivity.
 • Ideálna denná dávka: Inca Collagen obsahuje samostatne balené denné dávky obsahujúce 3 000 mg kolagénu. Ponúka tak optimálny prísun kolagénu pre dospelého človeka.
 • Vyrábaný bez tepelného spracovania = bioaktívny: Inca Collagen je vyrábaný metódou ezymatickej hydrolýzy, pri ktorej je zachovaná jeho bioaktivita.
 • 100-percentný kolagén v práškovej forme: Inca Collagen neobsahuje žiadne prídavné látky, ktoré by mohli znižovať jeho vstrebateľnosť. Je mikronizovaný do práškovej formy a po rozpustení vo vode sa výborne vstrebáva v tráviacom trakte.

Podčiarknuté a zrátané, praxou overený produkt Inca Collagen sa dokáže obhájiť vo všetkých vyššie uvedených kritériách kvality. Je to bioaktívny hydrolyzovaný morský kolagén, ponúkaný v 100-percentnej čistote, optimálnej dennej dávke a v mikronizovanej práškovej forme.

Benefit navyše -> Inca Collagen je trojzložkový: Tento produkt obsahuje kolagénové peptidy I., II. aj III. typu. Práve tieto tri typy kolagénu sú považované za najúčinnejšie vo vzťahu k ľudskej pokožke a pohybovému aparátu.

Prečo môžete veriť značke Inca Collagen?

Výživové doplnky nie sú lacnou záležitosťou. Ak ste sa práve rozhodli investovať do svojich vlasov, vyberte si trhom overený produkt.

Inca Collagen nie je v segmente zdravia a krásy žiadnym nováčikom. Značka pôsobí v oblasti výživových doplnkov s obsahom kolagénu už 8 rokov. Za toto obdobie vyskúšalo Inca Collagen viac než 200 000 užívateľov, medzi nimi aj mnohé známe osobnosti ako Sisa Sklovská, Jana Pištejová alebo Veronika
Machyniaková. Dobrým znamením a vodítkom pri výbere sú aj pozitívne recenzie, ktoré tento produkt obdržal na webe a fórach.

Najviac je to u mňa vidieť na vlasoch, rastú tak rýchlo, akoby som ich hnojila. S kaderníčkou to kontrolujeme a sú to minimálne dva centimetre za mesiac a pol. Čo som ale odsledovala a celkom ma to pobavilo, tak mi po ňom rastie rýchlo obočie! Nechávam si ho totiž upravovať. Doba nutnosti úpravy sa začala veľmi skracovať, už po týždni by som mohla ísť znova,“ píše blogerka Tereza.

„Mne váš výrobok zachránil vlasy, mne bolo do plaču, som bola normálne plešatá z toho, ako veľmi mi počas jedného aj druhého tehotenstva aj popri dojčení padali vlasy. Po dvoch mesiacoch užívania som mala vlasy na nerozoznanie,“ prezrádza zákazníčka Jaja Maderová.


Reálne účinky Inca Collagenu na vlasy

Pri správnom užívaní prípravku Inca Collagen môžete očakávať:

 • zmiernenie vypadávania vlasov,
 • intenzívnejší rast vlasov,
 • zlepšenie kvality vlasov (elasticity, lesku a odolnosti),
 • zvýšenie hustoty vlasov.

Sympatické je, že Inca Collagen nepatrí k produktom sľubujúcim zázraky na počkanie. Nič v našom tele sa nedeje zo dňa na deň. Pre viditeľné výsledky je preto odporúčané užívať prípravok denne minimálne po dobu troch mesiacov. Takáto kolagénová kúra naštartuje regeneráciu vlasových korienkov a tým podporí rast silnejších a kvalitnejších vlasov.


Tip na záver: Aby ste sa mohli tešiť z krásnych vlasov dlhodobo, po dostavení sa prvých výsledkov je vhodné pokračovať tzv. „udržiavacou fázou“. Zahŕňa dlhodobé užívanie dennej dávky kolagénu minimálne 2 až 3-krát týždenne.


*Spolupráca

Bonipo odporúča